U Srbiji svake godine više od 19.000 ljudi prevremeno umre od posledica pušenja, podaci su Batuta. Zato se ove godine 31. januar – Nacionalni dan bez duvana obeležava pod sloganom “Ostavi pušenje!“. Zašto je teško ostaviti cigarete, koliko su elektronske cigarete štetne i kada bi u Srbiji moglo da se zabrani pušenje u ugostiteljskim objektima? Ovo u jutarnjem programu "Probudi se" pitamo dr Anđelku Grujičić iz Gradskog zavoda za javno zdravlje u Beogradu.

Prema nekim podacima u Srbiji ima 32 posto pušača među odraslima. Dakle, trećina stanovnika. Doktorka objašnjava da li se godinama broj pušača u našoj zemlji povećava ili smanjuje i gde smo u poređenju sa zemljama Evrope.

Svakodnevno se priča o štetnosti cigareta. Proizvođači su i na paklicama stavili upozorenje da pušenje ubija! Zabranjeno je reklamiranje cigareta, te Grujičić dodaje kako objašnjava da je pored svega toga upotreba duvana široko rasostranjena.

Pušači kažu da je “skidanje” sa nikotina živa muka, te doktorka objašnjava  šta je tu veći problem fizičko ili psihičko odvikavanjei koliko traje apstinencijalna kriza, kada je najgore. Pušači tokom noći doživljavaju nikotinsku krizu. Zbog toga se doduše ne bude, ali spavaju mnogo nemirnije. Nakon tri meseca san se opet normalizuje.

Ona takođe ističe koliko je potrebno da telo oseti prve benefite i koji su i da li je jedan dim dovoljan da se neko vrati cigaretama.

. Neke statistike pokazuju da od 100 pušača koji prestanu da puše, njih 95 ponovo počne da puši u prvih godinu dana, te Grujičić objašnja kako to da kad se organizam već odvikao od nikotina, pušači se ponovo vraćaju cigaretama.

Postoji termin tzv. “pušačka ilizija“ – pušači misle da ih cigareta smiruje, te doktorka analizira da li je to baš tako.

Tinejdžeri i mladi sve više koriste električne cigarete i vejpove, gošča „Probudi se“ objašnjva koliko je to štetno i da li isto izazivaju zavisnost kao i klasične cigarete. Mnogi sa klasičnih cigreta prelaze na električne, te je piranje da li to može da bude put za odvikavanje od pušenja.

Oko pušača su i nepušači, te doktorka upozorava u kojoj meri je duvanski dim opasan za pasivne pušače. Bivša ministarka zdravlja Danica Grujičić zalagala se za zabranu pušenja u ugostiteljskim objektima. Međutim, taj predlog postoji sigurno petnaestak godina, te gošća TV Nova daje svoj sud u čemu je problem da to bude regulisano zakonom i šta bi bio njen savet za one koji žele da ostave pušenje, na koji način da to urade.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – Pušenje ubija, a puši se svuda: Dokle?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar