Vesna de Vinča gostovala je u našoj emisiji "Ispovest" gde je otvoreno govorila o životu i karijeri.

Vesna Jugović, poznatija kao Vesna de Vinča, rođena je u Beogradu 1957. godine, ali je do svoje pete godine živela sa porodicom u Crnoj Gori.

PROČITAJTE JOŠ:

Tokom školskih dana veoma se isticala među vršnjacima, završila je XIV Beograsku gimnaziju, a potom upisala studije ekonomije, koje je završila u roku sa visokim ocenama. Kako sama ističe, nakon što je magistrirala na Univerzitetu u Beogradu uplovila je u druge vode koje su dovele do toga da je danas poznata novinarka, vlasnica kompanije „Mis YU“, autorka nekoliko knjiga, ali i svetski putnik.

Vesna de Vinča Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Kako je izgledalo odrastanje u Beogradu i kako je naš grad u to vreme izgledao?

„Samo sam rođena ovde, mama je Beograđanka, a tata je iz Crne Gore iz Bjelopavlića, on je dobio posao direktora nikšićke železare i tako su njih dvoje krenuli u život. Ja sam bila samo sjaj u očima tate Minjice, mama je ostala u drugom stanju i došla je da se porodi u Beograd. Mojih prvih pet godina smo živeli u Crnoj Gori, imam i brata koji je od mene mlađi 11 meseci, Radisava Batu Jugovića. Kada sam napunila pet godina došli smo u Beograd i počeli smo da živimo u zgradi koja je imala pogled na nedovršeni hram Svetog Save. Pred drugi svetski rat je hram počeo da se zida i onda su došli komunisti, to je sve bilo stopirano i onda je to bila čuvena porta u kojoj se dešavao kriminal i svašta, a mi smo kao deca preko te porte gledali na Avalu“, ispričala je Vesna.

Vesna de Vinča Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

„Išla sam u školu ‘Sveti Sava’ koja je bila iza ćoška, u deset generacija sam bila proglašena za najboljeg đaka te škole, pa sam posle otišla u XIV Beogradsku gimnaziju gde sam takođe bila Vukovac. Onda sam upisala Ekonomski fakultet, magistrirala sam kod profesora Zorana Pijanića koji je bio dekan i rektor Univerziteta u Beogradu. Posle fakulteta sam uplovila u neke druge priče, prijatelji su mi jako uspešni ljudi, a jedan od njih je i Dragan Vujović koji me je naučio šta je Silva metod meditacije, on je doneo taj metod u Evropu“, kaže de Vinča.

Vesna de Vinča Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Da li je tada meditacija bila zastupljena u našoj zemlji?

„Ne, to se uopšte nije znalo. On je završio ekonomiju kao ja, magistrirao i otišao iz zemlje, završio je još neke kurseve. Kada se vratio, rekao je da ostavlja sve zbog Silve, a ja sam ga pitala kakve grudi ima ta ‘Silva’, a onda je rekao pa to nije žena, to je metod. Preko njega sam ušla u razumevanje Alfa nivoa meditacije, alfa nivoa pulsacije mozga. Posle sam upoznala Hozea Silvu, intervjuisala sam ga, ona je autor Silva metoda, on je jedan od onih sjajnih učitelja koji ne želi da bude guru, koji ne vezuje svoje đake za sebe. Kad se završio kurs on je rekao: ‘Ja sada odo’ i više me nemojte zvati, ja sam vas naučio metodologiju, ispričao kako se radi, ako vežbate, biće, ako ne vežbate, neće biti’. Tako da sam ja vežbala i dan danas radim Silva metod, vidim da ga i na mrežama danas pominju. Ono što sam saznala, to je taj osećaj da možete da proizvedete Alfa nivo pulsacije mozga i da se približite Šumanovoj frekvenciji, ona je 7,84 herca, to je pulsacija cele zemljine kore i kroz taj Alfa nivo ubrzavaš događanja koja želiš i koje projektuješ ako radiš svaki dan. Meni je Silva metod omogućio da dođem do Gadafija“, ispričala je Vesna.

Foto: Privatna arhiva

Vaš otac je preminuo kada ste imali 19 godina, po čemu ga pamtite?

