Foto: Shutterstock

Iako munje predstavljaju realnu opasnost, da li znate šta se dogodi kada grom udari u automobil ili bilo koje drugo vozilo?

Prvo, dobro je znati da će boravak u automobilu štititi od munja, pod uslovom da ste u vozilu sa tvrdim krovom, a ne onim mekšim kakvi se mogu naći na kabrioletima. Međutim, uobičajena je zabluda da su gume te koje štite. Ne štite one, nego metalna konstrukcija automobila.

Ovaj fenomen poznat je kao “efekat kože” koji uzrokuje da spoljašnja površina vozila sprovodi većinu električne energije dok karoserija automobila štiti sve one koji su unutra, delujući kao Faradejev kavez, navodi Reeds.

Važno je napomenuti da iako su putnici u vozilu zaštićeni, automobil će najverovatnije pretrpeti štetu. Kada ga udari grom, šteta može varirati zavisno od snage i mesta udara. Postoje neka uobičajena područja oštećenja koja se često javljaju. Antena, električni sistem, zadnje vetrobransko staklo i gume su najosetljiviji na oštećenje izazvano udarom munje.

Udar groma može da ošteti i električni sistem automobila, oštećujući ili uništavajući elektroničke komponente i potencijalno čak dovodeći do neispravnosti automobila. Munja može pronaći i put do žica za odmrzavanje, koje su ugrađene u zadnje prozore, uzrokujući na taj način pucanje stakla.

Kako prenosi N1, nije neuobičajeno da grom uništi jednu ili više guma dok prolazi kroz čelične pojaseve do tla. Zbog toga je važno nakon udara munje pregledati sve gume. Tragovi električnog luka mogu se videti na maticama točkova, a bočna strana gume može da ima bele tragove. Sve gume sa belim tragovima treba zameniti jer je materijal verovatno oštećen.

Na kraju, najbolje rešenje ako vozite i uhvati vas oluja jeste da se zaustavite uz kraj puta. Ako je moguće, parkirajte vozilo na natkrivenom području i sačekajte da oluja prođe.

Bonus video: Vozili smo Toyotu Corollu Cross – Vrhunski hibridni automobil za celu porodicu, ali da li vredi ovog novca?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar