Foto: Newsmax Adria

Kako će se ubuduće primenjivati novi Zakon o eksproprijaciji može poslužiti primer Čačka, gde je 500 porodica pravdu potražilo na sudu, ali bezuspešno.

Sudski postupci su povedeni u martu mesecu, a dokle se sa njima do sada stiglo.

„Do sudskih postupaka dolazi kada se pred organom uprave u postupku eksproprijacije ne prihvati ponuda koju dostavi krajnji korisnik. Građani nisu prihvatali ponudu smatrajući je preniskom i to je mahom iznosilo nekih 137 dinara po metru kvadratnom, u najboljem slučaju to je iznosilo do 350 dinara u najboljim lokacijama. Za građane je to bilo neprihvatljivo. U vanparničnom postupku smo hteli da utvrdimo pravu realnu vrednost, međutim u tim postupcima mi se suočavamo sa brojnim preprekama i opstrukcijama“, kaže advokat Ivana Tomić.

Opstrukciju u ovom trenutku sprovodi Uprava za urbanizam grada Čačka koja odbija da postupa po nalogu suda i predlozima advokata.

„Ne dostavljaju potpunu i zakonitu dokumentaciju o lakacijama, izostavlja namenu zemljišta, ne navodi da li po trenutnom važećem planu ekspropisana zemlja predstavlja građevinsko ili obradivo zemljište ili neko treće i time nas parališe jer ne možemo da sprovodimo druge dokazne radnje, kao što je veštačenje jer ne znamo šta treba da se veštači. Postupci stagniraju“, navodi advokatica.

Sporna je cena, a to su građani zaključili kada su poredili sume koje su plaćane za eksproprijaciju u drugim gradovima Srbije, kao recimo u Kraljevu gde je dostizana cena od 2.400 dinara za kvadratni metar.

„Svuda u Srbiji su plaćane veće cene, samo ovde, na deonici Preljina * Požega suočavamo se sa tako niskim cenama. Bilo je i kuća i objekata na toj trasi, tu smo imali problem u upravnom postupku. Objekti treba da se izruče kada se nadoknada isplati ili bude postignut sporazum, ali zbog naročite hitnosti postupka ministarstvo finansija donosilo je rešenja kojim je dozvoljavala krajnjem korisniku, izvođačima radova da uzmu u posed i pre nego što bude isplaćena naknada. Porodica koju sam zastupala dobila je rešenje da se iseli iz svojih domova iako pre toga nisu postigli nikakvu ponudu niti je izvršena procena objekata. Zamislite situaciju da neko dođe i kaže vam iselite se a niko nije ni procenio kuću. Ne znate ni koju naknadu ćete dobiti ni gde ćete. Ljudi doduše nisu iseljeni, ali se javio drugi problem, jedan deo je krajnji korisnik isplatio dali je za drugi deo porodica upućena na sud, a tu se opet suočavamo sa odugovlačenjem“, navodi advokatica Ivana Tomić.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar