Krajem 2021. godine domaću javnost potresla je vest o tragičnoj smrti jutjuberke Kristine Đukić Kike, a dve godine kasnije, dešava se isti scenario, te mediji izveštavaju o tragičnoj smrti Mihaila Janjuša, mlađeg brata Marka Janjuševića Janjuša, učesnika "Elite" , rijaliti programa na Pinku.
Ova dva slućaja imaju jednu stravičnu poveznicu, a to su godine neprestanog maltretiranja i ugnjetavanja na internetu. I Kika i Mihailo bili su internet javne ličnosti, Kika se bavila snimanjem klipova za Jutjub, igrala je igrice a svojevremeno je objavila i pesmu, dok je Mihailo bio povezivan sa svojim bratom, ali je i kreirao eksplicitan sadržaj za OnlyFans koji je objavljivao i na društvenoj mreži „X“, nekadašnjem Tviteru.
Kika je godinama bila maltretirana i uznemiravana od strane fanova Bogdana Ilića, poznatijeg kao Baka Prase, drugog popularnog jutjubera koji je imao „javne svađe“ s Kikom, a zbog čega je ona mesecima dobijala pretnje smrću, uvrede u privatnim porukama na društvenim mrežama, ali i komentare u kojima su je nepoznati i anonimni profili na internetu nazivali najpogrdnijim imenima.
U julu 2022. godine, Više javno tužilaštvo u Beogradu je nakon detaljnih provera utvrdilo da nema mesta pokretanju krivičnog postupka protiv bilo kod lica, za bilo koje krivično delo, u vezi sa okolnostima pod kojima je nastupila smrt Kristine Đukić 8. decembra 2021. godine.
Javnotužilačka odluka u vezi sa Kristinom Đukić je doneta imajući u vidu obdukcioni zapisnik iz kog proizlazi da je uzrok smrti kombinovano trovanje opojnom drogom MDMA i lekom bromazepam, obavljene razgovore sa njoj bliskim osobama, postojanje oproštajnih poruka i činjenicu da je prethodno u dva navrata pokušala da izvrši samoubistvo, kao i druge okolnosti i izvršene provere.
Kako je „Telegraf“ ranije pisao, Kika, žrtva zlostavljanja na internetu, pokušala je samoubistvo skokom sa Brankovog mosta, lečena je u klinici za psihijatrijske bolesti „Dr Laza Lazarevic“ u godini kritičnog događaja, a na kompjuteru u sobi gde je nađeno telo ostavljene su oproštajne poruke adresirane na više lica. Nije utvrđeno da je bilo koje drugo lice bilo sa njom u stanu za vreme samoubistva.
Kada je reč o Mihailu Janjušu, njegova smrt potresla je domaću javnost kasno sinoć, kada je utvrđeno da je tragično preminuo. Mihailo Janjušević pronađen je mrtav u iznajmljenom stanju nakon što se nekoliko dana nije javljao nikome na pozive.
Tokom prethodnih meseci, a nakon što je njegov stariji brat ušao u „Elitu“, rijaliti program na Pinku, Mihailo je postao tema tabloida u kojima su objavljivali njegove golišave fotografije, nakon čega je usledio i masovni „hejt“ širokih masa na društvenim mrežama koji su ga gotovo neprestano vređali i uznemiravali.
Zbog eksplicitnih fotografija i snimaka, bio je na meti hejtera, koji su ga javno prozivali, blatili, ali i pretili smrću, o čemu se i sada piše, a Mihailo je nekada o tome sam govorio i dokumentovao putem Tvitera.
Nakon informacije o njegovom samoubistvo, tviteraši su krenuli da se oglašavaju i iznose nove detalje o internet nasilju, koje je trpeo godinama. Navodno su ga ismevali, slali preteće poruke, pa mu poručivali da će završiti u “novinama, zbog svega što radi”, a što bi moglo osramotiti njegovu porodicu.
Mihailo je više puta pisao da on i njegov brat „nisu u najboljim odnosima“, te da ne želi da bude doveden u kontekst sa njim, ali i da ne želi da bude u medijima, te je molio za privatnost.
U septembru ove godine oglasio i na svom proflu na mreži „X“, nekadašnjem Tviteru.
„Što se tiče nekih profila koje sam blokirao… Nisam ovde dosao da se svađam i pravim drame, jer nisam u tom fazonu. Trudim se da izbegavam svaki pokušaj prepirke… Okačio sam svoje gole fotke da, i znam šta to nosi sa sobom, ali neću da gledam kako me vređa neko bez razloga. Ne podržavam bilo kakav vid nasilja. Ne podrzavam digitalno nasilje. Ne podržavam homofobične komentare , na tv-u , van tv-a , na Tviteru, van Tvitera, Hvala“, napisao je on.
KAKO POTRAŽITI POMOĆ
Ako nisi siguran kome da se obratiš za pomoć, a osećaš da ti je potrebna, za početak, imaj na umu da je tvoj lekar opšte prakse u mogućnosti da te uputi stručnjaku za mentalno zdravlje i konsultovanje s njim je prvi korak ka lečenju. Ipak, ukoliko iz nekog razloga ne možeš tim putem, u nastavku su navedena mesta i ljudi koji te mogu uputiti ili koji pružaju dijagnostičke i terapijske usluge za depresiju.
Nacionalna SOS linija za prevenciju samoubistva
Telefon: 011/7777000
PRVA POMOĆ
Psihocentrala
Telefon: 064 2288885
Email: [email protected]
Centar Srce
Telefon: 0800-300-303
Email: [email protected].
Višegradska 26, Beograd
Centrala 011/3636400
Institut za mentalno zdravlje
Palmotićeva 37, Beograd; telefon: 011/3307 500
Paunova 2; telefon: 011/2666 166, 011/2664 555
BONUS VIDEO: Influenserka Marta Lovrić: Umesto da su srećni i nasmejani, tinejdžeri prolaze pakao u odrastanju
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare