dijamanti rusija
Foto:Shutterstock

U večnom ledu Sibira kriju se najveće zalihe dijamanata, skupocenog kamenja za koje kažu da je najbolji prijatelj žena i još bolji prijatelj industrije.

Prema legendi, Bog je, nakon što je stvorio zemlju, obletao planetu i ravnomerno raspoređivao bogatstva iz svog džaka. Međutim, kada je leteo iznad Jakutije (krajnji sever Sibira) u kojoj je bio mraz od 70 stepeni Celzijusa ispod nule, smrzla mu se ruka i ispustio je džak sa svim sadržajem koji se u njemu nalazio: dijamantima, dragim kamenjem, zlatom, platinom, srebrom, uranijumom, naftom, gasom itd. Sve se to rasulo po jakutskoj severnoj tajgi, pišu na sajtu SputnikNews.com.

Prvi dijamant na teritoriji Rusije pronađen je davne 1829. godine na Uralu, ali je do 2017. godine u pesku reke Ural pronađeno svega 250 dijamanata, istina, retke lepote i prozirnosti. Međutim, proizvodnja ovog vrednog metala u Rusiji počela je tek pedesetih godina 20. veka u Jakutiji. Prve dijamante su otkrile dve žene-geolozi čiji vodiči su bili lokalni uzgajivači jelena. To je bilo jedno od najvećih geoloških otkrića 20. veka.

Pročitajte još:

U zapadnom delu Jakutije otkriven je krater Zarnica, nakon toga ih je otkriveno još nekoliko, da bi osamdesetih godina Sovjetski Savez postao jedan od najvećih svetskih proizvođača nebrušenih dijamanata. Najveći dijamant je pronađen 1980. godine, težak 342 karata, i dobio je ime „XXVI kongres KPSS“, dok je početkom ove godine u Arhangelskoj oblasti pronađen najveći dijamant u Evropi, od 181,68 karata, koji je dobio ime Arhangel Mihail.

Danas ruska korporacija „Alrosa“ proizvodi 99 odsto dijamanata u Rusiji i više od četvrtine u svetu. Samo prošle godine prodala je 40,1 milion karata, što je za 33,7 odsto više nego 2015. godine, a profit je iznosio 4.375 milijardi dolara. Poređenja radi, toliko bi iznosio budžet dve Crne Gore.

Kompanija ima predstavništva i razvijenu prodajnu mrežu u svim glavnim svetskim dijamantskim centrima. Posebno retki i skupoceni ruski dijamanti se mogu kupiti na aukcijama kuće „Sotbi“. Osim toga, ona ima dugoročne ugovore sa belgijskom kompanijom „Lorelton dajmonds““ koja kupuje briljante za američku juvelirsku kompaniju „Tifani“.

Ruska prestonica dijamanata

Grad Mirni, prestonica ruskih dijamanata, nalazi se u Jakutiji, u Republici Saha. Grad je dobio ime po dijamanstkom krateru „Mir“ koji je otvoren 1955. godine. Od 1957. do 2001. godine „Mir“ je dao svetu dijamante u vrednosti od 17 milijardi dolara. Krater je dubok 525 metara i širok 1,2 km i jedan je od najvećih u svetu. Godine 2001. je konzerviran i iskopavanje se vrši podzemnim putem.

 

Meteorski dijamanti – pod velom tajne

Krajem prošlog veka skinut je veo tajne sa velikog nalazišta jedinstvenih dijamanata koje se nalazi na granici Krasnojarskog kraja i Jakutije u području Popigajske astrobleme. Radi se o krateru meteora, koji nastao pre 35 miliona godina. Sovjetski geolozi su sedamdesetih godina tamo pronašli supertvrde dijamante – impaktite.

Pošto se krater nalazio na teško dostupnom području, a država je u to vreme poklanjala veću pažnju proizvodnji veštačkih dijamanata koji su bili jeftini, proučavanje impaktita je prekinuto, a podaci o nalazištu je zavedeni su kao poverljivi.

Danas su ovi dijamanti veoma traženi u industriji jer se pokazalo da je abrazivna sposobnost duplo veća nego kod prirodnih i sintetičkih dijamanata. Oni su odlični za obradu metala i proizvodnju poluprovodnika: za proizvodnju turbina, preciznu mehaniku i slično, ali ne mogu da se koriste za izradu nakita.

Rusija je jedina zemlja sa nalazištem ove vrste dijamanata. Zalihe su toliko velike da su dovoljne za naredih 3.000 godina. Poređenja radi, zalihe običnih dijamanata u celom svetu se procenjuju na svega pet milijardi karata.

Jedinstveni vulkanski dijamanti

Rusija poseduje i treću vrstu ovog dragog kamena — tolbačinske dijamante. Geolozi su u stvrdnutoj lavi Tolbačinskog vulkana na Kamčatki, koji je bio aktivan od 27. decembra 2012. godine do 9. oktobra 2013. godine, otkrili velike dijamante novog tipa. Po mišljenju ruskih geologa, ovi jedinstveni dijamanti su nastali od vulkanskih gasova. U malim uzorcima je već izvučeno nekoliko stotina dijamanata. Pronađeni dijamanti se razlikuju od svih nama poznatih po mineralno-geohemijskim karakteristikama. Pretpostavlja se da se na ovom nalazištu nalazi oko 20 miliona karata dijamanata.

Bog je očigledno, slučajno ili namerno, bio veoma blagonaklon prema Sibiru, a time i prema ruskom narodu.

BONUS VIDEO:

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare