Aleksej Bjelogrlić Foto: Vesna Lalić/ Nova.rs

Sin Dragana Bjelogrlića juče je sa još nekoliko kolega bio na Autokomandi, kako bi podržao studente u blokadi, što nikoga nije iznenadilo, s obzirom na to da je od početka svoje karijere otvoreno kritikovao vlast.

Aleksej Bjelogrlić juče je zajedno sa Miodragom Dragičevićem i Aleksandrom Radojičićem došao na Autokomandu, gde su se pridružili studentnima koji su jednu od glavnih beogradskih saobraćajnica blokirali na 24 časa.

PROČITAJTE JOŠ:

Njih trojica su ponosno pozirali, a ovo nije prvi put da se priduržuju studentnima koji traže ispunjenje zahteva.

Aleksandar Radojičić, Aleksej Bjelogrlić i Miodrag Dragičević Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Ko je Aleksej Bjelogrlić?

Aleksej je rođen 2000. godine, a njegovi roditelji su naš poznati glumac i reditelj Dragan Bjelogrlić i nekadašnja manekenka Maja Bjelogrlić (rođeno Banićević). Takođe, Aleksej ima i stariju sestru Miju, inače novinarku na televiziji N1.

Za razliku od sestre, on je odlučio da nastavi očevim stopama, a još u detinjstvu pokazao je glumački talenat.

Tako je svoju prvu ulogu ostvario još sa deset godina u prvencu svog oca „Montevideo, bog te video“, gde je imao nekoliko rola igrajući malog Aleksandra Tirnanića Tirketa.

U međuvremenu, Aleksej je završio Četrnaestu beogradsku gimnaziju, posle čega je upisao FDU u klasi Dragana Petrovića Peleta.

Dragan Bjelogrlić, Mia Bjelogrlić i Aleksej Bjelogrlić, Svečano otvaranje Plave dvorane Sava Centra Foto:Filip Krainčanić/Nova.rs

Na samom početku karijere zaigrao je u seriji „Žigosani u reketu“, a onda je dobio ulogu mladog boksera iz Jatagan male u seriji „Senke nad Balkanom“ kojom je privukao mnogo pažnje.

„Kad je Dejan Stojiljković izmislio taj lik boksera, rekao sam mu da moramo da nađemo dobrog mladog glumca, a on i Boban Jevtić su predložili da uzmem Alekseja. Kad smo pisali tu ulogu, počeo sam da ga testiram koliko je ozbiljan u svojoj nameri da upiše glumu. Video sam da je ozbiljan i rekao sam da ću mu dati ulogu da vidim koliko može“, kaže Dragan Bjelogrlić za „Kurir“.

Ubrzo posle toga, tačnije 2021. Aleksej je postao najmlađi član Jugoslovenskog dramskog pozorišta, gde je ostvario nekoliko zapaženih uloga u predstavama „Zagreb-Beograd via Sarajevo“, „Široka zemlja“ i „Čudo u Šarganu“.

„Smatram da glumac mora da se kali i radom u pozorištu i radom ispred kamera. Ja ne pravim razliku u smislu značaja, jer meni sve odgovara“, rekao je on za „Blic“.

Ipak, on više preferira televizijske serije, a zapažen je i u nastavku „Južnog vetra“, gde se priključio ekipi nakon što je njegov otac odlučio da se povuče iz ove serije.

Istovremeno je snimao i seriju „Mama i tata se igraju rata“, gde je imao priliku da sarađuje sa Gordanom Kičićem.

„Gledao sam prvu sezonu. Divna jedna serija. Publika će reći da li im se dopada i nastavak. Meni je bilo smešno i zabavno dok sam radio sa ekipom sjajnih glumaca s Kičićem na čelu. Još uvek sam mlad i neiskusan glumac. Svi su bili uz mene“, priznaje Alekse za Kurir.

Foto: Vreme smrti/promo

Posle nekoliko televizijskih, usledila je i prva filmska uloga i to u „Nedelji“, filmu koji govori o životu Džeja Ramadanovskog, a u kome je on igrao pevačevog bliskog prijatelja Miću Sovtića.

„Jako sam uzbuđen, ovo mi je prva filmska premijera. Velika je priča i ozbiljna uloga. Marka Janketića znam dugo, sa njim glumim u ovom filmu, a radili smo zajedno u pozorištu godinama, tako da je super bila ekipa“, rekao je Bjelogrlić tad za Nova.rs.

Ubrzo posle „Nedelja“ usledila je i premijera serije „Vreme smrti“ u produkciji United Media, uz izvršnu produkciju „Eye to Eye“, a u kojoj je Aleksej tumačio Danila Protića.

