Foto: Shutterstock

„Dva u jedan“: Majstor amater slaže dva jela u jedno. Narednih dana ide triptih. Objavićemo tri recepte za tri jela. Prva dva jela (palačinke i perkelt) su jela sama za sebe, ali su i sastojci od kojih se priprema treće, novo, drugačije jelo - Hortobađi palačinke.

Dan prvi

Pred Vama je recept za „Palačinke slatke“. Ali ne samo to. One, ali bez nadeva, su prvi sastojak za slani „Hortobađi“ čiji recept ide prekosutra – 20. februara.

„Palačinke slatke“ mogu da se jedu u slatkoj i slanoj varijanti, sa svim i svačim, ali i bez ičega.  Ja često na palačinku „bacim“ kuglu sladoleda i prošaram  ih čokoladnim prelivom – prava uživancija!

Po legendi kuvar pape Gelacija Prvog, napravio je prvu palačinku još u petom veku, u želji da nahrani izgladnele hodočasnike. Novo jelo je nazvao placenta, u prevodu – ploča. Ispostavilo se da je reč o odličnom izumu s obzirom na to da može da se jede u slatkoj i slanoj varijanti, sa svim i svačim, ali i bez ičega.

O autoru:

Napoleonu su palačinke bile važne za proricanje ishoda bitke, pa ih je pre bitke sam spremao. Ako bi mu koja ispala, osvajač je kretao u boj pun strepnje. Kad je, pekući palačinke pred Moskvom, uspešno okrenuo četiri, a peta mu pala na pod, posle poraza rezignirano je rekao: “To je ona peta palačinka”!

Kad se meni desi ta „peta Napoleonova palačinka“ umereni optimista u meni veruje da je to dobar znak. Isto savetujem i vama. Ko zna zašto je to dobro.

Sastojci

200 g brašna (tip 400, meko)

2 jajeta

1 dl ulja

3 dl mleka

mineralna voda

1 kašičica soli

1 kašičica šećera

Priprema:

Korak 1: U dublju posudu – najbolje plastičnu, sipati brašno,  2 dl mleka, malo mineralne vode i mutiti mikserom na najmanjoj brzini. Važno je da testo mutite polagano dok je još gusto i  sve dok ne postane glatko, bez grudvica. Potom postepeno dodavati još preostalog mleka i malo po malo mineralne vode, dok se ne dobije „čorbasta“ masa. U umućeno testo dodati oko 1 dl ulja so i šećer i dobro promešati.

Korak 2: Na samom kraju pripreme testa dodaju se jaja. Najbolje je žumanca ubaciti odmah u testo, a belanca posebno umutiti mikserom, pa dodati i njih uz dodatno mešanje (palačinke će tako biti meke i manje žilave).

Korak 3: Testo ostaviti u frižider, da odmori najmanje pola sata. Što duže stoji, to će biti mekše.

Korak 4: Važno je izabrati dobar tiganj, najbolje teflonski ili keramički u kome se testo neće lepiti za dno. Podmazati ga sa malo masti ili ulja, dobro zagrejati i peći na jačoj vatri.

Još recepata Majstora amatera:

Korak 5: Testo u tiganj sipati kutlačom, a količinu odredite zavisno od veličine tiganja. Budite spremni da prvih nekoliko palačinki budu „ćorci“ dok se ne uhodate. Voditi računa da testo bude ravnomerno raspoređeno po tiganju. Neka se peče otprilike po minut ili manje sa obe strane. Ponekad je teško okrenuti palačinku bacanjem, pa zato rubove treba prethodno lagano odvojiti nožem od tiganja, pa onda okrenuti.

Korak 6: Gotove palačinke idu na plitki tanjir i filuju se po želji. Slatke, slane – kako želite… Ja ih, zavisno od inspiracije, savijam u rolnice, preklapam na trugao ili motam u „fišek“.

Najčešće filujem sa domaćim džemom od kajsija ili šipuraka. Često preko nafilovanih i serviranih palačinki „bacim“ po jednu kuglu sladoleda i „prošaram“ ih sa desertnim prelivom od čokolade. Prava uživancija. Zašto da ne. Poigrajte se i vi!

Prijatno, želi vam Majstor amater!

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar