Čitanje sastava krema i ostalih kozmetičkih proizvoda nije samo komplikovano, već je za prosečnog laika nemoguća misija. Zato smo sa farmaceutkinjom porazgovarali o tome šta znače sve one nerazumljive reči u sastavu, koje sastojke da tražite, a koje da izbegavate, i kako generalno da prepoznate šta je šta u jednoj kremi.
Ukoliko na pakovanju kreme piše da je sa ekstraktom kavijara, i u reklami se poziva na delotvorna svojstva kavijara za kožu, ne bi bilo loše da pre kupovine pročitate sastav. Iako se ekstrakt najverovatnije zaista nalazi u kremi, nije svejedno na kojoj je poziciji na samoj listi sastojaka.
„Supstance kojih ima najviše se uvek nalaze na početku liste sastojaka, a što se neki sastojak nalazi niže na listi, znači da ga ima manje. Ono što se nalazi pri samom dnu liste je prisutno u jako malim količinama, a ukoliko krema ima puno sastojaka, onda je ta količina skoro pa zanemarljiva. Takođe, ukoliko neki proizvod ima više od 10, 15 sastojaka, uvek je pitanje šta tu naša koža zaista može da iskoristi“, kaže za Nova.rs magistar farmacije Jelena Ječmenica.
Na primeru pet najprodavanijih krema u Srbiji, u pet različitih prodajnih lanaca, naša sagovornica objašnjava šta znači kada je parfem pri vrhu liste sastojaka kao i koja je razlika između vitamina E koji se koristi za negu i onog koji se koristi kao konzervans.
Lilly – L’Oreal Anti-Aging krema za lice
Sastav: Aqua / Water, Cyclohexasiloxane, Glycerin, Butyrospermum Parkii Butter / Shea Butter, Isohexadecane, Pentaerythrityl Tetraethylhexanoate, Dipropylene Glycol, Cera Alba / Beeswax, Stearic Acid, Palmitic Acid, Cyclopentasiloxane, Acrylamide/Sodium Acryloyldimethyltaurate Copolymer, Peg-100 Stearate, Stearyl Alcohol, Glyceryl Stearate, Peg-20 Stearate, Glycine Soja Oil / Soybean Oil, Dimethiconol, Manganese Gluconate, Sodium Chondroitin Sulfate, Sodium Hydroxide, Atelocollagen, Disodium Edta, Propylene Glycol, Pentaerythrityl Tetraisostearate, Soluble Collagen, Boswelia Serrata Extract / Boswellia Serrata Extract, Polysorbate 80, Tocopherol, Methylparaben, Phenoxyethanol, Linalool, Alpha-Isomethyl Ionone, Hydroxyisohexyl 3-Cyclohexene Carboxaldehyde, Citronellol, Butyl-Phenyl Methylpropional, Hexyl Cinnamal, Benzyl Alcohol, Benzyl Salicylate, Parfum / Fragrance, Potassium Sorbate.
„Voda je ovde prvi sastojak, što znači da je ima najviše u odnosu na druge sastojke. Zatim ide silikon, pa glicerin, koji služi kao vezivno sredstvo, ali služi i za vlaženje. Prvi zanimljiv sastojak ovde je šea buter, koji se nalazi dosta visoko na listi, a dobar je za hidrataciju, zadržava vlagu i ishranjuje prvi sloj kože. Isto važi i za kakao buter“, kaže Ječmenica.
U ovoj kremi imamo pčeljinji vosak, kao i kolagen, koji koža prirodno sadrži.
„Kolagen je prirodan sastojak kože i krvnih sudova, a s godinama ga ima sve manje, pa gubimo pravu strukturu kože i elastičnost, i zato je dobro da se nadoknađuje preko krema. I sa kolagenom, kao i sa svim ostalim aktivnim sastojcima, važno je da se koristi minimum šest nedelja da bi se zaista videli neki efekti“, ističe naša sagovornica.
Od zanimljivih sastojaka, ona izdvaja i ekstrakt tamjana, koji je imunomodulator, pa tako podiže imunitet kože.
„Od metilparabena na dole, sve ostalo su konzervansi i parfemi, koji ne doprinose ni na koji način koži. Kad kažemo ‘konzervans’, važno je naglasiti da nije svaki isti. Tako, na primer, često imamo tocopherol, što je zapravo vitamin E, antioksidant koji ne služi našoj koži, već isključivo za održavanje ostalih sastojaka u kremi svežim. Vitamin E koji je namenjen koži možete naći samo u uljanim kapsulama, koje se direktno nanose na kožu“, otkriva naša sagovornica.
Parfem se nalazi na samom dnu liste, što znači da ga nema mnogo.
Sephora – Clinique moisture surge
Sastav: Water/Aqua , Cyclopentasiloxane , Glycerin , Butylene Glycol , Dimethicone , Cetyl Ethylhexanoate , Squalane , Disteardimonium Hectorite , Peg/Ppg-18/18 Dimethicone , Lauryl Peg-9 Polydimethylsiloxyethyl Dimethicone , Ahnfeltia Concinna Extract , Olea Europaea (Olive) Fruit Extract , Caffeine , Whey Protein/Lactis Protein , Cholesterol , Sodium Hyaluronate , Petrolatum , Peg-150 , Sucrose , Pyridoxine Dipalmitate , Linoleic Acid , Tocopheryl Acetate , Citric Acid , Polysilicone-11 , Propylene Carbonate , Glyceryl Polymethacrylate , Peg-8 , Aloe Barbadensis Leaf Extract , Triticum Vulgare (Wheat) Bran Extract , Pentaerythrityl Tetra-Di-T-Butyl Hydroxyhydrocinnamate , Palmitoyl Hexapeptide-12 , Sodium Citrate , Sodium Hexametaphosphate , Chlorphenesin , Phenoxyethanol
„Nakon vode i silikona, imamo glicerinski alkohol i glicerin, koji opet služe kao vezivna sredstva, a nakon toga je tu skvalen, prvi bitan sastojak. Skvaleni su supstance vrlo slične lipidima naše kože, a pošto su pri početku liste, znači da ih ima u većem procentu, što je jako dobro. Zatim imamo ekstakt maslinovog ulja, pa kofein, koji je dobar za podsticanje mikrocirkulacije i vraćanje boje umornoj koži. Takođe može da bude dobar za ispucale kapilare, posebno u kombinaciji sa ekstaktom aloja vere, koji se takođe nalazi u ovoj kremi“, kaže farmeceutkinja.
Prisutni su proteini iz surutke, koji pomažu da se izgradi samo vezivno tkivo i mišić, a naša sagovornica objašnjava da svaki krvni sud ima mišićne ćelije, zbog čega ovi proteini mogu da budu korisni. Tu je i prirodni holesterol, koji imitira prirodne lipide naše kože, kao i čuvena hijaluronska kiselina.
„Hijaluronska kiselina je prirodni deo nažeg vezivnog tkiva, dakle deo kože i sluzokože. Vremenom, posle neke 30. godine, ta hijaluronska kiselina počinje da se smanjuje i zato bi trebalo da se nadoknadi“, ističe Ječmenica.
Ova krema ne sadrži parfeme, i ne sadrži preveliki broj konzervanasa.
DM – Balea BEAUTY EFFECT intenzivni tretman za negu lica u ampulama
Sastav: Aqua, Methylpropanediol, Butylene Glycol, Glycerin, Acacia Senegal Gum, Iris Florentina Root Extract, Hydrolyzed Rhizobian Gum, Sodium Hyaluronate, Caprylyl/Capryl Glucoside, Polyglyceryl-10 Laurate, Xanthan Gum, Ethylhexylglycerin, Phenoxyethanol, Citric Acid, Parfum
Odmah posle vode, u ovim ampulama se nalazi antioksidant koji zapravo služi kao konzervans što je, ističe farmaceutkinja, neophodno, budući da ovaj proizvod sadrži puno biljnih ekstrakata, koji u suprotnom ne bi mogli dugo da opstanu u vodi.
„Ovo je očigledno proizvod u kom su ekstakti jako koncentrisani, budući da se nalaze pri početku liste. Imamo smolu senegalske akacije, smolu rizobija i ekstrakt korena irisa. Uloga smole je da štiti kožu od spoljašnjih uticaja i da iznutra ostane vlažna. Što se tiče irisa, svaki koren u sebi ima puno glicerinske kiseline, koja deluje antiupalno, tako da taj ekstrakt deluje upravo tako na našu kožu. Tu je i hijaluronska kiselina, za koju smo rekli da je bitna da malo popuni te neke male, sitne borice“, tumači farmaceutkinja.
Ostatak sastojaka čine određeni konzervansi, kao i parfem.
Jasmin – Collistar Deep Moisturizing Cream
Sastav: Aqua, paraffinum liquidum, caprylic/capric triglyceride, glycerin, glyceryl stearate, peg-100 stearate, cetearyl alcohol, octyldodecanol,dimethicone, polysorbate 60, polysorbate 61, xylitol, parfum, ethylhexyl methoxycinnamate, hydrolyzed vegetable protein, carbomer, sodium hydroxide, sodium pca, imidazolidinyl urea, methylchloroisothiazolinone, methylisothiazolinone, methylparaben, propylparaben, amyl cinnamal, benzyl salicylate, butylphenyl methylpropional, cinnamyl alcohol, citronellol, coumarin, eugenol, geraniol, hydroxycitronellal, hydroxyisohexyl 3-cyclohexene carboxaldehyde, linalool
„Ovde pri početku vidimo tečni parafin, koji je potreban kada imamo neke masnije sastojke, koji se rastvaraju u parafinu. Ovi polisorbati koje vidimo su zapravo omekšivači samih supstanci, ne za kožu, dok je xylitol antioksidant i konzervans. Ovde vidimo da se dosta visoko na listi pojavljuje parfem, što znači da možemo da očekujemo kremu intenzivnijeg mirisa. Carbomer je sastojak koji se dodaje za strukturu same kreme, kada želimo da bude gelasta i da se lako upije. Ujedno daje i osećaj hlađenja“, poručuje Ječmenica.
Od aktivnih sastojaka tu je urea, koja pomaže da se ovlaži suva koža, koja je sklona svrabu i crvenilu. Trigliceridi koji su dodati imitiraju lipide kože, a tu su i hidrogenizovani biljni proteini koji mogu da budu od značaja za izgradnju mišića, a sve nakon uree su zapravo antioksidanti, tačnije konzervansi, zajedno sa bojama.
„Konzervansi se najčešće nalaze na kraju liste sastojaka, i najpoznatiji su parabeni, koji su ujedno i najnezdraviji. Prepoznaćete ih po nazivu, jer sadrže ‘paraben’ u samom imenu. Naravno, to nisu jedini konzervansi, ali svi ostali su bolji“, savetuje stručnjak.
Diva – Cera di Cupa
Sastav: Aqua, Paraffinum Liquidum, Petrolatum, Lanolin, Glycerin, Ceresin, Cera Alba, Magnesium Sulfate, Lanolin Alcohol, Parfum, Amyl Cinnamal, Cinnamyl Alcohol, Hidroxycitronellal, Benzyl Salicylate, Coumarin, Geraniol, Linalool, Benzyl Bonzoate, Citronellol, Limonena, Alpha-Isomethyl Ionone, Cetearyl Alcohol, Cl 26100, Cl 47000
„Ponovo krema na bazi vode, drugi sastojak je tečni parafin, zatim lanolin, koji se dobija tako što se vuna od ovce potapa u vodu, i ona masnoća koja se izdvoji, to je lanolin“, objašnjava farmaceutkinja. Lanolin se koristi za negu kože, kose i tela, i često se nalazi u dečjim kremama.
Sastojak po kom je ova krema i dobila naziv jeste pčelinji vosak (Cera Alba) koji, kako kaže naša sagovornica, ima sastav koji odgovara našoj koži i koristi se za zadržavanje vlažnosti.
„Ovde imamo glicerin, koji vlaži kožu i vezuje sastojke, a tu je i parfem, kao i ostatak liste, koji se sastoji od različitih konzervansa. Ova krema je dobra bazna krema, bez nekih posebnih aktivnih sastojaka, pa bi možda bila dobra u kombinaciji sa ampulama koje smo gore pomenuli“, zaključuje ona.
Kako da čitate sastav kreme