Deca su u vožnji osetljivija na mučninu nego odrasli, ali i osobe starijeg uzrasta često imaju problema, pogotovo ako se voze na zadnjem sedištu i po krivudavom putu. Ipak, postoji jednostavno rešenje kako vam ne bi bilo muka u vožnji.
Nekoliko oštrih krivina i mnogi putnici u automobilima će se požaliti na mučninu – posebno oni na zadnjim sedištima. Mučnina se javlja zbog jednostavnog razloga – centar za ravnotežu nije uparen sa vidom. Tačnije, pokreti tela i sile koje deluju na telo nisu sinhronizovani sa onim što vidite. Vaš pogled uglavnom je usmeren van automobila, sa leve ili desne strane i ne prati dinamiku krivina, odnosno gledate bočno, a ne kroz vetrobransko staklo.
Uglavnom, oči i vestibularni sistem (čulo ravnoteže) primaju protivrečne informacije o položaju tela u prostoru. Na primer, na zadnjem sedištu automobila deca u naslonu prednjeg sedišta vide stabilan horizont sa naslonima za glavu na njemu, ali čulo za ravnotežu oseća da se telo kreće. U tom disparitetu između osećaja javlja se mučnina.
Deca uzrasti od 6 do 12 godina su osetljivija nego odrasli, ali i kod njih situacija zna da bude dramatična. Jedini savet je da vozači uspore u krivinama koliko mogu, dok putnici, nebitno gde sedeli, sve što treba da urade je da gledaju kroz vetrobransko staklo i to će im olakšati problem.
Kako prenosi Revija HAK, kompanije poput ZF-a već rade na novim sistemima koji bi trebalo da smanje razvoj mučnine u autonomnim vozilima u kojima će svi putnici čitati knjige, novine, gledati sadržaje na infotejmentu ili mobilnom telefonu. Više o jednom već razvijenom sistemu koji sprečava mučninu tokom vožnje pročitajte ovde.
Bonus video: Vozili smo novi Nissan X-Trail – Cena mu je fer i svima se sviđa, ali nudi li još nešto?