I ljudi koji su iskusni u kuhinji često nisu sigurni ili se iznenade kada čuju da neka namirnica može da se zamrzne. Na primer da li ste znali da u zamrzivač možete staviti čak i izrendani sir?
Prvo i važno što treba da zapamtite je da namirnice poput jaja, mleka, mesa morate staviti u frižider najkasnije dva sata posle kupovine, leti se to vreme smanjuje na sat vremena. Isto važi i za ostatke ručka.
Od trenutka kad hranu iz zamrzivača prebacite u frižider, najbolje je da je potrošite u roku od jednog do četiri dana, a meso i ribu iz zamrzivača je najbolje pripremiti isti dan nakon odmrzavanja ili sutradan, piše dnevnik.hr. Celo pile možete čuvati godinu dana, a ako je istranžirano pola godine. Kobasice gube kvalitet posle dva meseca u zamrzivaču.
Orašaste plodove slobodno zamrznite da ne bi užegli, a isto važi i za sveže začine i izrendani sir. Kuvanu testeninu i pirinač izbegavajte da stavljate u zamrzivač jer će se posle zagrevanja raskuvati i neće biti ukusni.
Zamrzava se i slanina, ne samo da biste joj produžili trajanje, nego i zato što se tako lakše tanko seče. Hleb je najbolje smrznuti dok je svež pa odvojte koliko vam treba, a ostatak uvijte u aluminijsku foliju i stavite u friz. Kad vam zafali, uklonite foliju i pecite ga u rerni zagrejanoj na 150 stepeni, od pet do 10 minuta.
Sirovo povrće poput brokolija, špargli, karfiola ili kelja je bolje kratko blanširati (kratko potapanje u ključalu vodu, a zatim u ledenu) pre zamrzavanja. Zalediti možete i mnoga već skuvana jela poput sarme, supe, pasulja, sosa za špagete. Testo za keks, njoke ili knedle takođe možete zalediti. Ako ne želite da se njoke slepe, stavite ih na poslužavnik, prekrijte folijom, pa stavite u zamrzivač.
Pazite samo da ne ulazi vazduh da se testo ne bi osušilo.
Hranu koju se pržili nemojte zamrzavati jer neće biti ukusna posle grejanja.
Inače, ako nestane struje napunjeni zamrzivač će izdržati do 48 sati bez opasnosti da će hrana početi da se kvari, ali važno je da ne otvarate vrata u tom periodu.
Pratite nas i na društvenim mrežama: