Profesor dr um. Marko Luković, sa Odseka industrijski dizajn Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu, dobitnik je najvažnije godišnje italijanske nagrade za dizajn A’ Design Award za 2023. godinu, koja je ujedno i jedna od najprestižnijih dizajnerskih nagrada u svetu. Nagradu je dobio za Buzzy Bot - koncept samovozećeg dostavnog vozila kog pokreće veštačka inteligencija i koje može da se kreće, ne samo kroz grad, već i po teže pristupačnim terenima.
Kako je za naš portal objasnio profesor Marko Luković, projekat autonomnog dostavnog vozila Buzzy Bot, nagrađen je od strane međunarodnog stručnog žirija, koji je brojao preko 200 članova, u dizajnerskoj takmičarskoj kategoriji Robotics, Automaton and Automation Design (robotika, automati i dizajn automatizacije). Ovo je ujedno i 25. ovojena nagrada Prof. Lukovića u oblasti dizajna vozila i industrijskih proizvoda u dosadašnjij profesionalnoj karijeri, na svetskim i domaćim takmičenjima.
Šta je uopšte ovo vozilo?
Buzzi Bot je autonomno vozilo srednje veličine. Različite vrste robe mogu biti smeštene u ukupno 34 odvojena automatizovana odeljka za skladištenje sa elektronskim i automatizovanim sistemom fioka. Vozilo je u mogućnosti da servisira veliki broj klijenata u najkraćem vremenskom periodu sa samo jednim putovanjem. Postoji prilagodljivo rastojanje od tla – klirens, za savladavanje većih prepreka i neravnina na putu. Solarni paneli na krovu su tu za dodatno napajanje električnom energijom. Na krovu je implementiran teretni dron za transport paketa srednje veličine, i za udaljene terene gde vozilo ne može samostalno da priđe.
Dužine je 3.000 mm, širine 1.450 mm, a visine 1.850 mm, dok poseduje GPS autonomni navigacioni sistem. Vidno polje kamere je 360 stepeni sa automatskim prepoznavanjem pešaka, putnih znakova i semafora. Tu su i LiDar za automatsku detekciju topologije terena, radarska detekcija drugih vozila i objekata sa automatskim kočenjem i ubrzavanjem, hlasovno i daljinsko upravljanje vozilom od strane operatera u kontrolnom centru u kritičnoj situaciji. Energija se skladišti u 270% efikasnim električnim Solid-State baterijama.
Zašto je Marko ovo dizajnirao?
U poslednjih 10 godina statistička istraživanja u oblasti trgovine i prodaje su pokazala da je on-line kupovina (e-commerce), naručivanje raznih vrsta robe i njihova dostava u stalnom porastu, više od 10% godišnje. Zbog ove činjenice, svakako je jasno da se u bliskoj budućnosti očekuje brzi razvoj robotizovanih autonomnih automatskih dostavnih vozila, zasnovanih na veštačkoj inteligenciji vođeni visokotehnološki unapređenim softverima, pa je i logično da se stručnjaci iz ove oblasti, poput našeg Marka Lukovića, usmeravaju ka tome.
Šta predstavlja ovaj robot na točkovima?
Volumen, linije i kolorit medonosne pčele (Honeybee – Apis mellifera) su bili inspiracija za organski oblik glavnog tela robota. Heksagonalni oblik pregrada za odlaganje je inspirisan prirodnim geometrijskim oblikom saća. To je glavni funkcionalni i estetski motiv, rekao je za naš portal Luković.
Konstrukcija konjskih zaprega bila je inspiracija za simetričnu arhitekturu vozila. Za bolju vidljivost u noćnim uslovima u aluminijumske felne i 4 lučna migavca ugrađene su LED svetosne trake.
Sistem nezavisne rotacije sva četiri točka za 90 stepeni omogućava efikasno i brzo manevrisanje i parkiranje u skučenim prostorima, a Buzzy Bot može da se kreće u sva 4 pravca.
Ima ugrađen i unutrašnji mikro-klimatski sistem koji omogućava transport tople ili hladne hrane. OLED info-displej na svakom šestougaonom odeljku je različite boje i prikazuje temperaturu i šifru korisnika (naručioca robe). Robot ima ugrađen QR skener i čitač kreditnih kartica za beskontaktno plaćanje. Na ovaj način je moguće platiti direktno na samom robotu, kaže za kraj o svom sjajnom projketu profesor Luković.
Bonus video: Vozili smo automobil sa jedinstvenim pogonom u svetu putničkih vozila – Nissan X-Trail