Vedrana Rudan Foto: Zorana Mandic/ATAImages

Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) poslao je šokantnu božićnu čestitku svojim osiguranicima iz redova najosjetljivijih skupina pacijenata. Sarkopeničnim bolesnicima i bolesnicima s hroničnim ranama i dijabetičarima, zbog poslednje odluke Zavoda značajno skaču troškovi za lekove, i još će po njih, umesto svakih mesec dana, morati dolaziti svake dve nedelje.

Pacijenti su u šoku, iz udruga tvrde kako je reč o krajnje nestručnom potezu, jer uopšte nisu konzultirali dijabetološku struku ni njih, te upozoravaju da pacijenti više nemaju nijedan GLP lek bez doplate.

Kako saznaje „Jutarnji list„, to je još jedna posledica politike konstantnog rezanja cena lekova koju provodi državnih osiguranika, iako proizvođači već godinama upozoravaju da to dovodi do nestašica lekova koji se proizvode ispod granica rentabilnosti. Neki lekovi se gase, neki prelaze na dopunsku listu, jer neko to mora da plati.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako je poznato, GLP lekovi pomažu regulirati razinu šećera u krvi osobama s dijabetesom tip 2, no takođe smanjuju i apetit, što dovodi do smanjenja telesne težine, i zbog toga je njihova potrošnja dramatično porasla. Tu spada i superpopularni Ozempic.

Prema informacijama objavljenima na web-stranicama HZZO-a, na osnovnu listu lekova uvrštena su dva nova leka, a njih sedam prebacuje se s dopunske liste lekova na osnovnu. No istodobno, 56 lekova prebačeno je s osnovne na dopunsku listu, i to su najviše namirnice za enteralnu primenu za sarkopeniju (hrana za posebne medicinske potrebe) i hronične rane, te lekovi za dijabetes, liksisenatid (Lyxumia), dulaglutide (Trulicity), semaglutid (Ozempic).

Za te se lekove od 18. decembra 2024. stoga uvela nadoplata koja je rezultirala mesečnim finansijskim izdatkom od 25 eura do 55 eura po pacijentu, odnosno korisniku terapije.

Nestručan, nemoralan čin

Uz sve to, novost je što će pacijenti koji koriste namirnice za enteralnu primenu, a to su sarkopenični bolesnici i bolesnici s hroničnim ranama koji su većinom starije životne dobi, morati tražiti novi recept svake dve nedelje, umesto jednom mesečno, kao što je to bilo do sada. Tom promenom biće pogođeni pacijenti koji su sarkopenični, odnosno slabi i teško pokretni, kao i bolesnici s hroničnim ranama, kojima nije jednostavno i lako dvaput mesečno doći do lekara i tražiti novi recept.

„Imamo pritužbe pacijenata za nadoplatu od HZZO-a, za lijekove i medicinske proizvode koji se sada naplaćuju po cijenama koje za pacijente nisu prihvatljive, pogotovo za umirovljenike. Sustav nadoplate potrebno je mijenjati i uskladiti s primanjima građana. Pacijenti s pravom postavljaju pitanje zašto plaćaju dopunsko osiguranje kad se za gotovo sve traži nadoplata. Ako se već treba nadoplaćivati, onda je potrebno ukinuti dopunsko osiguranje“, kaže Jasna Karačić, predsednica Hrvatske udruge za promicanje prava pacijenata.

Davor Skeledžija, dijabetičar i urednik portala Na inzulinu, zgrožen je činjenicom da je HZZO uveo proizvoljnu mesečnu doplatu od 15 i 30 eura na spomenute GLP lekove za tip 2 dijabetesa.

„Riječ je o krajnje nestručnom potezu, s obzirom na to da uopće nisu konzultirali dijabetološku struku! Nisu konzultirali ni udruge pacijenata! Zbog tog monstruoznog poteza pacijenti više nemaju niti jedan GLP lijek bez doplate! S posljedicama ovog bezumnog, nestručnog i nemoralnog čina tek će se susresti brojne osobe s tip 2 dijabetesom, kad dođu po svoj lijek u ljekarnu. Dosad su se suočavali s nestašicama, a sada će se boriti i s ogromnim doplatama“, kaže Skeledžija.

„Ova hrana nam pomaže da preživimo“

Oštar komentar na svojoj je stranici na Facebooku objavila i književnica Vedrana Rudan, koja se leči od raka, pojasnivši razmere bizarne situacije u kojoj se nalaze ovi pacijenti.

„Vedrani je na račun Vlada uplatila 80 € božićnice. Nakon toga su nam u ljekarni priopćili da je HZZO prije dva dana odlučio da se onkološkim bolesnicima uvodi nadoplata od 17 € za medicinske hranjive napitke koji mnogim onkološkim bolesnicima, posebno onima koji se ne mogu hraniti krutom hranom, pomažu da prežive. Dok HZZO nije znao da će se onkološki umirovljenici preko noći obogatiti, ta hrana im je bila besplatna“, kaže Rudan u svojoj objavi.

U HZZO-u tvrde da je do toga došlo zato što proizvođači lekova nisu pristali na niže cene. Naime, postupak usklađivanja cena lekova koji se propisuju na recept provodi se jednom godišnje, skladno odredbama Pravilnika za stavljanje lekova na listu. Procedura je godinama ista: „Poverenstvo za lekove tokom tog postupka je predložilo, a Upravno veće HZZO-a potvrdilo cenu koju će HZZO plaćati za sve lekove koji se propisuju na recept. U navedenom postupku, nositelji odobrenja, odnosno njihovi ovlašteni predstavnici, farmaceutska trgovačka društva čiji se lekovi referiraju, imali su mogućnost očitovati se na predloženu cenu leka, piše portal Jutarnji list.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare