Na društvenoj mreži TikTok pojavio se novi "trend" prožet nacionalizmom - Srbi masovno pokazuju "srpskog orla" u inat Albancima koji već godinama često rukama gestikuliraju ovaj simbol.
Na društvenim mrežama ratovi kao da nikada nisu prestali – pa se redovno vode rasprave o „poreklu“ raznih stvari koje mnogi narodi svojataju. Neretko su praćene komentarima mržnje.
Poslednji u nizu takvih trendova je kontroverzni „orao“, simbol koji mnogi Albanci gestikuliraju rukama, a sada su to počeli i srpski tiktokeri. Šire se snimci na kojima mladi pokazuju orla na specifičan način – sa tri prsta, dok u pozadini ide tehno verzija pesme „Sini jarko sunce sa Kosova ne damo te Zemljo Dušanova“.
Od ovog trenutka sam ja vratila Srbskog orla, ovo je prvi video gde sam ja izbacila sa ovim znakom SRBSTVA. Hvala svim ljudima koji ga koriste??????? pic.twitter.com/uMSow60OgV
— ALEKSANDRA (@ALEKSAN13073580) September 18, 2020
*
Najjači momenat iz onog dvoglavi-orao-tik-tok videa je ova micika sa sve troprstom i orlom i majicom sa 4xC sve u fulu, a sa zida sve to sa nevericom posmatra Jala Braćala pic.twitter.com/RZvThA9CMW
— Srđan Marjanović (@smarjanovic) September 18, 2020
*
*
OVAJ ORAO SAM JA POČELA DA KORISTIM I HVALA SVIM SRBIMA NA TOME… POZDRAV OD KRALJICE SRBSKIH ORLOVA… ????????? pic.twitter.com/iXngnBMIwa
— ALEKSANDRA (@ALEKSAN13073580) September 18, 2020
Orao je postao bolna tačka za mnoge Srbe, jer je često viđen kao provokacija kada su ga pokazivali brojni poznati Albanci – od sportista do muzičara. Očigledno je ideja tiktokera da ovaj simbol ponovo „prisvoje“.
*
Challenge 14: Say Cheese ?
Smiles and eagles from the members of Team Albania ???? @F1RSTglobal #FGC2020CC #connectingcommunities #firstglobal #stem #robotics #engineering #coding #tirana #albania #teamalbania #fgc2020 #morethanrobots #impact #changemakers pic.twitter.com/87ZpDcpr2j
— Albanian National Robotics Team (@fgcteamalbania) August 20, 2020
*
Meny may think that this is another "provokacija" (provocation by #DuaLipa, but actually this #Byzantine symbol (two-headed eagle) is something in common for Albanians, Serbs and Montenegrins! #Albania has black ?? #Montenegro has gold ?? and #Serbia has white one ?? ! #Fact pic.twitter.com/nBs7WAzYlM
— Sandžo Parza (@GoldenZambak) July 26, 2020
Dok mnogi Srbi veruju da im ovim gestom Albanci prete „Velikom Albanijom“, svojevremeno su novinari sa Kosova za „Danas“ istakli da to nije namera.
„To se koristi kao simbol zastave i preraslo je u svojevrsni pop simbol poslednjih godina. Kada neko rukama pravi dvoglavog ugla, taj hoće da kaže da je Albanac. Pre svega, to predstavlja popularni simbol, koji sada to koriste i sportisti i ostale zvezde. Niko ne treba da se boji tog simbola, jer ‘velika Albanija’ se ne označava ručnim simbolima“, rekao je urednik prištinske „Gazete Blic“ Astrit Gaši.
Ipak, teško da će to odvratiti mlade internet ratnike da „srpskim orlovima“ pokušavaju da „vrate Kosovo“.
Ova ptica će, poput ajvara, nastaviti da bude još jedna tačka sukoba dve zemlje koje su nekada ratovale.
Inače, orao se vekovima koristi kao simbol, kod brojnih naroda iz svih krajeva sveta. Najstariji simbolički prikaz orla potiče iz Mesopotamije, još iz 5. milenijuma pre Hrista. Bio je čest i popularan simbol na celom Istoku: kod Sumeraca, Asiraca, Egipćana, Hetita, Haldejaca, Persijanaca, Indijaca i drugih istočnih naroda. Bio je popularan i kod prekookeanskih naroda: Inka, Maja, Asteka, novozelandskih Maora, severnoameričkih i aljaskih Indijanaca. Sa Istoka se simbolika orla prenela kod starih Grka, Etruraca, Rimljana, Kelta, Germana i drugih evropskih naroda.
Dvoglavi orao u Vizantiji nasleđen je od istočnih civilizacija kojima je bio simbol vrhovne moći, a od Vizantije su ga nasledili srpski vladari – dobijanjem titula od Vizantijskog carstva, brakovima sa vizantijskim princezama, kao i proglašenjem carstva, naovid se u knjizi „Srpski srednjovekovni grbovi“.
Bonus video:
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare