Foto: Shutterstock

Dosta nas će se odlučiti za Nemačku prilikom kupovine polovnog automobila zato što su tamo cene niže. Ipak, i tamo postoje ozbiljne regionalne razlike u cenama na koje treba obratiti pažnju.

U nekim saveznim državama polovni automobili su više od 15 procenata jeftiniji od državnog proseka. Tako barem pokazuje analiza polovnih vozila na portalu mobile.de. U finansijski boljim regijama kao što su Minhen ili Hamburg polovnjaci imaju višu prosečnu cenu nego u regijama sa niskim prihodima.

Nemački časopis Fokus je istražio gradove i regije sa najnižim prosečnim cenama. U julu 2023. godine, 1.327.282 polovna automobila su bila ponuđena na prodaju na mobile.de, po prosečnoj ceni od 29.366 evra. Najskuplja država za kupovinu automobila je Hamburg. Prosečna cena plaćena tamo u julu je iznosila 33.211 evra, što je 13 procenata više od državnog proseka. Pre godinu dana, tamošnji kupci su za polovni auto morali da u proseku plate gotovo 4,000 evra manje (29.559 evra). Natprosečno se plaćaju polovni automobili i u pokrajinama Bremen (+ 12,5 procenata od proseka) i Berlin (+ 11,9 procenata).

Sarland, savezna država koja se graniči sa Luksemburgom i Francuskom, je najjeftinija za kupovinu polovnog automobila. Tu je cena automobila bila 15,6 procenata niža od državnog proseka (25.392 evra). Takođe postoje i razlike u većim gradovima.

Najjeftinija polovna vozila dolaze iz Kelna. Kako prenosi Revija HAK, cene su u julu ove godine u proseku iznosile 27.058 evra, što je 8,5 procenata niže od državnog proseka. Minhen je bio najskuplji grad sa prosečnom cenom od 37.107 evra. Cene u Frankfurtu su bile 16,8 procenata više od proseka.

Bonus video: Da li će se smiriti tržište novih i polovnih automobila u Srbiji?