„Bilo mi je blisko, ali sam osećao i veliku odgovornost. Za mene je ovo bilo više od uloge. Da ne tumačim previše istoriju, ali meni je bila zanimljiva ta naša priča u Prvom svetskom ratu. Srpska istorija ima mnogo i tamnih i svetlih strana, to je zaista jedna svetla strana, ali opet i tužna jer zaista – ljudi su išli u smrt zbog tih nekih ideala koji su bili, po meni, kvalitetni, a tužno je jer se kaže da je izginulo sve ono najbolje što smo imali i mislim da tu cenu plaćamo i dan danas. Tako da mi je zaista bila čast da budem u jednom projektu koji priča priču o tome, tih 1300 kaplara, oni su simbol žrtvovanja za slobodu našeg naroda i naše zemlje i zaista je blo zadovoljstvo to igrati“, ispričao je Aleksej Bjelogrlić u emisiji „Među nama“ na TV Nova.

Aktivizam Alekseja Bjelogrlića

Osim što je od oca nasledio glumački talenat, Dragan Bjelogrlić ima adekvatnu zamenu i kada je reč o društvenom aktivizmu jer je Aleksej jedan od najglasnijih kada je reč o kritikovanju režima SNS-a. Mladi glumac se nikada nije libio da ukaže na nedostatke i propuste sistema, a posebno je privukao pažnju prisutvom na brojnim ekološkim protestitma proteklih godina.

„Imam poruku za moju generaciju i drugare. Dosta smo nabijali glavu u ekran i dosta smo pričali da nas se sve što se dešava ne tiče, ovo što se sada dešava nas se tiče. Svih nas a pogotovo nas mladih. Koga da se tiče ako ne nas? Mislim da treba da izađemo na ulicu u subotu, mirno i dostojanstveno. Treba da se usprotivimo svemu što se dešava, otimaju nam sve, ali nismo se nadali da će i vazduh i vodu da nam otimaju, to nas se tiče. Moramo da izađemo u subotu i da se usprotivimo svim tim odlukama“, rekao je on za „N1“ pre nekoliko godina, kada su organizovani ekološki protesti širom Srbije, gde su građani zahtevali čistu životnu sredinu – vazduh i vodu, i protivili se zakonu o eksproprijaciji.

Vojin Ćetković, Aleksej Bjelogrlić Foto:Goran Srdanov/Nova.rs

Takođe, tokom gostovanja u emisiji „PopTok“ na portalu Nova.rs, Aleksej nije krio da je razočaran stanjem u društvu, kao i ishodom tada aktuelnih izbora 2023. godine, za koje je siguran da nisu bili regularni.

„Reč ‘apolitičan’ je postala aktuelna kod nas tokom poslednjih nekoliko godina, a kada je čujem naježim se. Mislim da ovo nisu ni bili izbori jer ako jesu, onda za prave treba smisliti neki drugi naziv. Toliko sam razočaran svime, a pogotovom tom krađom za koju verujem da se dogodila, ne zato što je to neko tako rekao, već zato što mi tako razum i građanska svest govore. Nisam kivan samo zbog toga, već su me svi politički akteri toliko iznervirali. Međutim, bio sam ispred gradske skupštine sa istim tim ljudima koji me nerviraju.“

Foto: Nova

„Mislim da koliko god da smo razočarani opet moramo da smo tu. Moramo da se menjamo, da verujemo. Ova vlast je došla 2012. godine, tada sam ušao u pubertet, kada se i rađa neka politička svest. Sećam se 2016. godine, kada su bili oni prvi protesti koje je orgnizovao „Ne davimo Beograd“, na to nisam išao, ali jesam naredne godine – na studentske proteste nakon predsedničkih izbora. Ja sam od tada, pa preko protesta ‘1 od 5 miliona’, pa julskih protesta, pa ‘Srbija protiv nasilja’, gotovo neprestano na ulici. To mi je više od trećine života. Imam drugare koji su se od skoro probudili, a oni mi sada govore ‘jesmo ti rekli da ne treba izlaziti na ulicu, evo ništa se nije desilo ni nakon izbora’. Ja mislim da svi možemo i moramo da izlazimo na ulicu, pogotovo ako si mlad čovek i želiš da imaš neku svest. Mislim i da kao mladi imamo patriotsku dužnost, to je moralna i društvena obaveza.“

Aleksej svoj privatan život drži u strogoj tajnosti, gotovo nikad ne daje intervjue, a o njegovom ljubavnom životu se ne zna mnogo.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare