Ministarstvo ekonomije Nemačke odbilo je Volkswagenov zahtev za vladine garancije za novu investiciju u Kini zbog navodnog kršenja ljudskih prava, ali i pored toga, nemačka kompanija ne odustaje od proizvodnje u svojoj fabrici u regionu Xinjiang.
Volkswagen zajedno sa kineskom kompanijom SAIC ima zajedničko postrojenje u Urumkiju, koji je glavni grad regiona Xinjiang za koji zapadne nacije i nevladine organizacije tvrde da je mesto gde se etnički Ujguri suočavaju sa mučenjem i pritvorom.
„Verujem da pristustvo fabrike SAIC Volkswagen dovodi do toga da se situacija popravlja za ljude. Mi putujemo tamo, i kao u svuda na svetu obezbeđujemo da se primenjuju naši standardi rada i da se poštuju kulturne i verske razlike“, izjavio je danas Herbert Diess, izvršni direktor Volkswagen Grupe.
Dodao je da bi svaki dokaz o zloupotrebi prava radnika u Xinjiang fabrici naišao na „masovnu“ reakciju, navodi se u izveštaju. Volkswagen nije direktno optužen za kršenje ljudskih prava, ali se našao u problemu zbog odnosa Kine prema Ujgurima. Kako piše Der Spiegel, Ministarstvo ekonomije Nemačke odbilo je da Volkswagenu odobri garancije za nove investicije u Kini zbog navodnih kršenja ljudskih prava u ovoj zemlji. Prema glasnogovorniku ministarstva, zbog „kršenja ljudskih prava“ odbijena su četiri zahteva kompanije.
Ministarstvo nije saopštilo o kojoj kompaniji se radi, ali Der Spiegel, ne navodeći izvore, tvrdi da je reč o Volkswagenu. Portparol kompanije iz Volfsburga izjavio je da je Volkswagen podneo zahteve za garancije investicija, ali je i dodao da još uvek nisu dobili zvaničnu odluku Ministarstva.
Kina je u više navoda negirala bilo kakvo ugrožavanje ljudskih prava Ujgura, opisujući navodne radne logore kao dobrovoljne objekte za stručnu obuku.
Bonus video: Tražimo crne tačke po Srbiji i čačkamo „mečku“
Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook Twitter Instagram