Mitar Subotić Suba Foto:Michael Zeppetello

Mitar Subotić Suba bio je srpski muzičar, kompozitor i muzički producent.

Rođen je 23. juna 1961. godine u Novom Sadu, a karijeru je počeo početkom osamdesetih godina pod pseudonimom Rex Ilusivii koji je kasnije nastavio da koristi.

PROČITAJTE JOŠ:

Smatra se najznačajnijim imenom elektronske muzike na prostorima bivše Jugoslavije. Bio je producent albuma muzike novog talasa Ekatarine Velike, Haustora i Marine Perazić, a njegov rad bio je poznat i u inostranstvu.

Mitar Subotić Suba Foto:Fondacija Mitar Subotić Suba

Naime, Suba je 1988. godine dobio nagradu za promociju kulture koju dodeljuje UNESKO, a nagrađen je za delo „The Dreambird, In The Mooncage“. Specijalno za ovo delo, Suba je boravio na Madagaskaru i tamo snimao zvuke ptica preko kojih je kasnije, zajedno sa multimedijalnim umetnikom Goranom Vejvodom, snimio klavijature. Pomenuta nagrada sastojala se od stipendije za tromesečno istraživanje afro-brazilskih ritmova u Brazilu.

Tako Subotić odlazi u Sao Paulo gde ostvaruje zavidnu karijeru producenta. Iako je najpre snimao muziku za reklame, džinglove i slično, sa godinama je uspeo da sarađuje sa velikim zvezdama. Zajedno sa brazilskim muzičarima i legendarnim Milanom Mladenovićem je 1994. godine snimio album „Angel’s Breath“ koji je svojevrsna mešavina brazilskih i srpskih etno ritmova.

Ovaj album naišao je na odlične kritike, a ujedno je bio i poslednji koji je snimio Milan Mladenović budući da je preminuo iste godine kad je album objavljen.

Ploču “São Paulo Confessions” Subotić je objavio krajem septembra 1999. godine i to je jedino njegovo izdanje pod imenom Suba. Ovo je ujedno i njegovo najzrelije i najlepše delo, a gosti na istom bili su mu popularni muzičari poput pevačice Sibel, Katije Bi, pevača i kompozitora Arnaldua Antunisa, gitariste Roberta Frehata i drugih.

Suba je uporedo sa radom na ovom svom albumu producirao i debi izdanje Bebel Žilberto „Tanto Tempo“.

Brazilska promocija njegovog albuma “São Paulo Confessions”  planirana je za 2. novembra 1999. godine, ali je baš te večeri u Mitrovom studiju izbio požar.

Kako su se u studiju nalazile originalne master trake sa albumom „Tanto Tempo“, on je zajedno sa Bebel pojurio unutra kako bi spasao mastere.

Nekoliko puta je ulazio unutra i izlazio, te se nagutao previše ugljen-monoksida što, nažalost, njegova pluža nisu izdržala. Tako je Suba umro u 39. godini spašavajući muziku. Bebel je preživela, a uspeli su da spase i album „Tanto Tempo“ koji je kasnije postigao ogroman uspeh, kako je Subotić i predviđao.

Šta više, postao je to jedan od najprodavanijih brazilskih albuma van Brazila u prethodnih 15 godina, a Bebel je za njega dobila tri Gremi nagrade. Tako je Suba ostao upamćen kao vrhunski muzičar koji je dao život za muziku i bio dosta ispred svog vremena.

U Limanskom parku u Novom Sadu nalazi se spomen-ploča sa njegovim imenom.

BONUS VIDEO: Pripreme pred koncert posvećen Dragoljubu Đuričiću

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar