Ruska grupa t.A.T.u. pokorila je evropsku scenu početkom ovog veka.
Grupa t.A.T.u. nastala je 1998. godine, a na kastingu je za solistu prvo odabrana tada 15-godišnjakinja Lena Katina, a nešto kasnije i Julija. Lena je na kastingu izvela nekoliko pesama koje su kasnije i snimljene, a među njima se našla i pesma pod nazivom „Jugoslavija“ koja je bila posvećena žrtvama NATO bombardovanja Jugoslavije 1999. godine.
Na drugom albumu, koji je bio snimljen na engleskom jeziku, našli su se danas dobro poznati hitovi „All The Things She Said“ i „Not Gonna Get Us“. Ove pesme su mogle da se čuju na radio stanicama i muzičkim kanalima gotovo neprestano, a posebno su bile popularne baš u našoj zemlji.
Dve dame iz grupe deklarisale su se kao lezbijke, a bile su prvi takav par na sceni. Lena Katina i Julija Volkova su nekoliko godina kasnije priznale da je sve bio dobro osmišljen marketinški potez, i da su obe zapravo heteroseksualne orijentacije. I tu nije bio kraj kontroverzama.
Tokom gostovanja na američkoj televiziji En-Bi-Si u emisiji „Večernji šou s Džejom Lenom“, devojke su se pojavile u majicama s antiratnim natpisima (protiv rata u Iraku), što je u američkoj javnosti okarakterisano kao politička provokacija. Na majicama je bio natpis na ruskom jeziku „Хуй войне!“ („Je*eš rat“)
Kao grupa učestvovale su i na Evroviziji. Takmičenje se te 2003. godine održavalo u Rigi, a t.A.T.u su Rusiju predstavljale sa pesmom „Ne veruj, ne boj se“. U finalu su zauzele treće mesto sa 164 boda, jedan manje od drugoplasirane Belgije, i samo tri poena manje od pobednice Sertab Erener iz Turske.
Njihov nastup obeležila su i dva skadala – prvo su organizatori najavili da će suspendovati Rusiju ukoliko se devojke javno poljube na sceni kako je prvobitno bilo najavljeno, a onda je jedan ruski medij izrazio sumnje u regularnost glasanja Irskog i Britanskog žirija koji su jedini Rusiji dodeli 0 poena. Te sumnje su demantovali i irska RTE i Evropska radiodifuzna unija.
Nakon raspada grupe 2011. godine, svaka je otišla na svoju stranu, ali su i dalje privlačile pažnju medija.
Julija se više puta podvrgavala estetskim zahvatima, pa tako danas izgleda neprepoznatljivo.
Međutim, pažnju je privukla i homofobnim izjavama, koje su u potpunoj suprotnosti sa onim što je propagirala na početku karijere. U jednoj emisiji su je 2014. godine pitali da li bi osudila svog sina kada bi joj rekao da je homoseksualac, a ona je odgovorila:
„Da, osudila bih ga jer ja verujem da pravi muškarac mora da bude pravi muškarac… Muškarac nema pravo da bude p***.“
S druge strane, istakla je da s gej ženama nema problema.
„Dve devojke zajedno ― to nije isto kao dvojica muškaraca. Čini mi se da su estetski lezbijke mnogo bolje“, poručila je.
Pored toga, Julija je 2010. godine prešla u islam, ali se 2017. vratila pravoslavlju. Majka je dvoje dece: Viktorije (19) i Samira (14). Prvo dete dobila je s neimenovanim oženjenim čovekom, dok je otac njenog drugog deteta biznismen i njen bivši suprug Parviz Jasinov.
Riđokosa Lena nije vodila toliko turbulentan život.
Nakon što se odvojila od Julije, uz tek povremene solo nastupe, Lena Katina se vratila studijama i završila psihologiju. Dve godine posle raspada grupe ― 2013. godine ― udala se za slovenačkog muzičara srpskog porekla Sašu Kuzmanovića i s njim dobila sina Aleksandra. Ovaj brak trajao je do 2019. godine.
Za razliku od Julije, Lena pokazuje snažnu podršku LGBT zajednici.
„Misli da svako treba da bude slobodan da voli onoga koga voli i da bude s onim s kim želi da provede život“, rekla je ona 2014. godine.
Njih dve su pre nekoliko dana najavile veliki povratak na scenu i to nastupom pre meča Zenita i Spartaka.
BONUS VIDEO: Anketa u Liverpulu o srpskoj pesmi za Evroviziju