Dž. K. Rouling Foto: EPA/LEWIS WHYLD / PA

Skandal oko pitanja pola alžirske bokserke okupira svetsku javnost, a sada se u sve uključila i autorka knjiga o Hariju Poteru - Dž.K. Rouling.

Anđela Karini, bokserska iz Italije, u suzama je odbila da se bori protiv Alžirke Iman Kelif, nakon samo 46 sekundi. Razlog? Snaga udarca koji je primila od svoje protivnice.

PROČITAJTE JOŠ

Ovako je počeo skandal na Olimpijadi o kojem već dva dana bruji cela planeta, a u centru svega je pitanje pola alžirske bokserke, kao i da li je bila pravedna odluka da joj se odobri učestvovanje na ovom takmičenju.

Naime, Kelif je pala na testu podobnosti pola na Svetskom prvenstvu u boksu 2023. godine, kad je DNK analizom navodno utvrđeno da ima XY hromozome. Međunarodni olimpijski komitet, s druge strane, objavio je da ispunjava kriterijume da se takmiči u ženskom boksu.

Foto: EPA-EFE/YAHYA ARHAB

Poznato je da su XY muški hromozomi, stoga je to je za mnoge siguran dokaz da je pojedinac muškarac. Međutim, ponekad se može desiti da i žena nosi XY hromozom.

Sa druge strane, suprotno histeriji koja je nastala na društvenim mrežama, nema naznaka da je Kelif transrodna osoba. To bi izazvalo potpuno drugačiju etičku zabrinutost u vezi sa njenom podobnošću za Olimpijske igre, ali ona se nikada nije identifikovala kao bilo šta drugo osim kao žena, a nema ni indikacija da se identifikuje kao interseks.

Sada se u celu raspravu uključila Roulingova, koja je godinama na meti kritika zbog, prema mišljenju nekih, transfobnih stavova.

„Pročitajte ceo ovaj niz, a onda objasnite zašto ste u redu sa tim da, za vašu zabavu, muškarac prebija ženu u javnosti? Ovo nije sport. Od prevaranta u crvenom pa sve do organizatora koji su dozvolili da se ovo dogodi, ovo su muškarci koji uživaju u svojoj moći nad ženama“, napisala je ona na društvenoj mreži „Iks“.

Kasnije je objavila fotografiju sa meča Karinijeve i Iman i dodala sledeći komentar:

„Koja bi slika mogla bolje da sumira naš novi pokret za prava muškaraca? Osmeh muškarca koji zna da ga štiti mizogini sportski establišment dok uživa u potresenosti žene koju je upravo udario u glavu i čiju je životnu ambiciju upravo razbio.“

Književnica koja je prodala više od 500 miliona primeraka knjiga i zaradila na milijarde dolara od ekranizacije „Harija Potera“, ranije je pozivala javnost da zaštiti prostor koji je namenjen samo ženama, zbog čega su je trans aktivisti optužili za diskriminaciju.

Međutim, ona kaže da joj nije bila namera da na bilo koji način umanjuje prava trans osoba.

„To je stvar prava žena i zahteva aktivista da unište ta prava. Ja gajim duboko saosećanje sa trans ženama koje su iskusile muško nasilje i želim da se trans osobe osećaju bezbedno. Samo ne želim da se žene i devojčice osećaju manje bezbedno“, izjavila je Rouling prošle godine.

Dž. K. Rouling Foto: Doug Peters / Alamy / Alamy / Profimedia

Na Konferenciji o ženskim pravima u Glazgovu opet je govorila o ovom pitanju i istala da će ostati pri svojim stavovima jer „to može sebi da priušti“.

„Uvek ću moći da nahranim svoju porodicu. Razmislila sam i shvatila da to mora biti neko ko može primiti udarac. To moram biti ja. Ja to sebi mogu da priuštim“, izjavila je tada Rouling.

U aprilu ove godine je u seriji objava na društvenim mrežama nazvala trans žene muškarcima, pozvavši policiju da je uhapsi, ukoliko veruju da je napravila prestup.

Ona je istakla da je „kraj slobodi govora i uverenja“, ako se zakonom zabrani „tačan opis biološkog pola“.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare