Zaslepljivanje vozača je potcenjena opasnost, a nisko zimsko sunce izuzetno zaslepljuje i uzrok je mnogih nesreća na putevima.
Tokom ovog doba godine svi vapimo i za makar malo sunca, ne razmišljajući o tome koliko ono sad može biti opasno. U Velikoj Britaniji se, kao i u Nemačkoj i u drugim razvijenim zemljama, vode brojni podaci o tačnim uzrocima nesreća, pa se tako na Ostrvu zbog zaslepljujućeg sunca godišnje desi i do 2.500 saobraćajnih udesa.
Iako imamo čime da se borimo protiv ovakvog zaslepljivanja, mi to često zaboravljamo. Evo nekoliko vrlo bitnih stvari i informacija koje vam mogu biti od pomoći i sprečiti zaslepljivanje niskog zimskog sunca.
Zašto baš zimsko sunce toliko jako zaslepljuje?
Tokom hladnih meseci sunce je veoma nisko na horizontu. Tokom jutra i pred zalazak, sunčevi zraci padaju maltene ravno u kabinu automobila i direktno u oči vozača. Mokre ulice, sneg, mikropukotine i film koji se stvori od nečistoća na vetrobranu iznutra dodatno rasipaju svetlost.
Kako mogu da sprečim zaslepljivanje?
Najbitnije je da je staklo čisto jer prljavština samo povećava efekat zaslepljivanja. Sunčeva svetlost manje će se rasipati ako je vetrobran čist. Tečnost za vetrobran namenjena niskim temperaturama i nove metlice brisača održavaće „šoferku“ čistom spolja, dok bilo kakve rupice ili pukotine morate da popravite.
Od čega je staklo unutra tako prljavo?
Staklo iznutra se prlja usled kondenzacije i nečistoće sa unutrašnje strane i to morate tretirati hemijskim sredstvima i krpom. Nečistoće se lako stvaraju usled kondenzacije i grejanja vetrobrana. Držite blizu običnu krpu kako biste na vreme mogli da prebrišete staklo i sprečite prelamanje svetlosti.
Kako da se ponašam tokom vožnje?
Ne gledajte direktno u sunce, već u tamne površine na putu. Podesite „senilo“ i virite ispod. Ukoliko je sunce prejako i ne možete normalno da vozite, najbolje je da se parkirate i sačekate dok se zraci ne zaklone.
Da li moram i da usporim?
Da, osim što ćete sebi tako dati više vremena za reagovanje, obavezno držite i veće rastojanje od vozila ispred jer u slučaju zaslepljivanja imaćete više prostora i vremena da se povratite. Zaslepljivanje u trajanju od samo 2 sekunde znači da ste, pri brizni od 40 km/h vi prešli čak 22 metra „vezanih očiju“.
Da li pomažu obične naočare za sunce?
Ne, međutim naočare sa polarizovanim staklima značajno poboljšavaju vidik jer filtriraju nešto sunčevih zraka.
Bonus video: Ko planira na zimovanje automobilom, ovo mora da zna