Nakon Angorske bitke 1402. godine Stefan Lazarević je u Konstantinopolju postao despot. Po dobijanju titule, otputovao je na Lezbos, gde se verio sa ćerkom gospodara ovog ostrva Jelenom Gatiluzio.
Daljom pričom ove dame plemenitog roda, koja s sunčanog grčkog ostrva došla u tadašnju srpsku prestonicu Kruševac, bavila se spisateljica Ana Atanasković u svom romanu “Zmajeva žena“ i ona je ovoga juta bila gost „Probudi se“.
Kao istorijska ličnost, Jelena Gatiluzio velika je nepoznanica. Ko je bila ova tajanstvena žena i na osnovu čega je napisala knjigu baš o njoj otkriva Atanasković.
Veliki značaj ovog romana nije samo opis Despota Stefana i Despotice Jelene, već i bogat opis istorijskih događaja poput bitke kod Nikopolja ili opis srednjevekovnog Beograda. Kao i leksika koja je u skladu sa temom i vremenom koji su obrađeni. Književnica je pojasnila koliko je teško bilo predstaviti situaciju tako stvarno s ove vremenske instance i gde je istraživala i koliko dugo ovu temu.
Jelena Gatiluzio je mlada žena koja u svakom smislu odskače od svakodnevnice vremena u kojem živi. Ona je slobodna, svesna sebe i svojih želja. Atanasković se dotakla i teme koliko je teško bilo biti takva žena u srednjem veku, s obziro da kada smo svesni da u 21. veku, i danas neke žene imaju problem da budu svoje, a kamoli tada.
Glavna junakinja ovog romana se bori za ljubav Despota Stefana Lazarevića, jednog od najvećih srpskih državnika u istoriji. Gošća „Probudi se“ ističe da borba za mesto u srcu vladara koji je posvećen ratnim pohodima, izgradnji države, svojoj majci koja je udovica i sestrama bez očeve zaštite, može biti teška za jednu mladu ženu i koliko ta žena mora imati strpljenja i razumevanja.
Književnica je predstavila despota i despoticu kao dva tela koja čine jednu potpunu celinu, dva tela koja čine jednu dušu. Da li je to zaista tako bilo ili je ipak tu malo dala mašti na volju za potrebe romana, otkrila je na kraju Atanasković.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Manastir opasan bedemima koji je sačuvao našu kulturu i jezik