Foto:Vesna Lalić/Nova.rs/Shutterstock/guruXOX

Istraga tužilaštva o zloupotrebi u poslovanju RTS skoro dve godine je u predistražnoj fazi.

„Pištaljka“ je u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu došla do saznanja da se istraga o poslovanju RTS nije pomerila dalje od predistražne faze ni skoro dve godine nakon što je Državna revizorska institucija utvrdila nepravilnosti u poslovanju tog medija.

Kako se navodi, istraga je u predistražnoj fazi već 21 mesec, a Više javno tužilaštvo čeka da policija prikupi podatke.

Pored ove istrage, a prema pisanju „Pištaljke“, vodi se i spor protiv generalnog direktora RTS Dragana Bujoševića, a po prijavi pevača Aleksandra Vuksanovića, poznatijeg kao Aca Lukas, i njegovog menadžera Saše Mirkovića. Njih dvojica su krivičnu prijavu podneli još 2022. godine, a i ovaj predmet čeka policiju da prikupi dokaze o navodnoj trgovini uticajem i dogovaranju ishoda takmičenja „Pesma za Evroviziju“.

PROČITAJTE JOŠ:

Prema daljim navodima, Više javno tužilaštvo u Beogradu je prioritet dalo tužbi Vuksanovića i Mirkovića, u odnosu na dokumentovane nalaze novinara i Državne revizorske institucije o nepravilnostima u trošenju novca građana na RTS.

Zbog svega toga je javni tužilac Ivan Sunarić poslao i zahtev načelniku Odeljenja za borbu protiv korupcije MUP-a sa pritužbama na rad policijskih službenika koji ni nakon godinu dana nisu dostavili izveštaj u vezi sa ovim slučajem.

Sunarić, takođe, postupa i po krivičnoj prijavi protiv rukovodstva RTS koje je u februaru 2023. podneo predsednik Upravnog odbora javnog servisa Branislav Klanšček zbog toga što su, kako tvrdi, čelnici RTS četiri godine izdvajali budžet za emisiju „Jedan dobar dan“ koja nikada nije počela da se emituje.

Foto: Dragan Mujan/Nova.rs

Tužilac je prošle godine za „Pištaljku“ rekao da se podaci tako dugo prikupljaju jer je dokumentacija obimna, budući da bi istraga mogla da se proširi i na privatne produkcije sa kojima RTS sarađuje. Ipak, dve godine nakon pokretanja istrage, Sunarić nije želeo da odgovara na pitanja o ovom slučaju.

Kako piše pomenuti medij, on je rekao da „ne zna da li zaista razgovara sa novinarom“, a istakao je i da mu je za razgovor sa nekime o ovome potrebna dozvola tužilaštva. Pomenuti medij je to odobrenje tražio, ali mu razgovor nije dozvoljen, uz navod da se radi o postupku koji je još u predistražnoj fazi. Takođe, tužilaštvo krivicu za odugovlačenje sa istragom svaljuje na policiju jer, kako kažu, uprkos urgencijama koje im šalju – oni ne dostavljaju izveštaje.

Takođe, nije bilo moguće dobiti ni odgovore na pitanja šta je tužilaštvo uradilo u protekle dve godine. Ni iz Odeljenja za borbu protiv korupcije MUP-a nisu dobili nikakve odgovore, a nisu mogli da kažu čak ni ime načelnika ovog odeljenja.

Foto: Dragan Mujan/Nova.rs

Podsećamo, velika bura se podigla u javnosti nakon što su objavljeni detalji sklapanja ugovora sa spoljnim produkcijama, za šta stalno zaposleni novinari RTS-a dobijaju dodatne honorare pored redovnih plata

RTS je to demantovao saopštivši da „proizvodi, u proseku, 170 emisija (oko 130 bez Informativnog programa), a ne, kako je predsednik Upravnog odbora Branislav Klanšček dva puta ponovio, samo tri emisije van informativnog programa“.

Na to je reagovao Klanšček, kazavši da je „suština svega jeste ono što nije rečeno“.

„Gospodin Dragan Bujošević nije demantovao angažovanje stalno zaposlenih RTS-a u izvršnim produkcijama i njihove zarade koje dobijaju preko tih izvršnih produkcija. I to je suština cele priče“.

Branislav Klanšček Foto:Milos Tesic/ATAImages

Tada je predsednik Upravnog odbora RTS-a Branislav Klanšček podneo krivične prijave protiv generalnog direktora Radio-televizije Srbije Dragana Bujoševića, ali i Olivere Kovačević, urednice Zabavnog programa Javnog servisa.

Jedan od povoda za prijavu jeste i to što je rukovodstvo RTS u poslednje tri godine platilo 14 miliona dinara, odnosno 120.000 evra, za emisiju „Jedan dobar dan“, koja do tada nikada nije emitovana. Za tada „nepostojeću emisiju“ i novim budžetom bilo je predviđeno 200.000 evra. Inače, pomenuta emisija se od ove sezone emituje na RTS.

„Bujošević piše da ga Upravni odbor RTS tretira kao „gnjidu“, izražava se neprimerenim rečnikom. A zašto? Zato što na RTS-u kreće raskrinkavanje kad počinjem da tražim dokumentaciju od Poslovne jedinice Produkcija, Finansija, kad tražim izveštaj od odgovornog urednika Dramskog, Zabavnog programa o nepostojećoj emisiji „Jedan dobar dan“, koja je sad prerasla u krivičnu prijavu“, kazao je ranbije Klanšček za naš sajt.

Olivera Kovačević Foto:Zoran Lončarević/Nova.rs

Posle njega, oglasila se i nekadašnja urednica Zabavnog programa Radio televizije Srbije Olivera Kovačević saopštenjem u kojem navodi kako „nisu ni slutili da se mogu obradovati dolasku policije na RTS“, dodavši:

„Dobili smo priliku da bar nekome u ovoj zlonamernoj medijskoj kampanji pružimo dokaze, predamo svu dokumentaciju, ugovore, fakture, iz kojih se jasno može videti da na RTS nema nikakvih zloupotreba, niti kršenja Zakona, kako tvrdi predsednik Upravnog odbora RTS“.

BONUS VIDEO: RTS u minusu, ali ima za reklamu: Novac se uglavnom sliva u provladine tabloide

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare