Medju nama
Foto:Nova S

Jedan od najvažnijih zadataka opozicije na izborima biće njihova kontrola. Da bi izbori protekli regularno, opoziciji je potrebno da obezbedi oko sedamnaest hiljada kontrolora na glasačkim mestima.

Reporter: Nemanja Vidić

Za nešto više od 2 meseca očekuju nas izbori. Prema mišljenju opozicije, kako bi se sprečila izborna krađa, najteži zadatak biće na posmatračima. Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost CRTA je utvrdio da je na referendumu bilo nepravilnosti na 4 odsto, odnosno na oko 320 biračkih mesta širom države.

„Mi kao posmatrači ne možemo da podnosimo prigovore i na taj način sistem prepozna nepravilnosti. Zato je voema važno da pre svih, stranke koje učestvuju u izbornom procesu, imaju tog dana u nedelju minimalno jednu osobu koja je obučena šta treba da gleda i kako da reaguju, a sa druge strane da stranke kroz sistematičan pravni proces zaštite interes javnosti“ kaže Raša Nedeljkov iz CRTE.

Pokret slobodnih građana uverava da će 3. aprila na svim biračkim mestima biti dovoljan broj kontrolora.

„Mi imamo ranija iskustva iz predsedničkih izbora, beogradskih 2018, gde smo uspevali da pokrijemo najveći broj biračkih mesta, ali su opet postojala mesta gde je bilo problema i gde nije bilo dovoljno ljudi. To je naročito izraženo u gradovima Novi Pazar i okolini. Tamo opozicija slabo stoji, tako da ćemo pokušati ovaj put i to da nadomestimo i pokrijemo ta biračka mesta“ kaže Aleksandar Radovanović iz PSG.

Važnost opozicionih predstavnika na biralištima je, poručuju iz Crte, dvojaka.

„Prvo, maltene će samo oni biti u mogućnosti da podnose prigovore na eventualne nepreavilnosti na biračikm mestima. Druga veoma važna stvar zbog kojih je neophodno da stranke pošalju na biračka mesta svoje obučene i pozdane ljude jeste važna poruka za birače jer kada njihovi birači izađu na mesto i vide da se među svima njma nalaze i predstavnici stranke za koju glasaju to njima daje dovoljno sigurnosti i snage“ dodaje Nedeljkov.

Posmatračka misija Crte, tokom referendumskog glasanja, zabeležila je u značajnom broju prisustvo neovlašćenih osoba na glasačkim mestima, a bilo je i slučajeva zastrašivanja i pritiska na posmatrače.

„Opozicija nema mnogo mehanizama na koje može da utiče na sam proces glasanja, ali osnovni je taj da imamo ljude koji će da nam javi da li postoje problemi, nepravilnosti kako bi naši pravni timovi mogli da reaguju i podnesu prijave RIK-u, odnosno opštinskim izbornim komisijama. U suštini da probamo da zaštitimo glasove svih građana“ smatra Radovanović.

Kako bi podstakli mlade, ali i sve one građane koji ne žive na adresama iz ličnih karti, iz Pokreta slobodnih građana podsećaju da po raspisivanju izbora, uz ličnu kartu moguće je podneti zahtev za promenu biračkog mesta u opštini u kojoj želite da glasate. Kroz 10 minuta, kako govore, dobićete dozvolu da glasate na najbližem biralištu.

Pogledajte prilog iz emisije „Među nama“:

BONUS VIDEO: Najava Novine NOVA za 22. i 23. Januar

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar