Foto:EPA-EFE/ROBIN VAN LONKHUIJSEN/DAOUD MIZRAHI / AFP / Profimedia/EPA/KIMMO BRANDT

Pesma Evrovizije je osnovana davne 1956. godine kao vid ujedinjenja evropskih zemalja posle neslave ratne istorije koja je zaljuljala odnose. Kreatori su iskoristili televiziju kao platformu za zbližavanje lakim notama.

Mnogo godina kasnije, dobili smo festival koji obožavamo, ali i čije skandale u „lajv“ emitovanju prepričavamo mesecima posle. Kad bi se dodeljivala nagrada za najveću dramu na muzičkom festivalu, Evrovizija bi verovatno odnela sve.

PROČITAJTE JOŠ

Izrael i Palestina

Prethodnih dana evrovizijska publika se bavila temom Izraela, odnosno da li bi ovoj zemlji trebalo uskratiti učešće na ovogodišnjoj Evroviziji zbog rata u Palestini. Više od 1.400 profesionalnih muzičara iz Finske potpisalo je peticiju za zabranu učestvovanja ove zemlje na takmičenju koje će se ove godine održati u Švedskoj.

Zbog, kako navode, ratnih zločina u Gazi, muzičari zahtevaju da se Izrael izbaci sa takmičenja, a ukoliko se ovoj zemlji ne zabrani učestvovanje, Finci traže od njihovog državnog emitera „Yle“ da povuče numeru koja bi na Evroviziji predstavljala Finsku. Islandski muzičari su, pre finskih, podneli sličan zahtev tamošnjem nacionalnom emoteru „Rúv“. Inače, Šaul Gringlik (26), koji je prošao audiciju na izboru Izraela za Evroviziju, poginuo je u Pojasu Gaze prošlog meseca, o čemu se naširoko pričalo. Njegov nastup bio je 3. decembra, nakon čega se vratio u rat.

Ovo je samo poslednji u nizu skandala koji se vezuju za najveće evropsko muzilko takmičenje.

Čudno glasanje

Davne 1963. godine britanska voditeljka Kejti Bojl je rekla da nije mogla da čuje rezultate norveškog žirija u toku njihovog telefonskog uključenja, iako je publika tvrdila da su se jasno i glasno čuli. Tada je odlučeno da Norveška poslednja glasa, što im je omogućilo da promene svoju odluku i da najveći broj poena daju Danskoj, komšijama, čime je Švajcarska pala na drugo mesto. Događaj iz 1963. godine je ozloglašen zbog teorija zavere da je bio namešten od samog početka.

Kako su tada navodili mediji, Azerbejdžan je 2012. godine napravio najekstravagantiju Evroviziju ikad. Domaćin je toliko želeo da se dokaže da je narušio osnovna ljudska prava svojih građana kojima je rečeno da moraju da se presele sa lokacije na kojoj je odlučeno da se napravi arena za takmičenje, a njihovi domovi su potom srušeni.

Nemačka prezenterka Anke Engelke je tada u uključenju uživo izjavila:

„Večeras niko nije mogao da glasa za sebe, ali lepo je što ljudi mogu da glasaju i da imaju izbor. Želimo vam sreću na vašem putu. Evropa vas posmatra“.

Krista Siegfired, finska prestavnica, ostaće upamćena kao devojka koja je evrovizijskoj publici podarila poljubac sa devojkom u znak protesta svojoj zemlji koja je odbila zakon o istopolnim brakovima.

„Ovo je program uživo, ne možete da me zaustavite“, rekla je Krista.

Konzervativna evropska publika je uputila brojne žalbe EBU (European Broadcasting Union). Najviše primedbi je bilo zbog poljupca dve devojke, jer se ovaj šou-program vodi kao „porodična zabava.“

Protesti Jevreja

Danas nije preterano šokantno ukoliko transrodna osoba predstavlja svoju zemlju na Evroviziji, ali 1998. godine Dana Internešenel je bila ozbiljan šok za široku narodnu publiku. Njena pobeda na lokalnom takmičenju izazvala je burne reakcije u političkim i kulturnim krugovima Izraela. Ortodoksni Jevreji su protestovali na ulicama zbog Danine pobede, a nazivana je „prokletstvom sveta“, „greškom prirode“ i sličnim uvredljivim izrazima.

Ironično, pesma izraelske predstavnice je o pobedi i o divama, tačnije ženama koje su ostavile neizbrisiv trag u istoriji. I pored negativnosti koja je okruživala njen nastup, Dana je odnela pobedu na Evroviziji i donela takmičenje u svoju zemlju.

Foto:DAOUD MIZRAHI / AFP / Profimedia

Situacija je bila napeta i 1999. godine u Jerusalimu jer je Dana pevala ispod zidina istorijskog grada, što je ponovo uznemirilo vernike. Čelnici Izraela bili su besni kada se saznalo da će se proba za Evroviziju održati u petak za vreme jevrejskog Sabata koji zabranjuje bilo kakvu aktivnost od zalaska sunca u petak, pa sve do subote. Još jednom konzervativni deo javnosti je bio uzrujan što će se takmičari u petak uveče presvlačiti i nastupati, iako je rad u njihovoj zemlji na taj dan zabranjen. Na kraju proba je održana u tajnosti.

Vrhunac skandala

Još jedan od poznatih skandala na Evroviziji desio se pre nekoliko godina, tačnije 2021, kada je italijanski bend Maneskin odneo pobedu. Frontmen grupe, Damiano David, optužen je od dela javnosti da je konzumirao kokain u programu uživo, a snima tog momenta masovno se delio na društvenim mrežama.

Damiano je odmah demantovao navode da je to uradio, a potom najavio i da će se testirati kako bi dokazao da u njegovom organizmu nema nedozvoljenih supstanci.

FOTO: Printscreen

„Nikada u životu nisam konzumirao kokain i sigurno neću početi tokom živog prenosa pred celom Evropom“, rekao je Damijan i nastavio:

„I to pred kamerom koja je uperene u moje lice?! To zato što sam glup? Jesam, ali ne toliko!“.

Nakon što je sprovedena detaljna analiza činjenica, pregledani svi dostupni snimci, a Damiano testiran – utvrđeno je da nije konzumirao nikave nedozvoljene supstance.

Bez obzira na to, gledaoci Evrovizije su danima imali temu koja ih je okupirala, a ovo se smatra jednim od jednim od najskandaloznijih momenata u istoriji popularnog takmičenja.

BONUS VIDEO: PopTok – Filip Baloš

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar