Telekom Srbija, Jelena Karleuša i Aca Lukas Foto:Goran Srdanov/Nova.rs/Dragan Mujan/Nova.rs/M.M./ATAImages

Direktor i glavni i odgovorni urednik naučno-obrazovnog programa na Brainz TV, Živojin Žika Petrović, nedavno je za sajt Udruženja novinara Srbije (UNS), otkrio da nije prihvaćen njihov predlog da ovaj naučni program gleda i deo Srbije koji se opredelio za Telekom kao provajdera.

Podsećanja radi, kako je potvrdio i Petrović, 75 odsto vlasništva nad Brainz TV pripada Junajted medija grupi.

PROČITAJTE JOŠ:

Međutim, prema Petrovićevim rečima, njihova ideja da se Brainz TV uvrsti u program Telekoma, prihvaćen je, ali samo bez plaćanja bilo kakve naknade.

Petrović je bio spreman da prihvati da se njegov program emituje bez naknade, ali su mu, kako dodaje, iz Poreske uprave rekli da će morati da plaća porez na dodatu vrednost kao da je Telekomu naplatio emitovanje programa po istoj ceni kao i SBB-u, navodi se u tekstu.

„Ako bih Telekomu dozvolio da besplatno emituje naš kanal, naša firma bi morala da plati bar nekoliko hiljada evra mesečnog troška da bismo dali Telekomu da emituje program. Uzevši u obzir da je program koji emitujemo najlepša slika Srbije, smatram da bi Telekom trebalo da nam plati isto koliko i SBB“, dodao je za UNS.

Telekom Srbija Foto:Goran Srdanov/Nova.rs

On je dalje naveo i da je po Pravilniku o transfernim cenama, Brainz televizija istu naknadu tražila za emitovanje od SBB-a i dva manja provajdera.

„Metoda uporedive cene na tržištu poredi cenu proizvoda ili usluge u transakcijama između povezanih lica sa cenom proizvoda ili usluge u transakcijama između nepovezanih lica, pri čemu se transakcije koje se porede obavljaju pod uporedivim okolnostima“, piše u ovom Pravilniku, prenosi UNS.

Dakle, ako bi velikoj i referentnoj kompaniji kao što je Telekom dozvolio emitovanje programa bez naknade, a od povezanog lica SBB-a uzimao naknadu, to bi onda značilo da je tržištu dao za nula dinara nešto što povezanom licu naplaćuje, navodi se.

„Rekli smo direktoru Telekoma koliko nam za emitovanje plaća SBB i ponudili da nam i oni plate toliko, ali oni nisu želeli ni da čuju bilo šta o tome. Pristali su jedino da nas emituju besplatno, i to jedva“, dodao je on za UNS, objašnjavajući da je pravilnikom o PDV-u, naloženo da Poreska uprava ima pravo da, ako je usluga izvršena bez naknade, traži od Brainz televizije da obračuna PDV na tu uslugu kao da je naknada plaćena, piše UNS.

Direktor Telekoma Vladimir Lučić je, s druge strane, UNS-u rekao da su ti razgovori bili pre godinu dana i da mu se Petrović nikad nakon toga nije obratio tim povodom. On je dodao treba imati u vidu da je vlasnik kanala Junajted medija grupa, koja je, kako je rekao, prenela 1352 negativne objave o njima.

Na pitanje UNS-a da li za njega javni interes u tom slučaju preteže nad vlasničkom strukturom i njihovim međusobnim odnosima, on je rekao da je najvažniji javni interes i da Petrović, ako želi, može da im dozvoli da program emituju besplatno.

To, nažalost, znači da Brainz TV mora da plati porez i na besplatno emitovanje njihovog programa na Telekomu kao da naplaćuje naknadu ovom provajderu.

Album za JK, i Lukasu profit

Međutim, možemo da se osvrnemo na prethodne projekte Telekoma, a jedan od onih koji je posebno zaintrigirao javnost jeste prošlogodišnji albumi Jelene Karleuše. Ono što je zanimljivo, jeste da ona nije jedina estradna ličnost koja je dobila podršku državne firme.

Naime, poslanik ispred Narodnog pokreta Srbije Đorđe Stanković, tada je otkrio da je Karleuši isplaćeno više od 450.000 evra, ali i da su Aca Lukas, Željko Joksimović i Milica Pavlović, takođe profitirali.

Jelena Karleuša Foto:M.M./ATAImages

„Aca Lukas je prošle godine dobio 300.000 evra za neki svoj projekat, i to neposredno pre nego što je gostovao u Hit Tvitu i u toj emisiji vređao novinarku Žaklinu Tatalović. Stiče se utisak da im je bukvalno napisano šta treba da kažu u gostovanjima. nakon toga i Jelena Karleuša je dobila novac za album i vrlo slično radila. U međuvremenu, Željko Joksimović, koji je između ostalog i producent, za Tanjug televiziju je dobio od države godišnji ugovor na šest miliona evra, koji je potpisao na pet godina, što znači da će dobiti oko 30 miliona evra ukupno. Joksimović, koji se inače ne izjašnjava previše, ali je jasno na kojoj je strani, na društvenim mrežama je podržao miting pristalica SNS i pozivao na njega. Tu su još i estradne zvezde, koje ne rade tu vrstu botovanja, primera radi, imate Milicu Pavlović koja je praktično prijatelj kuće Vučić, a koja je dobila novac od Telekoma za snimanje albuma, ali to nije ni krila“, navodi Stanković, prenosi Danas.

On napominje da se Telekom koristi za prenošenje novca podobnim ličnostima, kada to država ne može direktno da uradi.

Jedino ostaje nejasno zašto je podobnije finansirati gorepomenute estradne ličnosti nego Brainz TV, koji svakodnevno obrađuje teme iz obrazovanja, nauke, kulture i umetnosti.

Podsetimo, Brainz televizija je i dobitnik Svetosavske nafrade za 2020. godinu. Ovu nagradu dodeljuje Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, zbog značajnog doprinosa afirmaciji obrazovanja na svim nivoima, promociji formalnog i neformalnog obrazovanja, kao i kontinuiranom predstvaljanju javnosti naših uspešnih đaka, studenata – genijalaca, naučnika i umetnika. Ipak, ovaj kanal i dalje nije vidljiv polovini Srbije.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare