Irski glumac Lijam Kaningem (64), poznat po ulozi Davosa Sivorta u HBO seriji "Igra prestola", najavio je da će se pridružiti grupi od 11 aktivista u pokušaju da probiju izraelsku opsadu Gaze.
Kaningem se od početka izraelskih bombardovanja 2023. godine otvoreno izjašnjavao kao podržavalac Palestine, a u ovoj misiji mu se pridružuje i Greta Tunberg, poznata švedska klimatska aktivistkinja. Članica Evropskog parlamenta Rima Hasan takođe će biti deo grupe.
Grupa je isplovila u nedelju brodom Madleen, kojim upravlja koalicija Freedom Flotilla Coalition (FFC). Putovanje bi trebalo da traje sedam dana ako ne bude prepreka. Kako je ranije izvestila Al Džazira, FFC je pokušala da isplovi brodom Conscience početkom maja, ali su izraelski dronovi napali plovilo dok je prolazilo kroz malteške vode.

Kaningem dokumentuje i deli napredak misije putem društvenih mreža, prenosi Tribune.
Prema saopštenju FFC-a, brod nosi ime Madleen po prvoj i jedinoj ribarkinji iz Gaze iz 2014. godine, što simbolizuje „nepokolebljivi duh palestinskog otpora i sve širi globalni otpor izraelskoj politici kolektivnog kažnjavanja i namerne gladi“.