Dok je je za deo javnosti fokus na blokadama i protestima, za deo na bezbrojna svakodnevna obraćanja predsendika, a za deo na predstojeće praznike, novokompanovani građevinski poduhvati i planovi protiv kojih se veće mesecima bore i struka i aktivisti idu svojim tokom. I dalje se ne odustaje od planova kojim će nasleđe i simboli glavnog grada biti obrisani, kompanije bliske vlastima uvećavaju kapital i šire poslove, a život na obalama Save i Dunava polako postaje privilegija samo za bogate. Sve prati Đuro Svilar, reporter Dnevnika na TV Nova.

K distrikt koji zaklanja Kalemegdan, Beograd na vodi koji je zarobio Savu, kompleks kod hotela Jugoslavija i linijski park koji će to isto uraditi sa Dunavom, Beogradska autobuska stanica i Glavna železnička koje to više nisu, Stari savski most koji bi mogao da završi u starom gvožđu, Sajam čije će mesto zauzeti stanovi u stilu arapsko-srpskog luksuza i Generalštab u vlasništvu moćnog Amerikanca. Zato deo opozicije od opštine Savski venac traži izradu plana detaljne regulacije i vraćanje zaštite nad čitavim kompleksom Sajma, ali i da opština uputi Ustavnom sudu predlog za ocenu zakonitosti odluke koju je Vlada donela 14. novembra, a koja se odnosi na skidanje zaštite Generalštaba, kao spomenika kulture.

„Čak i ukoliko naš predlog danas na sednici ne bude bio usvojen, mi ćemo nastaviti da se borimo i u institucijama i na ulici i ako nas 10.000 stane pred bager neće moći da ruše ni Sajam, ni generalštab ni bilo šta drugo“, kaže Sanja Solarević, odbornica ZLF Savski venac.

„Želimo da ih podsetimo da su oni za rušenje svoje opštine, da daju svoj glas da se preko puta vlade pravi cirkus, da se ruši sajam, da se tamo prave soliteri gde im nije mesto, da se uruši do kraja ta legendarna beogradska kaskadna scena gde se sa svakog mesta u gradu može videti reka, a ne samo da se vidi samo ako živiš u priobalju. Mi se plašimo da će Beograd postati Rio, gde će živeti uz obalu u neboderima patricije, a da ćemo mi plebejci živeti u favelama iza, protiv toga se borimo danas“, kaže Nenad Miliitarević, odbornik ZLF Savski venac.

PROČITAJTE JOŠ:

Hoće li na teritoriji Savskog venca, a i šire, ostati išta kako je nekad bilo? Kako građanima objasniti, da generalštab, sajam i Stari savski most nisu samo stare građevine, koje će oku posmatrača iz aktuelne vlasti zameniti lepšim?

„Mostovi se ne ruše, mostovi se grade. Objekti koji imaju težinu bilo koje vrste i nasleđe, a pogotovo taj čuveni generalštab, to je jedino delo Dobrovićevo koje je u ovoj sredini izgrađeno se ne sme napustiti prosto rečeno. Taj objekat se da rekontruisati i sasvim je moguće da poprimi nekakvu drugu tipologiju, to ne mora biti ono što je bio, može biti administrativno zdanje ili već druge vrste. Ako ćemo odricati i okretati glavu od nečega što je naše nasleđe, onda se postavlja pitanje, a kojim načinom mi doživljavamo sopstvenu budućnost“, kaže Goran Vojvodić, profesor Arhitetktonskog fakulteta.

„Vlada nema tu mogućnost da skine tu odluku o zaštiti na taj način bez da konsultuje jedinu instituciju Republički zavod za zaštitu spomenika, da li može da se skine zaštita ili ne. Ovo što su oni uradili bi praktično značilo da sa bilo čega na teritoriji ove zemlje, ali i van granica ove zemlje može da se skida zaštita kulturnog nasleđa. Npr. Kalemegdan, Gračanica, Dečani, tvrđava u Golubcu, to je taj mehanizam koji je zloupotrebljen ovde na Generalštabu bez da su ikoga konsultovali i uvažili zakonski okvir“, kaže Iva Čukić i Ministarstva prostora.

A kakav je mehanizam kad je reč o Sajmu, ili bolje reći koja se pravna gimnastika tu koristi?

„U Sajmu su već legalizovali sebi tu mogućnost, a to je izmenama zakona o planiranju i izgradnji i davanjem većeg značaja prostornom planu posebne namene, čuvenom PPPN-u, gde se ustvari Bgd na vodi širi na teritoriju Sajma, ali na dodatnih 170 hektara. 1:20, 1:31 dakle to je onda planiranje grada bez uključivanja građana i gradske vlasti jednog grada u te procese, dakle to je ono što je naopako, što su oni sebi omogućili da bi brže sprovodili tu proceduru“, smatra Čukić.

Juče je osvanula vest i da je Milenijum tim kupio Mostogradnju u stečaju za 10 miliona evra. Dao se možda naslutitit takav scenario jer su zajedno već viđeni na svim važnijim gradilištima aktulene vlasti. Od Starog savskog mosta, preko depoa za metro, do ekspa i nacionalnog stadiona. Znači li to da nezaustavljivo srljamo u progres, ili pored inicijative Most ostaje možemo očekivati i neku pod nazivom Bitka za generalštab, na čijim je ostacima donedavno stajao plakat sa geslom Živojina Mišića: ko sme, taj može. Ko ne zna za strah, taj ide napred.

„Dokle god postoji najmanje nade, treba se u tom kontekstu i boriti i razmišljati. Mislim da je reč o ponašanju aktuelne vlasti u odnosu na ono što je zatečeno i što je tekovina naših prethodnika je krajnje negativan, da ne kažem devastirajući“, ističe Vojvodić.

Devastirajuće izgleda i današnje rušenje nekadašnje glavne pošte. Ipak, naši sagovornici tvrde da za Generalštab i Sajam još ima nade jer je protiv njihovog rušenja reagovalo preko 40 institucija Srbije i 15 međunarodnih uključujući odbor za kulturna prava Ujedinjenih nacija.

Prilog pogledajte na početku ove vesti

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: „Pluća grada“ na konkursu, šta će biti sa Košutnjakom oko bivšeg Avala filma

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar