Foto:printscreen

Zvezda filma "Anikina vremena" bila je u braku sa narodnih herojem Pekom Dapčevićem, a njihova ljubav intrigirala je ondašnje komunističke krugove.

Glumica Milena Dapčević, rođena kao Milena Vrsajkov, proslavila se ulogom Anike u filmu „Anikina vremena“, koji je nastao po motivima priče Iva Andrića.

PROČITAJTE JOŠ:

Njen raskošni talenat brzo je osvojio posleratnu publiku, te su se nizale uloge u filmovima „Pesma sa Kumbare“, „Bitka na Neretvi“, „Košava“, „Crna lista“, „Boško Buha“, „Pop Ćira i pop Spira“…

Međutim, Milenin život obeležila je fatalna ljubav sa narodnim herojem, učesnikom Narodnooslobodilačke borbe i Španskog građanskog rata, ambasadorom SFRJ i general-pukovnikom JNA Pekom Dapčevićem.

Foto:wikipedija

Par se upoznao 1952. u Dubrovniku, gde je ona snimala film „Svi na more“. Velika ljubav je odmah planula, a tome je svedočio Milovan Đilas, koji je ubrzo i kumovao na venčanju.

Ipak, iako je bio uticajna ličnost, Peko nije naišao na odobravanje svojih posleratnih krugova. U partizanskim redovima, očekivalo se da će se oženiti nekom od heroina Drugog svetskog rata, a ne glumicom.

Pre nje, bio je u vezi sa Stanom Tomašević, inače prvom ženom koju je Josip Broz Tito imenovao za partizanskog komesara, i koja je ponosno nosila nadimak „Titova manekenka“. I to je dodatno uticalo na neprihvatanje Milene, koja nije ni imala priliku da učestvuje u ratu, s obzirom na to da je bila dete.

Često je bila tema pogrda i uvreda, te je i dobijala anonimna pisma puna mržnje, a o onome što je prošla, pisao je Milovan Đilas u svom tekstu „Anatomija jednog morala“, u kom je kritikovao funkcionere i njihove supruge.

„Naročito su bile vešte u surovosti one koje se nisu mogle pohvaliti vrlinama koje su tražile od drugih, od neveste. Jedna je rekla, imitirajući slabu literaturu: ‘Prosto osećam odvratni zadah razvrata ako sam s njom u istoj prostoriji’. A druga, koja je proživela mladost u onom vremenu kada se u SKOJ-u oslobađanje od „buržoaskih“ moralnih predrasuda devičanstva i vernosti smatralo prvim znakom ženske emancipacije, rekla je: ‘Više se ne zna ko su naše drugarice! Ne razlikuje se ko je ku*va, a ko je drugarica’. A jedna je dodala: „Njeno zanimanje je takvo da može biti samo ku*va'“; pisao je Đilas.

Pekin status dodatno je narušavao njegov brat Vlado Dapčević, načelnik Uprave za agitaciju i propagandu JNA, koji se 1948. izjasnio za Staljina. Nakon ovog skandala i Peko je smenjen i poslat u Grčku, gde je radio kao ambasador.

U braku sa Milenom dobio je dvoje dece, Milicu i Vuka, a oni se nikada nisu eksponirali.

Peko je preminuo 1999. godine u Beogradu, a Milena 19 godina kasnije, nakon čega je sahranjena na Novom groblju, pored svoje najveće ljubavi.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar