Rahela Ferari rođena je 1911. godine u jevrejskoj porodici, a detinjstvo je provela u Zemunu. Pravo ime bilo joj je Rosa Frojnd.
Već sa 20 godina počela je da nastupa u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu, gde je provela narednih 10 godina. Te 1941. godine prešla je u Beograd, ali tokom Drugog svetskog rata nije igrala. Zbog jevrejskog porekla i odbijanja da nosi žutu traku oko ruke, morala što pre da se sakrije. Kasnije je otkrila da je to činila po tavanima i podrumima na periferiji Beograda, a nekad je za to morala i da plaća.
Tokom sakrivanja u Žarkovu krila se pod imenom Ruža, a predstavljala se kao vojvođanska glumica. Jedne noći joj je na vrata zakucao Gestapo. Ubrzo, shvativši da nema kud, odlučila je da otvori vrata, a jedina komšinica koja je znala za njen pravi identitet verovatno joj je tada spasila život.
Ušla je u kuću i, zagrlivši je, čestitala joj na ulozi koju je dobila. Srećom, Rahelin talenat pomogao joj je u najbitnijoj ulozi. Oduševljeno je zbunjene Gestapovce poslužila rakijom jer su joj doneli sreću, a oni su zaboravili da je legitimišu.
Glumica je uspela da se spase, ali kada se pogledala u ogledalo, ništa nije bilo isto. Umesto smeđe kose, imala je belu. Ostala je seda za svega nekoliko minuta zbog ogromne količine stresa, a već sutradan se odselila.
Nakon udaje za Aleksandra Stojkovića, promenila je ime i prezime u Marija Stojković. Sedamdesetih godina on je umro, a ona je uzela umetničko ime Rahela Ferari, po kome je ostala upamćena.
Gledaoce je zasmejavala svojim ulogama u ostvarenjima „Grlom u jagode“, „Tesna koža“, „Nacionalna klasa“, „Davitelj protiv davitelja“, „Paja i Jare“, „Metla bez drške“, „Tango argentino“, „Bolje od bekstva“ i druga.
Rahela je preminula 1994. godine u 83. godini života, a sahranjena je u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju.
BONUS VIDEO: TOP 5 najlepših jugoslovenskih glumica
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare