Foto: Shutterstock

Čak i amateru ne treba više od 30 minuta da pronađe uzrok vlage u svom vozilu. Jedan od prvih i najuočljivijih znakova da u kabini vozila ima vlage svakako su prozori koji često magle.

Ako vaš auto ima ove simptome vreme je da se posvetite izbacivanju vlage, jer prljavština i vlaga zamagljuju vetrobran i ostavljaju mrlje na staklima koje mogu biti vrlo opasne pogotovo pri zaslepljivanju. Ako voda curi niz prozore, tada je prekasno pa morate odmah pronaći problem i osušiti vozilo.

Foto:shutterstock

Ipak, magljenje prozora mogu da izazovu i drugi faktori, poput prljavog filtera kabine, ali ako to nije slučaj, potrebno je sprovesti niz koraka i otkriti gde se vlaga skuplja.

Bilo kakve kapljice u unutrašnjosti posledično ugrožavaju vidljivost tokom vožnje, a od vlage se stvara i korozija koja ozbiljno može da našteti vašem vozilu.

U ovom tekstu daćemo nekoliko saveta pomoću kojih sami možete eliminisati vlagu iz vozila. Ako se i posle ovih saveta prozori magle, onda morate posetiti servis. Možda su kederi oko vrata, prozora ili šibera porozni ili oštećeni, a zamena može biti vrlo skupa.

1. Filter kabine – Kada je prljav, protok vazduha nije dovoljan da izbaci vlagu iz unutrašnjosti. Na svakih 15.000 pređenih km, menjajte ovaj filter.

Foto:shutterstock

2. Zapušena ventilacija – Ovde mislimo na onu koja je najčešće u prtljažniku, pa u starim modelima može biti blokirana prtljagom. To morate osloboditi, jer u suprotnom vlaga ostaje u kabini i stvara kondenzaciju na prozorima.

3. Motorski prostor – Opalo lišće često se skuplja u prostoru tik ispod vetrobrana i može da zapuši odvode, pa ih očistite od prljavštine.

Foto:shutterstock

4. „Dihtovanje“ – Redovno održavajte sve kedere oko vrata, prozora i krovnih otvora. Ako su porozni ili oštećeni, voda lako ulazi u kabinu.

5. Čišćenje – Odvodi vode u vratima često budu zapušeni, što direktno utiče na stvaranje vlage u kabini. Pročačkajte ih savitljivom žicom i omogućite prolaz vodi.

6. Gumene patosnice – Kada je napolju sneg i led, najviše vlage unosimo upravo mi preko obuće. Tu pomažu gumene patosnice, jer se na njima, za razliku od tekstilnih vlaga ne zadržava.

7. Ventilacija – Sva snaga ventilatora usmerena na vetrobran i najviša temperatura brzo će osušiti vetrobran. Još je efikasnije ako sve druge otvore ventilacije zatvorite.

Bonus video: Ko ide na zimovanje automobilom, ovo mora da zna