Dragan Nikolić važi za jednog od najcenjenijih i najvoljenijih glumaca na ovim prostorima, a jedna anegdota govori i o tome kakav je čovek bio.
Dragan Nikolić odigrao je brojne uloge koje su ga vinule u sam vrh glumačkog sveta, ali je poznat bio i po svom skromnom i uzdržanom karakteru.
Njegova biografija „Gospodin mangup“, koja je nastala u dogovoru sa pokojnom Milenom Dravić, nastala je kao želja da se o njemu prvi put na jednom mestu progovori kao o filmskom, pozorišnom i televizijskom glumcu. Radmila Stanković bila je autorka ove umetničke monografije, a govoreći o njoj otkrila je i brojne nepoznate detalje iz života Dragana Nikolića.
„Ljudi ga vide kao šarmantnog, lepog, Krstaša, frajera. Mislim da ga je ta lagodna uloga dragog i lepog dugo pratila i da mu je prilično toga oduzela kada je reč o stvaralaštvu. Mi smo hteli da ova knjiga bude omaž ozbiljnom glumcu, koji se nikada nije žalio na to da li je bio vrednovan na pravi način“, rekla je pre nekoliko godina Stanković za Noizz.
Smisliti naslov knjige je bio poseban izazov, ali kada je Radmila predložila Mileni Dravić naziv, ona je rekla kako to baš liči na njega.
„Njegovo biće je zaista bilo gospodsko. Gospodin je bio u maniru i načinu ponašanja, a mangup je bio u onome kako je umeo da napravi štos i što je voleo da se druži s mangupima iz kraja. On je umeo u bifeu Ateljea 212 da izvrće narodne pesme i da se svi smejemo. Pritom nikoga nikada nije uvredio“, rekla je autorka.
Upravo u bifeu Ateljea 212 su zajedno proveli NATO bombardovanje, a Nikolić je tada dobio i prvi veliki honorar od reklama za kafu.
„Od prvog dana do poslednjeg dana bombardovanja mi smo sedeli u bifeu, a on je donosio boksove cigareta i delio svima. Plaćao sve račune u bifeu, svakog dana. Kada sam mu govorila da prestane, odgovarao mi je: ‘Ćuti, Rajo, stigle pare od Grand kafe. Ma, nek ide.’ Voleo je da učini da ljudima bude dobro i na novac je tako gledao“, rekla je Radmila.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare