Esma Redžepova Foto:EPA/MARTIAL TREZZINI

Poznata pevačica bi na današnji dan napunila 79. godina.

Kraljica romske muzike, kako su je mnogi zvali, Esma Redžepova, rođena je u Skoplju 1943. godine u siromašnoj porodici.

PROČITAJTE JOŠ

Njen otac je zarađivao čisteći cipele i radeći kao portir, a majka je bila krojačica. Zbog teške situacije, već sa sedam godina je počela da zarađuje čisteći kuće.

„U jedanaestoj su me optužili pred sudom da sam ukrala beli doktorski mantil u porodici u kojoj sam radila. U školi niko nije hteo da sedi sa mnom i da bude moj par. Nikad to nisam razumela i neću. U trinaestoj sam odbila da se udam i rekla sam roditeljima da ću se obesiti na glavnom trgu ako me daju za nekog“, ispričala je Esma svojevremeno za domaće medije.

Prvi put se na nekom takmičenju pojavila sa nepunih 11 godina, kada je otpevala tradicionalnu pesmu makedonskih Roma „A bre babi“ i osvojila prvo mesto. Kako je ostala zapažena, predloženo joj je da upiše Muzičku akademiju u Beogradu.

Sa 18 godina počinje ozbiljnije da se bavi muzikom i odlazi u Zagreb gde za Jugoton snima pesmu „Čaje šukarije“, koja je i danas veliki hit. Njen suprug Stevo Teodosievski bio je i njen saradnik.

„Steva me je prosio od 18, pa sve do 23. godine. Prosio me je, a ja sam potajno volela drugog čoveka. Na kraju sam se udala za njega. Otac nije doživeo da me vidi kao nevestu, ali su zato moja braća i sestre, kao i majka, bili na mom venčanju“, rekla je Esma jednom prilikom u svom velikom intervjuu u emisiji „Balkanskom ulicom”.

Krajem šezdesetih osnivaju muzičku školu, gde su uglavnom obučavana siromašna romska deca. Proglašena je kraljicom romske muzike 1976. u indijskom gradu Gandinagaru.

Nikada se nije stidela svog porekla, već je, naprotiv, redovno isticala koliko je na njega ponosna.

„Romi su nacija koja ne trpi granice i koja živi u celom svetu, nacija koja nikada nije ratovala i nikoga nije okupirala. Kad bih bila neki faktor, ja bih zaustavila sve ratove na svetu“, govorila je Esma.

Ona i njen suprug su ostali poznati po svom humanitarnom radu i skromnosti. Esma je za života imala preko 2.000 humanitarnih nastupa. Osim toga, ona je usvojila četrdeset osmoro dece, od kojih 47 sinova i jednu ćerku, je samo jedna bila ćerka i Esma ju je nazivala svojom jedinom naslednicom.

Testamentom je Muzej i Dom humanosti i umetnosti “Stevo i Esma Teodostievski“ u Skoplju ostavila državi Makedoniji.

„Za izgradnju Muzeja do sada sam potrošila oko milion evra. Radim od osme godine i sve što imam, pa i Muzej napravljeni su mojim trudom. Muzej će svedočiti o meni i Stevi, o našim domaćim i svetskim uspesima, nagradama i priznanjima. Nakon moje smrti javnost će moći da vidi i brojne nagrade i priznanja koje sam dobila za moj humanitarni rad, a o kojima nisam govorila. Sve ću to pokloniti državi sigurna da će nastaviti da neguje moj lik i delo. Želim da Muzej Esme i Steve postane kulturni dom gde će se okupljati narod i održavati humanitarne aktivnosti, a u donjem delu Muzeja želim da se otvori narodna kuhinja“, govorila je Esma.

Za Nobelovu nagradu za mir je bila nominovana dva puta, a dobitnica je i Unicefove nagrade za humanitarni rad.

Preminula je u Skoplju u 73. godini života, nakon kratke i teške bolesti.

BONUS VIDEO: Top 5 najlepših prirodnih pevačica

Pratite portal Nova.rs i na društvenim mrežama InstagramFejsbuk Tviter