„Tata mi je mnogo pomogao jer je od mene pravio svetsku ženu, mislim da je dosta uspeo u tome, u smislu da komuniciram sa svetom na istom nivou, da nemam nikakav strah. Kada sam završavala školu uvek sam mu davala knjižicu da on vidi sve petice. Onda me je pitao gde ću da idem, a ja sam mu rekla u Salamanku. To je univerzitet kao što je Oksford, sa dubokim korenom u Španiji. Otišla sam na na mesec dana u Salamanku, tamo sam i spavala, učila sam jezik. Sve se dimilo od marihuane, tada sam prvi put osetila taj miris, ali nisam probala, došla sam iz drugog miljea. Tamo sam se kretala ka Madridu, gde su živeli moja tetka i teča Miljan Miljanić. Nekoliko godina mi je tata plaćao letovanje u Španiji kako bih tamo učila jezik. Onda sam išla na Kembridž i Oksford, pa onda mesec dana na zlatni prsten oko Moskve, gde sam učila ruski. Tata mi nije davao pare za garderobu, nego za obrazovanje, da naučim da komuniciram, a kada je tata otišao na nebo, preuzeo me je teča Miljan Miljanić. On je nastavio dalje da forsira taj svetski deo mene i preko njega sam shvatila da mogu sve, da mogu da razgovoram sa kim god želim“, ispričala je novinarka i autorka.

Foto: Privatna arhiva

Jako mladi ste se udali za novinara Milana Langa.

„Krenula sam u život poprilično turbulentno, ostavila sam jednog divnog dečka, Milana Josipovića koji sada živi u Švajcarskoj, to je divan čovek, ali ja sam tada bila mlada i težila sam nekim saznanjima. Onda sam se udala za Milana Langa, on je bio značajan u novinarstvu, on je prvi radio VIP tekstove, imao je svoju rubriku u ‘Novostima’ koje su tada imale milionske tiraže. Rubrika se zvala ‘Klub poznatih’, a on je tada objavljivao ličnosti iz kulture, a usput se družio sa Tomom Zdravkovićem, Momom Kaporom. Zvonko Bogdan nam je pevao na uvce. Mi smo tada izlazili u hotel Union, sedeli za stolom, pili smo svi, a ja sam u to vreme radila magistarski rad. Oni su svi znali tajnu života, učila sam od njih, a pre svega od našeg kuma Bate Živojinovića. Nekako sam i preko Langa upoznala jedan svet koji do tada nisam znala, svet kulture, umetnosti, slikarstva. On je bio menadžer Luisa, Oliver Mandić je dolazio kod nas, među prvima sam slušala njegov prvi album i sa njim pevušila“, opisala je Vesna.

Da li je bio čudan taj put od ozbiljnog studenta do osobe koja je svaki dan u kafani?

„Jeste bilo čudno, tu su bili ozbiljni likovi. Evo mogu da ispričam da me je Toma Zdravković zvao Šegr, i jednom mi je rekao: ‘Šegrte, idemo na jedan koncert koji nikada u životu nećeš zaboraviti’, a ustvari me je vodio da bih ja to sada ispričala. To nije nažalost ušlo u film jer nisu znali. Koncert je bio u ludnici, na F odelenju klinike, a ispred nas je bilo jedno 50 bolesnika, on je bio na maloj sceni sa klavijaturistom, a ja sam sedela na maloj stolici pred njega. To je bilo nezaboravno, na kraju su svi plakali. Oni su tražili da im peva ‘Dotak’o sam dno života’, Toma je isto plakao. On je bio zaista poseban“, otkrila je da Vinča.

Toma Zdravković Foto: Printscreen/Youtube

Zbog čega ste stavili tačku na brak sa Milanom Langom, da li Vas je umorio kafanski život?

„Nije me toliko umorio, ja sam imala veliku energiju i danas je imam, ali sam osetila neku vrstu besmisla u daljem životu. Mi smo imali stan, Radomir Smiljanić književnik nam je pomogao da napravimo potkrovlje, to je bilo preko puta zološkog vrta. Budila nas je rika lavova, to je bio fenomenalan stan u kom sam prvi put učestvovala u dizajniranju. Suština je bila što je on imao prikrivenu ljubomoru, on je bio više od 20 godina stariji od mene. Ja sam ga volela i kada sam ga ostavila, tradiocionalna sam žena, nisam ga varala, ali je on pokuvašao da mi uzme energiju i onemogući da se razvijam“, ispričala je de Vinča.

Vesna de Vinča Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Da li ste tada počeli da radite ekskluzivne intervjue?

„Vučelić je tada meni omogućio da putujem po svetu i pravim emisije, prva je bila sa Gadafijem, pa onda Jaserom Arafatom, pa Pakom Rabanom i mnogim drugim – preko 40 ekskluzivnih intervjua. Ustvari, Simon Vizental je bio prvi, nakon što je pao Berlinski zid ja sam otišla kod njega da ga pitam da li ga boli stomak od ujedinjane Nemačke jer je tada moj prijatelj Radomir govorio da se priprema novi rajh, ja sam govorila da preteruje, ali videli samo da je bio upravu. Simon Vizental je živeo u Ukrajini, pričao mi je da su se svi smejali Hitleru, kaže da je svima bio smešan sa brkovima, oni su njega gledali u novinama, prestao je da mu se smeje kada su ga odveli u logor“, kaže novinarka.

Na koji način ste dolazili do svetskih ličnosti?

„Tu sam koristila Alfa nivo, nije bilo lako doći do njih, za Gadafija sam napravila pismo, jednu stranu, tačno sam znala šta će da ga zanima i šta on ne zna. On nije mogao da zna to vezano za antiglobaliste, i za knjige antiglobalizma koje postoje. Ja sam u tom pismu objasnila da mogu više da mu ispričao o tome, a to se sve više uzdiže u Americi. On je mene odmah zvao za intervju, prvi intervju je bio 1992. godine, a drugi je bio 2006. i sačekao me je na aerodromu. Svako koga sam intervjuisala, ja sam do detalja istražila biografije, o Nelsonu Mendelu sam sve živo pročitala i njegovu knigu od 800 strana koju je on napisao. Znači intervju mora da se spremi i da onda razmišljate njihovim mozgom. Neke svoje sagovornike sam nahvatala preko doktora, oni su slabi na doktore“, otkrila je de Vinča.

Nelson Mendela Nelson Mandela
Nelson Mendela Foto: TREVOR SAMSON / AFP / Profimedia

Vi ste napisali jednu knjigu posvećenu Nelsonu Mendeli?

„Jeste, zove se ‘Mandelin kod’, to je Zavod za udžbenike izdao, a ima i izdanje na engelskom koje je izdala jedna fondacija koja je saznala da sam ja uradila poslednji intervju sa njim i da sam napravila tu knjigu. Taj materijal je bio krucijalan za proslavu stogodišnjice njegovog rođena, gde je bilo preko 500 znalaca, meni je bila velika čast, dogovarali smo se pred kovid da se ta knjiga ponovo promoviše, jer je to poslednja njegava ispovest. Promocija će biti u Ujedinjenim nacijama i svim ambasadorima ću pokloniti knjigu“, ispričala je autorka.

Foto: Privatna arhiva

Kako ste došli na ideju da osnujete kompaniju „Miss Yu“ 1996. godine?

„Imam sliku kada sam upoznala Trampa i kada mi je prvi put dao licencu 1994. godine, to je bilo pre 30 godina, Tramp tu deluje kao balavac. Započela sam tu igru koja se zove ‘Izbor za Mis Jugosavije’. Ja sam tada dobila lincenu ‘Mis Universe’, sledeće godine ‘Mis World’, i ostale licence, to je bio beg iz rata, htela sam da se družim sa lepotom, bilo kako samo da se družim sa lepotom. Evo već 29 godina sam vlasnik organizacije Mis Srbije i Mis Crne Gore koje imaju svetsko utemeljenje. Poslednje finale smo posvetili Peđi Isusu koji je napravio 100 crkava. Pokušavam da uvedem smisao u ono što radim. Druga stvar koju sam uvela je ta da sve finalistkinje dobiju stipendije za četvorogodišnje studije, do sada smo udelili 440 stipendija, što smatram jednim od svojih najvrednjih činilaca u svom životu“, istakla je Vesna de Vinča.

Oglašavali su se očevi nekih manekenki i govorili da podvodite njihove ćerke, kako to komentarišete?

„Definitivno vodim računa o svakoj svojoj misli i svakom svom koraku. Mi imamo pripreme koje traju 21 dan, poslednji put smo išli u Egipat, uvek ide tim i tu su ljudi koji su najjače ličnosti u domenu koreografije, šminke, frizure – to je jedan karantin. Doktor Filgud govori o načinu vežbanja, radimo jogu, učimo medijsku priču. To je pod mojim budnim okom. Ja pre svega vodim računa o misici, ne mogu o svih 20 da vodim računa, ali o prvoj i prve tri da. Tu je apsolutna čistota, to je posvećenost nacionalnom interesu. Naše lepotice govore o nama, to je jako ozbiljna priča i u toj ozbiljnosti nema mesta za površnost. Ja sam neke kritičare tužila i dobila sam sporove, a sada kada neko hoće nešto da odvali, klevetu i laž, tužićemo, taman da dobijemo pare za licence koje su jako skupe“, ispričala je vlasnica „Mis YU“.

Vesna de Vinča nam je ispričala da je pored svog drugog supruga imala brak kao iz bajke, a onda nam je prepričala druženja sa legendarnim Tomom Zdravkovićem. Šta je sve otkrila Vesna de Vinča, poslušajte u video-prilogu iznad teksta.

BONUS VIDEO: ISPOVEST „Druga žena me je poštedela, za razliku od prve“: Ivan Milinković prvi put otvoreno o ženama, brakovima i detaljima raskola sa Legendama

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar