Foto: BETAPHOTO/Milan Timotic/MO

Mnogi zbijaju šalu sa tim da odjednom nema penzionera u Srbiji koji ima više od 64 godine, ali predsednik Udruženja sindikata penzionera Srbije Mihajlo Radović kaže da je jedan njihov član bio primoran da prekrši naredbu o ograničenju kretanja jer je morao - do bankomata.

„Dok je podizao novac su ga i uhvatili, uzeli ličnu kartu, sproveli ga u stan i verovatno će dobiti krivičnu prijavu“, priča Radović za Nova.rs, a sve zbog toga što je morao da podigne gotovinu.

Kako će podizati penzije – to je pitanje na koje traži odgovor nešto više od milion i sedamsto penzionera u Srbiji.

Podsetimo, od uvođenja vanrednog stanja i ograničenja slobode kretanja za starije od 65 godina, penzionerima je omogućeno da račune za komunalije za februar, mart i april izmire naknadno, bez uračunavanja kamate.

Premijerka Ana Brnabić je juče, u četvtak, izjavila da će država u narednih 48 sati osmisliti rešenje za isplatu penzija koje podrazumeva da penzioneri ne dolaze lično do šaltera pošte i banaka.

Foto: Dragan Mujan/Nova.rs

Penzioneri ne žele svoj novac u tuđim rukama

Nadežda Satarić iz organizacije za podršku ranjivim grupama Amity predlaže da se ipak ne otpisuje dolazak penzionera na šaltere, već da se iskoristi najavljeni model ranojutarnje kupovine u prodavnicama.

„Neka bude isto od 04 do 07 ujutru, ali samo danima kada se isplaćuju penzije“, savetuje Satarić.

Ona je, kako kaže, svesna da njen predlog može da funkcioniše samo u gradskim sredinama. U selima, naglašava, moraće poštari ili već druga službena lica da dostavljaju penzije „do vrata“.

Mihajlo Radović smatra da bi u zgradama koje imaju upravnika baš taj upravnik mogao da odigra ulogu „ovlašćenog lica“ za podizanje penzija, mada i sam priznaje da postoje logističke poteškoće.

„Ne treba verovati nikome van porodice, novac treba da se prebroji i da se potpiše priznanica“, kategoričan je Radović.

I Nadežda Satarić i Mihajlo Radović podsećaju da među miliona i 700 hiljada penzioenra ima onih koji su dali ovlašćenja članovima porodice, kao i onih kojima poštari inače donose penzije na kućnu adresu, tako da naglašavaju da fokus mora biti na onima koji su prinuđeni da se snalaze.

„Nema penzionera u Srbiji koji ima gotovine ili zalihe hrane da izdrži mesec ili dva a da ne mora da ode u nabavku“, upozorava Nadežda Satarić.

Država da uradi svoj posao pa onda da preti kaznama

Aleksandra Jovanović, suosnivačica portala za starije Penzin.rs  kaže da su mnogi među njihovim čitaocima najavu premijerke Brnabić da će „biti nađeno rešenje“ shvatili kao obećanje da će im penzije stizati na kućnu adresu, te ih za sada manje brine pristup novcu.

„Ono što je naše čitaoce uznemirilo je najava odlaganja obaveze plaćanja računa. Objasnili su mi da oni misle – a ja ne mogu da kažem da nisu u pravu – da onda neće imati pravo na popust jer su ranije platiili. Ovo možda zvuči kao cepidlačenje, ali ako neko ima minimalnu ili tek iznad minimalne penzije, njemu je svaka ušteda veoma važna“, kaže Jovanović.

Prema njenom mišljenju, stariji su vrlo ozbiljno shvatili svoju obavezu da ostanu u svojim domovima, mlađi su se samoorganizovali da pomognu i to je sve u redu, ali je država zatajila baš tamo gde je njen posao: da obezbedi neophodnu uslugu najstarijem stanovništvu kad im već zabranjuje da se kreću.

„Prvo se organizuje sve što je potrebno, pa se onda preti kaznama“, kategorična je Aleksandra Jovanović.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram