Tržišna inspekcija je zatvorila nekoliko lokala u Guči, iako, kako kažu zakupci, još nisu počeli da rade.
Ugostitelj Mileta Jelić kaže za naš portal da su, jutros, pre nego što je počeo da radi došla dvojica ljudi i sela pod šator kako bi naručili kafu.
„Konobarica je odnela, ali nismo stigli ni da uključimo kasu . Iz momenta su ustali i stavili zabranu rada. Nije problem, platio bih kaznu, ali zatvorili su me do kraja Sabora“, priča Mileta.Kako dodaje on je platio 700 hilljada zakup mesta u Guči i zaposlio dvadeset radnika. Kod njega se krčka kupus u dva velika lonca i peče prase.
„Oni mi čak nisu ni zakačili vodu, ni struju.Treba platiti ljude koje sam angažovao. Mi kucamo račune“, kaže ovaj ugostitelj. Ovo je najveća bruka koja postoji.
Dodaje da je ovo velika sramota, pa ni sam ne zna šta mu je činiti.
Razgovarali smo i sa prodavcem brojanica, krstća i raznog nakita. On je u Guči dvadeset godina zaredom.
„Dve decenije sam ovde, ali ovo što se dešava poslednjih dve – tri godine je strašno. Zatvorili su oko četiri – pet šatora, a zvuke trube ne čujemo“, kaže ovaj Batočinac koji je papreno platio mesto.
Požalila nam se i žena koja prodaje svilene bombone, liciderska srca i druge slatke đakonije kojima ni sami nismo odoleli. Ona je stigla iz Užica, a njena porodica se bavi ovim zanatom godina. Ona je zakupila tezgu od četiri metra kvadratna i platila skoro 37000 dinara.
„Ovo je stvarno užasno, ne znam šta rade u opštini i mesnoj zajednici. Neću se ni pokriti. U Takovu sam zakup platila svega dve hiljade dinara za dva dana“ priča ona. Umesto da daju primat starim zanatima, vidite kako nas tretiraju, kaže Stana za naš portal.
Pričali smo sa još jednim ugostiteljem koji nije da se predstavi imenom i prezimenom. I njegova šatra je zatvorena, pa sam sedi sa konobarima. Sve i sami vidite, postoje povlašćeni i mi mučenici, kazao nam je on.