Vest o tome da je glumac izvršio samoubistvo potresla je sve.
Na današnji dan 2014. godine napustio nas je glumac Robin Vilijams.
On je izvršio samoubistvo u 64. godini života, što je čitav svet ostavilo u šoku, budući da je uvak bio nasmejan i važio je za jednog od najvećih komičara današnjice.
Iako se dosta pisalo o razlozima ove njegove odluke, te su se spominjali Parkinsonova bolest i depresija, glumčeva supruga je tek godinama kasnije otkrila od čega je Vilijams, zapravo, bolovao.
Naime, autopsijom je utvrđeno da je glumac bolovao od demencije sa Levi telima, poznatije kao Lewy body demencija. U pitanju je spektar bolesti u koje spada i Parkinsonova bolest, a ovaj tip demencije menja način razmišljanja, ponašanja, kretana i ukupno raspoloženje obolelog.
„Lekari su pričali sa mnom nakon autopsije i pitali me da li sam bila iznenađena kada sam saznala da je Robin imao ta Levi tela u celom mozgu i kičmenoj moždini. Nisam znala ni da su ta tela prisutna. Međutim, to mi je dalo objašnjenje za njegovo ponašanje. Očito, neka strana tela su mu se infiltrirala u mozak. To je imalo smisla“, rekla je ona za The Guardian.
Suzan se posvetila tome da objasni razloge samoubistva i ponašanja svog supruga, a između ostalog, jedan od načina je i film „Robin’s wish“ koji govori o poslednjim danima njenog supruga.
„Robin i ja smo obožavali da idemo u muzeje. Bio je lud za istorijom, kao ja za umetnošću. Ljudi su pretpostavljali da on stalno glumi dvorsku ludu, da je isti kao i na sceni. Nikad se ne bih udala za takvog čoveka. Na sceni je bio jedno, a kod kuće je bio tih, uvek u razmišljanju, intelektualac. Komika, stend-ap i gluma su mu bili posao, ne ličnost“ istakla je ona.
Prvi simptomi ove bolesti kod glumca bili su bolovi u stomaku, drhtanje ruku, nesanica i anksioznost.
„Postao je paranoičan, nikad ranije nije bio takav. To je priča sa LBD, simptomi se ne pojavljuju odjednom i smenjuju se. Tako zbune i pacijenta i negovatelja. Ne znate šta je simptom, a šta ne“, ispričala je glumčeva udovica za pomenuti medij.
Početkom maja 2014. godine je Robin dobio dijagnozu Parkinsonove bolesti. Autopsijom se ispostavilo da to nije tako.
Kako Parkinsonova bolest nema depresiju, paranoju i anksioznost kao posledice, Robin i Suzan su i nakon te dijagnoze odlučili da odu kod neurologa na testiranje. međutim, samo nedelju dana pre zakazanog pregleda, on se ubio.
„Mislim da je želeo da izbegne taj pregled. Sigurno je mislio da će ga tamo zaključati i da nikad neće izaći“, ispričala je Suzan.
Mnogi su tada spekulisali kako se Robin ubio zbog problema sa alkoholom koje je ranije imao i od kojih se lečio. Ipak, njegova supruga je to oštro demantovala i rekla da su nakon autopsije svi bili šokirani stanjem njegovog mozga.
„Rekli su mi da je bio najgori slučaj koji su ikad videli. Uverena sam da ga je ta bolest odvela u samoubistvo. Zato govorim o tome, kako bi se nauka okrenula traženju leka i uopšte pravilnoj dijagnostici. Robin nikad nije dobio tu dijagnozu dok je bio živ. Da ju je dobio, možda bi imao još par godina života i uspeo da usreći i ohrabri još nekoga. Što se mene tiče, on se uvek pojavi kad mi treba. Sat vremena pre ovog intervjua videla sam ga u našem dvorištu“, zaključila je Suzan.
Tokom života se uvek trudio da uveseli druge, a jedan njegov gest promenio je život glumice Lise Jakub.
Naime, ona je sa Vilijamsom glumila kao devojčica u filmu „Gospođa Dautfajer“, a kako je zbog snimanja često morala da izostaje iz škole, izbacili su je iz iste.
Tada je Robin Vilijams odlučio da napiše pismo njenom direktoru.
„Đaka njenog kalibra trebalo bi podstaći da stiče praktično iskustvo i uči kroz posao. Takođe bi trebalo da se podstakne i na vraćanje u školsku klupu, jednom kada se posao završi… Ljubazno Vas molim da razmotrite svoju odluku još jednom i dozvolite Lisi da uči i radi. Ona je blago u bilo kojoj učionici“, napisao je glumac.
Iako direktor škole nije promenio odluku, Lisa je kasnije ispričala da je glumčev gest promenio njen život.
„Uprkos tome što dugo nisam razgovarala sa Robinom, uvek sam pretpostavljala da će u budućnosti biti prilike da mu kažem da mi je njegovo pismo promenilo život. Naučilo me je da se treba boriti za stvari koje su važne. Čak i ako tvoji pokušaji propadnu, znaš da si dao sve od sebe. Rekao si istinu. Borio se za svoje prijatelje. Pokušao“, istakla je ona.
Robin Vilijams izvršio je samoubistvo vešanjem 11. avgusta 2014. godine, a ostaće upamćen po brojnim legendarnim ulogama. Neke od najznačajnijih uloga ostvario je u filmovima „Gospođa Dautfajer“, „Dobri Vil Hanting“, „Društvo mrtvih pesnika“, „Kuka“, „Aladin“, „Noć u muzeju“, „Najbolji tata na svetu“, „Džumandži“ i drugi.
****
BONUS VIDEO: Val Kilmer Dokumentarni film glumac
Pratite portal Nova.rs i na društvenim mrežama Instagram, Fejsbuk i Tviter