Komemoracijom nastradalim Bošnjacima u Memorijalnom centru Potočari biće obeležena 28. godišnjica srebreničke tragedije. Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj i komesar za proširenje Oliver Varhelji poručli su da Evropska unija deli tugu i bol porodica i prijatelja žrtva i preživelih u Srebrenici.

Inicijativa mladih za ljudska prava, večeras u 19.30 sati, paljenjem sveća i performansom “Majčina marama”, obeležiće  28. godišnjicu stradanja Bošnjaka u Srebrenici.

Ivana Jovanović iz te Inicijative je u Jutrarnjem programu “Probudi se” istakla da na ovaj način žele da iskažu solidarnost sa ženama i majkama Srebrenice i kako je rekla “odaju počast žrtvama genocida”.

Reporter TV Nova je svoju sagovornicu vratio na termin ”genocid” koji je upotrebila i upitao koju formulaciju treba da koristimo kada govorimo o Srebrenici.

Srebrenica. Foto: EPA-EFE/FEHIM DEMIR

“Pozvala bih se ovde prvo na Deklaraciju Narodne skupštine Republike Srbije, koja je osudila zločin u Srebrenici, ali bih se pozvala i na Međunarodni sud pravde, koji je utvrdio da je u Srebrenici bio genocid. Takođe se u Deklaraciji spomnje saradnja sa Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju. Srbija se obavezala za saradnju sa ovim sudom i samim tim da poštuje presude ovog suda. I Međunarodni sud pravde i Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju Srebrenicu kvalifikuju kao genocid, tako da ja mislim da je vrlo važno da koristimo prave termine”, rekla je Ivana.

“Retorika u Srbiji negira genocid”

Upitana da prokomentariše retoriku u Srbiji kada je reč o Srebrenici i prisustvo predsednika na jednoj komemoraciji, članica Inicijative mladih za ljudska prava je istakla da se u najvećem broju srpskih medija “minimalizuje zločin”

“Retorika je takva da se genocid negira, minimalizuje i relativizije. Mislim da je to jako pogrešno, zato što jezik oblikuje društvo. Oblikuje naše stavove, ponašanje i vrednosti i samim tim šalje nam poruku da žrtve nisu važne i da nismo još uvek spremni da se suočimo s prošlošću. Predsednik jeste bio u Srebrenici, ali tog dana se nije izveštavalo o žrtvama, već o njemu”, stav je mlade aktivistkinje.

PROČITAJTE JOŠ:

Ona je ukazala i da mladi, ukoliko žele da se upoznaju sa istorijom i srebreničkim žrtvama, danas moraju sami da istražuju, jer se, kako je podvukla, „o Srebrenici ne uči u školi“.

“Genocid u Srebrenici se ne uči u školi ni kroz formalno obrazovanje, samo na Fakultetu političkih nauka, tako da mladi nemaju neku jasnu sliku o tome šta se desilo. Oni mogu nešto da čuju iz medija, ali uglavnom mediji i tabloidi izveštavaju vrlo senzacionalistički, šire govor mržnje, propagandu i dezinformacije. Tako da mladi, ako  ne odluče samostalno da žele da se bave ovom temom, neće dobiti pravu sliku”, zaključila je Ivana Jovanović.

Paljenje sveća za srebreničke žrtve i umetnička instalacija “Majčina marama” biće održani večeras u 19.30 ispred zgrade Predsedništva na Andrićevom vencu.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

BONUS VIDEO: Srebrenica – sahranjeno 50 ekshumiranih žrtava genocida

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare