Foto: TANJUG/ SAVA RADOVANOVIC/ nr

Korona je ušla baš tamo gde je epidemiolog Predrag Kon rekao da "nikako ne sme da uđe" - u domove za stare. U Gerontološkom centru u Nišu zaraženo je više od polovine korisnika, čak 140 njih, i to, kako se čini, zbog neodgovornog rukovodstva. Za to vreme, na sajtu nadležnog ministarstva, glavna vest je obeležavanje 75. godišnjice proboja "Sremskog fronta", uz koju idu i čestitke Uskrsa, dok poslednja vest o obolelima u Nišu datira od petka, a pojavljivanje ministra Đorđevića u medijima od nedelje.

Ovo nije prvi put da Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i  socijalna pitanja poslednje reaguje na probleme iz svog resora, kao i da ih rešava ad hoc, tek nakon pritiska medija, ili da ih uopšte ne rešava. Račinajući samo period od pojave prvog zaraženog koronavirusom u Srbiji do sad, problema je bilo i ima ih mnogo – od širenja virusa po domovima za stare, preko masovnog otpuštanja radnika i šarolikih načina na koje im poslodavci „režu“ plate, preko zakasnelog rešavanje problema dece čiju su roditelji oboleli od korone, fabrikama u kojima se radi bez zaštite…

Iako od broja obolelih u Gerontološkom centru u Nišu hvata jeza, jer svi već uveliko znaju šta znači kada od korone obolele starije osobe, ovo na žalost nije usamljen slučaj. Dom za stare u Smederevu je juče zatvoren, nakon što su dve osobe u njemu preminule, a deset njegovih korisnika smešteno u bolnicu. Ministar Đorđević je juče rekao da se još ne zna da li je uzrok koronavirus, a danas se nije oglašavao.

Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić, u ponedeljak je izjavio da je u privatnom domu za stare u Zemunu 11 korisnika zaraženo koronavirusom i na Umci 13 – da bi ministar Đorđević na to rekao kako nije obavešten. Kasnije je, naravno, i on bio inforisan.

Đorđević je u subotu rekao da je, otkad je uvedena mogućnost elektronskog prijavljivanja, zaključno sa petkom, na evidenciju Nacionalne službe za zapošljavanje prijavljeno 4.849 osoba, kao i da je 26 kompanija otpustilo preko pet odsto zaposlenih.

On takođe rešenje vidi u merama koje će pomoći privrednicima (u vidu odlaganja plaćanja poreza i doprinosa na zarade, i novčane pomoći od 30 hiljada dinara), a koje je, kako kaže, predložio predsednik Vučić. Ministar je na to dodao i lični apel poslodavcima „da slede primer države, da ne otpuštaju radnike i ne smanjuju im plate tokom vanrednog stanja“.

Za to vreme, za ljude koji rade u privatnom sektoru, a posao ne mogu da obavljaju od kuće,  sistematskog rešenja nema, pa svaki poslodavac problem pokušava da reši na svoj način – počevši od slanja radnika na plaćena odsustva, prinudne odmore, bolovanja, preko smanjenja plata na minimalac, do proglašavanja viškova i davanja otkaza.

Ni za osetljivu grupu, kao što su osobe sa autizmom još uvek nema rešenja. Iako nedeljama već stižu apeli da im se dozvoli kretanje i za vreme policijskog časa, a danas je ta inicijativa stigla i od Poverenice za zaštitu ravnopravnosti Brankice Janković, Đorđevićevo ministarstvo je ostalo nemo.

Povezane vesti:

Iako je bilo logično i da Ministarstvo za socijalna pitanja ima unapred gotovo rešenje za decu čiji roditelji obole od kornavirusa, preporuke za postupanje u tim situacijama donete su tek nakon što je Nova.rs pisala o deci čiji je otac preminuo od korone, majka im usled zaraze odvedena u izolaciju, a oni ostali sami. Naime, Nova.rs je ministarstvu uputila pitanja o načinu postupanja u takvim slučajevima, da bi joj kao odgovor stigao protokol, koji je donet nekoliko sati nakon poslatih pitanja.

„Zaposlеnima u prеduzеću „Jura“ u Nišu, nakon izvršеnog inspеkcijskog nadzora i naložеnih mеra, obеzbеđеna su zaštitna srеdstva – maskе, rukavicе, kao i nеophodna dеzinfеkciona srеdstva“, rеkao jе ministar Đorđеvić u petak, 10. aprila, skoro mesec dana nakon što je u Srbiji proglašeno vanredo stanje. A šta se u „Juri“ dešavalo pre toga, ministarstvo je moglo redovno da prati iz medija, uključujući i naš sajt.

Naime, radnici „Jure“ u Nišu su zbog nedostatka maski u rukavica obustavljali rad još 18. marta, da bi usledile „pobune“ i u druga dva pogona ove fabrike, u Rači i Leskovcu. U Leskovcu se 4. aprila pokazalo da je strah radnika bio opravdan, jer je tada potvrđen i prvi slučaj korone među zaposlenima, a tri dana kasnije, virus je potvrđen kod ukupno sedmoro radnika, a njih 300 je poslato u izolaciju.

Povezane vesti:

U međuvremenu je radnicima u Nišu nuđen bonus od 1.000 dinara za svaki dan proveden na poslu, dok je radnik „Jure“ iz Rače Slaviša Pajović priveden zbog „širenja panike i nereda“, samo zato što je sa kolegama razgovarao o nepoštovanju mera zaštite u fabrici u kojoj radi. Pejović je tog ključnog 10. aprila, pod pritiskom javnosti, pušten iz pritvora, ali se protiv njega i dalje vodi postupak.

Uz poštovanje prema poginulima na „Sremskom frontu“, postavlja se pitanje, da li ovo ministarstvo planira da se i drugima za koje je nadležno bavi tek nakon što više ne budu bili među živima, ili se tako osećaju.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram