"Bog nepromišljenih izjava" kojeg prate brojne kontroverze, danas važi za genijalca i verovatno osobu kojoj će prvo podići spomenik na Marsu. Ilon Mask, jedan od najuspešnijih ličnosti današnjice, čovek koji je uspeo da u 21. veku bude "renesansan", zapravo svoju slavu duguje zbiru neuspeha.
Uspeh je reč koja se postavlja kao okvir svakog aspekta našeg života: ostvareni ste ako imate uspešnu karijeru, uspešan brak, uspešan Instagram, uspešnu decu, uspešno izgrađen stil, uspešno popunjen pasoš…
Gotovo niko ne priča o procesu dolaska do uspeha, samo o rezultatu. Deluje kao da ljudi koji su sada na vrhovnim pozicija u raznim industrijama samo nizali pobede, kao da nikada nisu bili „gubitnici“. A i te kako jesu.
Strast i ideja koja vas vodi napred jedna je od najdragocenijih stvari u životu. Nezahvalno je bilo kakve ideje koje imamo u Srbiji upoređivati sa pričom Ilona Maska, koji je već bio milijarder kada je u pokret stavio svoju ideju života koja će promeniti budućnost čovečanstva. Međutim, put njegovog „ludog“ projekta zvanog SpaceX, ipak nam može biti inspiracija za svakodnevnicu u kojoj prečesto odustajemo od svega i svačega.
Ilon Mask pre svega realno postavlja stvari kada planira bilo šta. Dok danas vlada imperativ da „pozitivno razmišljanje“ i optimizam dovode do dobrih ishoda u našem životu, Mask radije misli da treba biti realista.
On zapravo predviđa neuspeh na početku svojih smelih i drskih poduhvata – pre svega, on je na početku jako skroman. Na primer, u intervjuu na energetskoj konferenciji u Norveškoj, Mask je rekao:
„Trebalo bi da zauzmete pristup da sigurno grešite. Vaš cilj je da manje grešite“.
Mask veruje da je neuspeh neophodan na putu uspeha.
„Neuspeh je neizbežna opcija. Ako se neuspesi ne dešavaju, znači da niste bili dovoljno inovativni“.
1995. godine – nisu ga primili na posao u Netscape za koji je konkurisao.
1999. godine – njegova kompanija Paypal proglašena za jednu od „10 najgorih ideja ikada“. Iste godine je slupao svoj McLaren auto koji je tek kupio, za milion dolara.
2000. godine – zamalo umro kada se zarazio malarijom.
2006. Prvo lansiranje rakete SpaceX završeno eksplozijom.
2007. Drugo lansiranje rakete SpaceX završeno eksplozijom.
2008. Treće lansiranje rakete SpaceX završeno eksplozijom. Uništeni i NASA sateliti. Druga kompanija, Tesla, na rubu bankrota.
2014. Model automobila Tesla 5 imao je ozibljan tehnički problem.
2015. Čak tri eksplodirane rakete SpaceX, prilikom testiranja da se „vrate“ netaknute na mesto lansiranja.
2016. Četvrti, peti, šesti neuspeh tesiranja raketa. Uništeni Fejsbuk sateliti vredni 3 miliona.
Kompanija koja će zasigurno biti jedan od prvih kolonizatora Crvene planete i koja će ljude povesti u najveću avanturu našeg vremena se rodila iz neuspeha. Mask je prvo hteo da kupi od Rusa rakete, ali su ga više puta odbili. Onda je 2002. godine Mask pozvao inženjera Toma Mjulera da mu bude partner i stvorili su SpaceX.
Zamislite firmu čiji je cilj kolonizacija Marsa u jednom skladištu u Kaliforniji, sa 160 zaposlenik. Delovali bi kao skupina ludaka.
A još luđi je niz neuspeha SpaceX-a nakon stvaranja rakete Falcon 1. Nisu doživeli uspeh prilikom lansiranja rakete sve do 2008. Iznova i iznova, stvari bi eksplorirale, ali nakon svake eksplozije imali bi gomilu podataka koji su doveli do sada legendarne rakete Falcon 9.
Tri meseca nakon prvog uspešnog lansiranja, nakon 6 neuspešnih, uspeli su da sklope ugovor sa NASA za servisiranje Međunarodne svemirske stanice vredan više od milijardu dolara.
U decembru 2010. kompanija je postigla još jednu prekretnicu, postavši prva komercijalna kompanija koja je svemirsku letelicu – kapsulu Dragon – lansirala u orbitu i uspešno je vratila na Zemlju. Dragon je ponovo ušla u istoriju 25. maja 2012. godine, kada je postao prva komercijalna svemirska letelica koja je uz MSS, na koju je uspešno isporučila teret.
Kruna svih neuspeha bila je najveća pobeda SpaceX – prvi let Dragon kapsule sa posadom na MSS dogodio se 30. maja 2020. godine, sa astronautima Dagom Harlijem i Robertom Behnkenom. Konačno su poslali ljude u svemir.
Poslednji veliki neuspeh kojem se Mask silno obradovao je eksplozija prototipa Starship rakete koja će ljude lansirati ka Crvenoj planeti. Očigledno unapred predviđena, ova katastrofa ponovo će voditi SpaceX ka menjanju istorije.
Možda nemate megalomansku ideju kao Mask, sigurno ni tolika sredtva za njeno ostvarivanje, ali ukoliko radite na nečemu i to želite baš jako, morate se pomiriti sa činjenicom da će neuspeh biti vaš saputnik.
Zaludno je očekivati samo dobre stvari u životu, zaludno je misliti da ste nepogrešivi, a daleko je zdravije za naše mentalno zdravlje spemiti se na neuspehe.
Imajte to na umu kada naiđe sivi dan – analizirajte zašto je siv i šta sledeći put treba da uradite da bude vedar. I najvažnije – pustite neka eksplodira!
Vidimo se na Marsu!
***
Bonus video:
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare