Šta bi mogao da bude krajnji ishod? Jedno je od brojnih pitanja, koja se u javnosti postavljaju, nakon skoro tri meseca studentskih blokada u Srbiji. I dok politički pritisak raste, raste podrška građana sa svih strana. A jedan profesor, odlučio je da anonimno i u nekoliko koraka, studentima obrazloži svoje stručno mišljenje i posavetuje ih kako dalje..

Dragi studenti, zahvaljujući Vašoj istrajnosti, Srbija bi uskoro trebala da se vrati na put demokratije jer samo snažne demokratske institucije mogu da ispune Vaše zahteve. Uvod je teksta univerzitetskog profesora koji se preko portala lista Danas, anonimno obratio studentima. U četiri stavke, stručno je obrazložio suštinu ali i predloge. Mateja Marijanović, student iz Kosovoske Mitrovice pažljivo je pročitao sve što je on napisao i kaže, da podrška stručne zajednice svakako znači – ali da pre svega mora da prođe plenume.

“Plenum mora da izglasa da li prihvata nečije mišljenje, pa onda da li ga koriguje i da li se to uklapa sa našim ciljevima. Da li je lepo da nam neko da svoju kritiku i dobu i lošu-da. Tako možemo da vidimo više različitih mišljenja i više stavova”, kaže Mateja Marijanović, student Pravnog fakulteta .

U tekstu kao drugi korak, profesor je predložio ponavljanje izbora članova Saveta REM-a , a koji se, kako je istakao, sprovode neregularno. U tom slučaju, studenti bi trebalo da preporuče imena koje su plenumi izglasali kao najbolje kandidate I da njih dostave ovlašćenim predlagačima iz člana 12. Zakona o elektronskim medijima. Slobodan Cvejić, nekadašnji član Saveta REM-a kaže da je taj predlog veoma zanimljiv i da bi se na takav način u čitav proces uključila trenutno najlegitimnija snaga ove zemlje, a to su studenti.

“Šta bi smo mi time dobili? Jedna legitima grupacija ljudi, a to su student za kojima je krenuo veliki broj gradjana bi imalo svoj glas važan glas u potpuno nelegitimisane institucije koje su ovaj proces zarobile I izlaze pred skupstinu koja je takodje potuno nefunkcionalna od strane politicke SNS-ove I na taj nacin bi mogli da naprave korekciju u jendoj vaznoj instituciji procesu tranzicije u stanje normalnosti”, kaže Cvejić i dodatano tvrdi da bi trebalo tražiti i da se smeni rukovodstvo RTS-a, ali i da se razmotre mnoge komercijalne televizije u Srbiji.

“Ja lično mislim da bi trebalo pod hitno oduzeti licence ovim komercijalnim televizijama koje su je dobile po neregularnom i nezakonitom procesu, jer je odbaceno da se diskutuje o njihovom pretodnom radu, a sam REM je u svojim izvestajima govorio da oni ne ispunjavaju neke emeljne zahteve konkursa ne bi trebalo da se pojavi”, smatra Cvejić.

Profesor je u tekstu istakao da predložena četiri koraka , garantuju sinergiju studenata i iskusnih nezavisnih profesionalaca i da je upravo to neophodno u ovoj situaciji – te je u kratkom zaključku i poručio…

„Izvinite prijatelji, ja se nisam ni predstavio. Ja sam univerzitetski profesor koji se duže vreme bavi temom tranzicione pravde, a Vaši zahtevi su u aktuelnom kontekstu upravo zahtevi tranzicione pravde. Pišem ovo pismo kako bih Vam pomogao da sami donesete ispravne odluke na putu do ispunjenja Vaših zahteva, a moje ime sada nije važno!“

Prilog Anite Ikanović iz emisije „Među nama“ pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Šta su doneli studentski protesti – kako dalje?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar