Foto: Oli SCARFF / AFP / Profimedia

Još u januaru, više od 1.000 švedskih muzičara potpisalo je otvoreno pismo tražeći da se Izrael isključi sa Evrovizije, čiji je domaćin Švedska u maju.

U pismu, objavljenom u novinama Aftonbladet, navodi se da bi izraelski „brutalni rat u Gazi“ trebalo da bude diskvalifikujući, prema prevodu Gardijana.

Umetnici su tvrdili da bi učešće Izraela ugrozilo „kredibilitet“ Evropske radiodifuzne unije, koja organizuje godišnje takmičenje pesama. Muzičari među kojima su Robin, Fever Rej, First Aid Kit, Knife’s Olof Dreijer, Refused i Viagra Bois potpisali su pismo, zajedno sa bivšim izvođačima Evrovizije Erikom Saadeom i Malenom Ernman (majkom klimatske aktivistkinje Grete Tunberg).

PROČITAJTE JOŠ

„Činjenica da su zemlje koje se stavljaju iznad humanitarnog prava dobrodošle da učestvuju u međunarodnim kulturnim događajima banalizuje kršenje međunarodnog prava i čini patnju žrtava nevidljivom“, navodi se u njihovom pismu.

Kao odgovor, Evropska radiodifuzna unija je rekla da je izraelski javni emiter Kan „ispunio sva pravila takmičenja za ovu godinu“.

„Razumemo zabrinutost i duboko ukorenjene stavove oko trenutnog sukoba na Bliskom istoku“, rekao je ERU za Vulture.

„Međutim, posvećeni smo da obezbedimo da Pesma Evrovizije ostane nepolitičan događaj u kojem se takmiče emiteri i umetnici, a ne vlade“, rekli su oni.

Izrael je učestvovao na Evroviziji 50 godina i pobedio je četiri puta, poslednji put 2018. sa pesmom „Toy“, koju je izvela Neta.

Izraelska pevačica Eden Golan će ove godine predstavljati Izrael. Njen prvi naziv pesme „Oktobarska kiša“, navodno je smatran previše političkim, što krši pravila ERU. Umesto toga, Golan se sada takmiči sa pesmom „Hurricane“.

Njeno uključivanje izazvalo je pozive i gledaocima i takmičarima da bojkotuju Evroviziju 2024. godine. Takođe je navodno dobijala pretnje smrću na internetu.

Organizatori Evrovizije su 9. aprila objavili saopštenje u kojem se priznaje „intenzivna debata izazvana uključivanjem izraelskih predstavnika“ i osuđuju „bilo koji oblik zlostavljanja ili uznemiravanja“ protiv bilo kog takmičara.

U opširnijem saopštenju objavljenom na veb stranici ERU-a se priznaje „neupitan bol koji trpe oni u Izraelu i u Gazi“.

Dodaje se da upravljačka tela ERU – a ne pojedinačni umetnici – donose odluke o učešću na Evroviziji.

„Čvrsto se protivimo svakom obliku onlajn zlostavljanja, govora mržnje ili uznemiravanja usmerenog na naše umetnike ili bilo koje pojedince povezane sa konkursom“, navodi se u saopštenju.

„Ovo je neprihvatljivo i potpuno nepravedno, s obzirom na to da umetnici nemaju nikakvu ulogu u ovoj odluci“, kažu oni.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare