Dok čekamo da tužilaštvo saopšti ko je osumnjičen kao odgovoran za pad nadstrešnice na stanici u Novom Sadu i pogibiju ljudi, mediji prenose da su dve velike kineske kompanije bile izvođači, ali da je radove na stanici izvodilo još najmanje šest firmi. Isotvremeno, dovode se u pitanje i bezbednst brojnih drugih građevina i projekata, a recio Gradske vlasti u beogradu najavljuju da će obići i proveriti sve javne objekte u vlasništvu rgada. O mogućnostima da se tehnički tačno zna šta se zbog čega dogodilo, građevinskom lancu odgovornosi i budućem odnosu prema javnim objektima u Dnevniku na TV Nova razgovaram sa arhitektom Slobodanom Maldinijem.
Već 12 dana nema naznaka ko bi mogao da bude odgovoran. Gost Dnevnika pojašnjava da li je inženjerski gledano, jasno šta se dogodilo i zbog čega i da li je u građevinskoj proceduri ovde jasan tehnički lanac odgovornosti.
Znamo da kad se na građevinama ili gradilištima širom Srbije dogodi nesreća i neko pogine vrlo brzo bude priveden izvođač radova, nadležni u grđevinskoj firmi, investitor. Maldini se osvrnup na to zašto ovde zvanično utvrđvianje ko je šta radio na zgradi traje toliko dugo i mogu li ugovori sa izvođačima da budu tajni, kad se desi nešto ovako.
Arhitekta daje svoj sud da li je isključeno da se pad nadstrešnice desio slučajnošću, a ne građevinskom greškom i ako je nešto bilo nepravilno ili pogrešno urađeno – ko je u sistemu gradnje i urpavljanja projektom to treba da proveri, uoči i koga da obavesti.
Posle nesreće u Novom Sadu, gradska vlast u Beogradu najavile su da će obići sve javne prostore i objekte u vlasništvu Grada. I već je zatvoren, deo prolaza kod Terazija, ulaz u podzemnu stanicu Vukov spomenik itd jer nsu dovoljno bezbedni. Maldini daje svoj sud da li na nivou Srbije potreban temeljni inventar i provera objekata.
Prilog pogledajte na početku ove vesti
BONUS VIDEO – Arhitekta Slobodan Maldini na RTS optužuje: „Problem je bio u samoj nadstrešnici na koju su stavljena teška stakla. Armatura nije bila dovoljna“