Menjač se može pokvariti iz brojnih razloga, a neki od njih su povezani sa greškom vozača prilikom korišćenja, a učestalim ponavljanjem nekvalitetne promene brzina, moguće je oštetiti sinhroni prsten stepena prenosa na kojem se ova radnja često događa.
Marin Morava, HAK-ov tehnički savetnik objašnjava kako sami možemo da skratimo radni vek menjača. Ukoliko ne pritisnemo kvačilo dovoljno jako pri promeni brzina, može doći do zvuka koji podseća na struganje.
„Ako vam se to desilo prvi put, verovatno se neće štetno odraziti na ispravnost rada menjača. Sa druge strane, ukoliko se ovo dešava učestalo, moguća je šteta na sinhronom prstenu stepena prenosa na kojem se ova radnja često događa. Kod oštećenja sinhronih prstena dolazi do gubitka njihove uloge da izjednače broj obrtaja između dva vratila kako bi se lakše promenila brzina. Vozač će ovaj problem prilikom promene stepena prenosa osetiti kao povećanje otpora kod kretanja ručice menjača, uz prisutnost mehaničkog krckanja“, objašnjava Morava.
Kako piše Revija HAK, za vozače sa ovim problemom preporuka je da što pre odu u servis jer su mogući i drugi uzroci koji mogu dovesti do sličnih simptoma prilikom promene brzina, kao što je neispravan rad ili loša podeđenost kvačila.
Svako čekanje može da poveća problem. Moguće je i da se pojavi metalna piljevina u menjačkom ulju koja nastaje habanjem prilikom promene stepena prenosa. Ovi metalni ostaci štete ležajevima menjača i zupčanicima, a u najgorem slučaju moguće je potpuno oštećenje menjača kao i gubitak pogona automobila.
Bonus video: Najzad nova Alfa Romeo – Vozili smo atraktivni krosover Tonale
Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook Twitter Instagram
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare