Foto:shutterstock.

U vrelim letnjim mesecima najveći spas u saobraćajnoj gužvi je hladan povetarac klima uređaja, ali nije svaki automobil opremljen tim uređajem, a često se dešava da je isti pokvaren.

Najjednostavniji način da proverite da li radi klima uređaj u vašem automobilu je, naravno, da ga uključite. Uključite ga na najhladnije podešavanje i, ako klima radi kako treba, povetarac koji dolazi bi trebalo da bude hladan, a možda čak i prehladan za dugotrajno sedenje. Ako se čini da je vazduh koji cirkuliše kroz auto na ili oko „sobne“ temperature, onda je verovatno da vazduh dobijate samo iz ventilatora, piše Scrap Car Comparison.

Još jedan način testiranja klima uređaja u vašem automobilu je da sigurno parkirate auto, podignete haubu motora i izađete napolje. Pažljivo slušajte zvukove koji dolaze iz motora koji radi – trebali biste da čujete klikanje. Ovo nije motor, već sama jedinica klime i taj zvuk znači da radi. Ako nema klika, to može značiti da kompresor sistema ne radi.

Sa svim prednostima, moraju postojati i neki nedostaci, a kod klima uređaja to je potrošnja goriva. Kompresoru je potrebno malo goriva za rad, a uključivanje klima uređaja tokom vožnje moglo bi da poveća potrošnju goriva za 10 odsto, dok su kratka putovanja posebno problematična.

Kako prenosi N1, zbog toga je preporučljivo koristiti klima uređaj samo kada vrućina postane neprijatna.

Foto:shutterstock.

Kako rashladiti svoj automobil bez klima uređaja?

Postoji nekoliko „uradi sam“ metoda koje će vas spasiti od toplotnog udara u vrućem automobilu:

– Spušteni prozori – neka što više vazduha struji kroz automobil. Čak i kada je parkiran, jer i to će malo pomoći.

– Upravljanje ventilatorom – ugrađeni ventilatori na vašoj kontrolnoj tabli će pomoći, ali obratite pažnju na njihovu temperature, jer ćete možda osetiti da samo duvaju vruć vazduh.

– Hladna pića – važno je ostati hidriran.

– Taktičko parkiranje – potražite parking mesto u hladu ili nabavite aluminijumski štitnik za kontrolnu tablu koji će odbijati toplotu.

– Vlažne krpe – možete ih staviti direktno na sebe, na primer na potiljak ako je vrućina zaista nepodnošljiva. Alternativno, mogu se postaviti iznad ventilatora automobila kako bi ohladile vazduh čim izađe iz sistema.

– Prenosni ventilatori – možete ih pričvrstiti na kontrolnu tablu, uključiti ih u struju i čak nabaviti one koji raspršuju vodenastu maglu.

Što se tiče naknadne ugradnje klima uređaja, vesti su loše. Mnogi automobili su proizvedeni na takav način da prostor ispod haube motora jednostavno ne može da smesti ceo naknadno ugrađeni klima uređaj. Što je još gore, čak i kod automobila koji mogu da se prilagode, trošak za to bio bi ogroman.

Bonus video: Otkrivamo najbolji trik za brzo rashlađivanje auta i testiramo Mazdu CX-5

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar