Život joj je obeležila uspešna karijera, velika ljubav, ali i nepravde.
Pre tačno dve godine napustila nas je jedna od najpoznatijih jugoslovenskih glumica, Mira Furlan.
Mira je preminula u svom domu u Los Anđelesu u 65. godini života, a nakon komplikacija virusa Zapadnog Nila.
Na filmu je debitovala sa samo 20 godina, a onda je ostvarila niz uspešnih uloga poput onih u: „Velo misto“, „U raljama života“, „Otac na službenom putu“, „Lepota poroka“, „Braća po materi“, „Bolji život“, „Video jela, zelen bor“, „Turneja“ i mnogim drugim…
Bila je članica Hrvatskog narodnog kazališta, a redovno je nastupala i u Beogradu, sve do devedesetih godina.
Zbog tenzija koje su nastale između država, Mira je sa suprugom Goranom Gajićem emigrirala u Sjedinjene Američke Države. Nekim njenim sugrađanima se nije dopalo što je za vreme ratova nastupala u Beogradu, kao i što je odbijala da postane deo ratno-huškačkog lobija. Svoj način razmišljanja platila je brojnim pretnjama, kao i otkazom iz matičnog pozorišta.
„Ja sam, sa svoje strane, sve do nedavno, bila spremna na sve moguće muke i poteškoće transportno – komunikaciono – finansijske vrste, bila sam spremna da 20 sati putujem preko Austrije i Mađarske, a bila bih spremna da podnesem još mnogo luđe i opasnije varijante putovanja, samo da stignem na svoje predstave u dva zaraćena grada, da se tačno u pola osam pojavim na sceni sa svojim zagrebačkim ili beogradskim kolegama i da odigram naizmenično Korneilea i Turgenjeva, u ime kontinuiteta svog posla, u ime nečega što će nadživeti ovaj rat i ovu, meni neshvatljivu, mržnju. I bila bih i dalje spremna da sebe uvek iznova ulažem kao zalog za neku budućnost koja nas valjda ipak čeka, sve dok me neki strastveni rodoljub zaista ne izmasakrira, kao što mi obećavaju“, napisala je Mira u svom otvorenom pismu nakon odlaska u Ameriku.
Mira je predstavlja simbol stradanja jednog vremena, ali i simbol snage koja je uspela da održi dostojanstvo, onda kada su ga mnogi izgubili. Prema njenim rečima, beogradskih prijatelja nije želela da se odrekne jer ljude nije delila po nacionalnosti.
„Kaznu koju mi je moj grad, moj jedini grad, moje pozorište, moje jedino pozorište, tj. jedino pozorište koje sam smatrala svojim, kaznu koju su mi priredili, mislim da nisam zaslužila, jer sam radila onako kako mislim da uvek treba raditi: verujući u ljude i našu profesiju, koja ljude mora da spaja, a ne razdvaja. Nikad se neću ‘odreći svojih beogradskih prijatelja’ kao neke moje kolege, jer ne mislim da su ti prijatelji na bilo koji način pridoneli ovoj katastrofi koja nas je zadesila, kao što se nikad neću odreći ni svojih zagrebačkih prijatelja, čak ni onda kad se oni odriču mene“, iskrena je bila Mira.
Njen suprug, reditelj Goran Gajić, takođe je rođen u Zagrebu, ali je većinu života proveo u Beogradu. Njihova ljubav se pokazala jačom od svih prepreka, te su zajedno ostali sve do njene smrti.
„Ne razumem nacionalizam, ne vibriram na toj žici. Možda je to proizvod moga vaspitanja u porodici koja je bila ateistička i antinacionalistička, možda je to proizvod moga etničkog sistema gde je svaki moj deda i svaka baka bili druge nacionalnosti“, rekla je Furlan previše godina za hrvatske medije.
U Americi je nastavila da se bavi glumom, a nakon duže pauze, za domaću publiku je snimila seriju „Vratiće se rode“, kao i film „Turneja“.
BONUS VIDEO: TOP 5_ najlepših jugoslovenskih glumica
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare