Mitar Subotić Suba bio je srpski muzičar, kompozitor i muzički producent.
Rođen je 23. juna 1961. godine u Novom Sadu, a karijeru je počeo početkom osamdesetih godina pod pseudonimom Rex Ilusivii koji je kasnije nastavio da koristi.
Smatra se najznačajnijim imenom elektronske muzike na prostorima bivše Jugoslavije. Bio je producent albuma muzike novog talasa Ekatarine Velike, Haustora i Marine Perazić, a njegov rad bio je poznat i u inostranstvu.
Naime, Suba je 1988. godine dobio nagradu za promociju kulture koju dodeljuje UNESKO, a nagrađen je za delo „The Dreambird, In The Mooncage“. Specijalno za ovo delo, Suba je boravio na Madagaskaru i tamo snimao zvuke ptica preko kojih je kasnije, zajedno sa multimedijalnim umetnikom Goranom Vejvodom, snimio klavijature. Pomenuta nagrada sastojala se od stipendije za tromesečno istraživanje afro-brazilskih ritmova u Brazilu.
Tako Subotić odlazi u Sao Paulo gde ostvaruje zavidnu karijeru producenta. Iako je najpre snimao muziku za reklame, džinglove i slično, sa godinama je uspeo da sarađuje sa velikim zvezdama. Zajedno sa brazilskim muzičarima i legendarnim Milanom Mladenovićem je 1994. godine snimio album „Angel’s Breath“ koji je svojevrsna mešavina brazilskih i srpskih etno ritmova.
Ovaj album naišao je na odlične kritike, a ujedno je bio i poslednji koji je snimio Milan Mladenović budući da je preminuo iste godine kad je album objavljen.
Ploču “São Paulo Confessions” Subotić je objavio krajem septembra 1999. godine i to je jedino njegovo izdanje pod imenom Suba. Ovo je ujedno i njegovo najzrelije i najlepše delo, a gosti na istom bili su mu popularni muzičari poput pevačice Sibel, Katije Bi, pevača i kompozitora Arnaldua Antunisa, gitariste Roberta Frehata i drugih.
Suba je uporedo sa radom na ovom svom albumu producirao i debi izdanje Bebel Žilberto „Tanto Tempo“.
Brazilska promocija njegovog albuma “São Paulo Confessions” planirana je za 2. novembra 1999. godine, ali je baš te večeri u Mitrovom studiju izbio požar.
Kako su se u studiju nalazile originalne master trake sa albumom „Tanto Tempo“, on je zajedno sa Bebel pojurio unutra kako bi spasao mastere.
Nekoliko puta je ulazio unutra i izlazio, te se nagutao previše ugljen-monoksida što, nažalost, njegova pluža nisu izdržala. Tako je Suba umro u 39. godini spašavajući muziku. Bebel je preživela, a uspeli su da spase i album „Tanto Tempo“ koji je kasnije postigao ogroman uspeh, kako je Subotić i predviđao.
Šta više, postao je to jedan od najprodavanijih brazilskih albuma van Brazila u prethodnih 15 godina, a Bebel je za njega dobila tri Gremi nagrade. Tako je Suba ostao upamćen kao vrhunski muzičar koji je dao život za muziku i bio dosta ispred svog vremena.
U Limanskom parku u Novom Sadu nalazi se spomen-ploča sa njegovim imenom.
BONUS VIDEO: Pripreme pred koncert posvećen Dragoljubu Đuričiću