Tužilaštvo pri Nacionalnom sudu u Španiji odlučilo je da obustavi postupak pokrenut protiv pevača Hulija Iglesijasa, koji se odnosio na optužbe za seksualno nasilje i trgovinu ljudima.
Kako je saopšteno, razlog za takvu odluku leži u činjenici da se navodni događaji nisu odigrali na teritoriji Španije, već u Dominikanskoj Republici i na Bahamima, zbog čega španski pravosudni organi nemaju nadležnost u ovom slučaju.
Nakon objavljivanja odluke, Iglesijas se oglasio u medijima i istakao da je sama prijava, bez obzira na njen ishod, ostavila trajne posledice po njegov profesionalni i lični ugled.
„Uništili su mi reputaciju. I šta sada?“, poručio je pevač za 20minutos, dodajući da smatra da mu je naneta šteta koju je nemoguće ispraviti.
On je naglasio da je u ovakvim situacijama neophodno poštovati osnovna pravna načela.
„Treba sačekati, treba istražiti i princip pretpostavke nevinosti mora da važi za sve. A u ovom slučaju nije važio“, rekao je pevač.
Iglesijas je priznao da je čitava situacija za njega predstavljala ozbiljan udarac, upozorivši na posledice koje javne optužbe mogu imati po nečiji život i karijeru:
„Ovo je za razmišljanje svima — ne može se uništiti nečija reputacija samo zato što neko dete, koje ne zna ni ko si, podnese prijavu.“
U okviru svoje pravne strategije, pevač je angažovao poznatog krivičnog advokata Hozea Antonija Čoklana, koji je u prethodnim godinama zastupao brojne javne ličnosti u složenim i medijski eksponiranim postupcima.