Evrovizija se 2019. godine održavala u Tel Avivu, a iako je i tada, kao i sada, na ovom takmičenju bilo zabranjeno isticati "političke poruke i simbole", predstavnici Islanda, ali i "kraljica popa Madona, oglušili su se o tu odluku.
Organizatori ovogodišnjeg takmičenja za pesmu Evrovizije, koja treba da se održi sledeće nedelje u Švedskoj, saopštili su da su spremni i da će uklanjati sve palestinske zastave i simbole sa političkom konotacijom tokom tog popularnog takmičenja.
Saopštenje stiže usred pojačanih tenzija oko učešća Izraela na tom godišnjem muzičkom takmičenju u Malmeu, gde se prema najavama očekuju veliki protesti propalestinskih grupa, koje žele da skrenu pažnju na to pitanje.
Švedska novinska agencija TT prenela je da će svakoga ko pokuša da donese palestinsku zastavu ili natpis sa političkom porukom, na ulazu zaustaviti stražari. U međuvremenu propalestinski aktivisti, koji žele da Izrael bude izbačen sa takmičenja, najavili su velike skupove u centru Malmea, nekoliko kilometara od mesta održavanja takmičenja – u Malme Areni.
Samo pet godina ranije, tenzije iz istih razloga su bile prisutne na Evroviziji. Nakon pobede Nete Barzilai godinu dana ranije u Lisabonu, Izrael je dobio priliku da organizuje Evroviziju u Tel Avivu. Takmičenje, očekivano, nije prošlo bez problema, imajući u vidu višedecenijski sukob Izraela i Palestinaca u Pojasu Gaze.
Pred početak takmičenja orgaizatori su saopštili da je zabranjeno bilo kakvo isticanje političkih simbola, dok su palestinski aktivisti pozivali na potpuni bojkot Evrovizije te godine.
Ipak, dva momenta tokom trajanja ovog događaja pokazala su da se takve zabrane teško sprovode, što dalje pokreće brojna pitanja šta se sve može dogoditi ove godine.
Članovi grupe Hatari, koja je predstavljala Island, tokom čitanja rezultata takmičenja podigli su šalove sa palestinskim zastavama, što je izazvalo brojne reakcije na društvenim mrežama.
I dok su jedni podržali ovaj način protestovanja, drugi su isticali da bi bilo bolje da su takmičenje bojkotovali, kako je bilo traženo od strane propalestinskih aktivista.
Evropska radiodifuzna unija (EBU) ubrzo nakon toga odredila je novčanu kaznu islandskoj državnoj televiziji RUV.
Iste večeri, u finalu Evrovizije, pred milionskim auditorijumom nastupila je Madona.
Za vreme izvođenja druge pesme „Future“, pevačicu su okruživali plesači koji su na leđima imali zastave Izraela i Palestine, što su pojedini protumačili kao poruku da je najbolje rešenje za bliskoistočni problem obostrano primirje i prestanak sukoba.
Da nisu samo palestinske zastave „problematične“ pred ovogodišnju Evroviziju pokazuje i primer pesme koju će izvoditi predstavnica Izraela. Tokom prethodnih nekoliko meseci ogromni su pritisci bili na 20-godišnjoj takmičarki Eden Golan koja je svoju zemlju trebalo da predstavlja sa pesmom „Oktobarska kiša“.
Izvorna pesma imala je stihove “Pisci istorije/Stani uz mene,” “Još sam mokar od ove oktobarske kiše/oktobarske kiše,” “Nema više vazduha za disanje” i “Svi su oni bili dobra deca, svaki od njih.”
Organizatori Evrovizije ocenili da su ovi stihovi previše politički i nimalo suptilno ne upućuju na napad Hamasa, tokom kojeg je ubijeno 1.139 Izraelaca. Izraelska javna televiziji Kan je prvo odbila da promeni pesmu, ali pošto je predsednik Isak Hercog intervenisao, televizija je pristala na promenu.
“Predsednik je posebno naglasio da u ovom trenutku, kada oni koji nas mrze nastoje da gurnu u stranu i bojkotuju državu Izrael sa svake scene, Izrael mora da zvuči ponosno i podignute glave i podignu svoju zastavu na svakom svetskom forumu, posebno ove godine”, saopštio je izraelski javni servis.
Naziv pesme promenjen je u „Uragan“, a stihovi koje će Eden pevati u drugom polufinalu 9. maja glase:
“Plešem na oluji/Nemam šta da krijem/Odbaci to i ostavi svet iza sebe/Dušo, obećaj mi da ćeš me opet držati/Još uvek sam izuzet iz ovoga uragana.”
Podsetimo, u Pojasu Gaze je od početka rata pre skoro sedam meseci ubijeno više od 30.000 ljudi, od kojih je oko 13.000 dece.
Otkud Izrael na Evroviziji?
Izraelu je dopušten ulazak na Evroviziju pre više od 50 godina jer je nacionalni emiter te zemlje u to vreme još uvek bio član EBU-a.
Prema pravilima, bilo koja zemlja na svetu može učestvovati u takmičenju sve dok ima televizijsku kuću koja deluje u Evropi kao deo EBU-a.
Australija, koja već dugo ima vernu bazu simpatizera Evrovizije, primljena je 2015. godine. Jermenija se pridružila takmičenju 2006, dok se Azerbejdžan pridružio 2011.
Maroko je 1980. godine prvi i jedini put učestvovao s jedinom arapskom pesmom koja se ikada pojavila na takmičenju. Tunis i Liban povukli su se 1977. odnosno 2005. pošto su odbili da emituju sadržaj iz Izraela.
Izrael je bio domaćin Evrovizije tri puta (1979, 1999. i 2019.) i pobedio je u četiri navrata (1978, 1979, 1998. i 2018.) otkad je debitovao 1973.
Sve na jednom mestu na shoppster.rs
BONUS VIDEO: Ispraćaj Teya Dore na Evroviziju
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare