Od 1. novembra kada se desila nezapamćena tragedija u Novom Sadu u kojoj je poginulo 15 osoba, talas protesta širi se zemljom. Građani traže pravdu za poginule, a prethodnih nedelja najkonkretniju akciju imali su studenti - ušli su u potpunu blokadu. I dok se svakog dana barem na 15 minuta zastaje na ulicama širom zemlje, čini se da je estrada tiša nego ikada.
Brojne javne ličnosti oglasile su se i pružile podršku mladima u njihovim zahtevima. Među njima su glumci – Marija Vicković, Dragan Bjelogrlić, Vesna Trivalić, Sergej Trifunović, Ivan Mihailović, Ivan Jevtović, Marko Janketić, Gordan Kičić, Bojan Dimitrijević, Srđan Timarov, Hana Selimović, Nikola Kojo…
I alternativna scena je na strani mladih. Beogradski kolektiv Hali Gali koji čine bendovi ajzerbiterlemon, Sitzpinker, proto tip, Vizelj, Gazorpazorp, sv. Pseta, KOIKOI, Daze, Cactus Fileds i Ubili su Batlera, juče su objavili saopštenje u kojem su naveli da pružaju bezrezervnu podršku studentima.
Konstrakta, Iva Lorens, Filip Baloš, Bojana Vunturišević – ovo su još neka imena alternativne scene koja su stala uz studente.
I filmski i pozorišni glumci dali su svoju podršku aktuelnim studentskim blokadama, a među njima je, na iznenađenje mnogih. i Miloš Biković, koji je ranijih godina izbegavao da javno iznosi svoje mišljenje.
Kada je reč o estradi situacija je mnogo drugačija. Od poznatih pevača glasni su samo Jelena Karleuša i Milan Topalović Topalko – ali su na suprotnim „stranama“. Dok Karleuša dve godine unazad pruža maksimalnu podršku Aleksandru Vučiću i aktruelnom SNS režimu, Topalko je protivnik predsednika.
Javno mu se obratio početkom marta ove godine kada je zbog njegovog uključenja u program otkazan Topalkov nastup na RTS.
„Jednom u godini dođem u emisiju Šarenica na RTS-u… Jednom u godini da otpevam par svojih pesama“, započeo je Topalko na storiju.
„I dođe čovek koji je 24/7 na svim televizijama i prekine mi emisiju jer ima nešto važno da kaže… što sam čuo jedno 23453244323 puta… Nije moglo da sačeka makar da se završi emisija koja je mnogo lepa“, nastavio je pevač.
„Molim vas… neka mu neko kaže da otvori svoj kanal, pa ko voli i hoće da ga gleda – neka gleda. I tako spase nas ostale koje čovek svojom pojavom psihički maltretira i uzima naše vreme… Bože Gospode, spasi“, zaključio je Topalko uz fotografiju predsednika.
Nakon toga Topalko je koristio gotovo svaku priliku da iskaže protivljenje Vučićevoj vlasti, a bio je prisutan i na protestu „Rudnika neće biti“ u avgustu ove godine.
„Došao sam kao neko ko je rođen na livadi, njiva ga je othraila da dam podršku ljudima da žive gde žele, bez ikakvih ucena“, rekao je tada za N1.
„Meni je bog dao svoj glas i ja sam sa svojim glasom i sa svojim poslom sebi život krojio i od toga živeo. Dužnost je moja, kao javne ličnosti, da kažem svoje mišljenje i kada bi svako u ovoj zemlji rekao svoje mišljenje onda bi ova zemlja mnogo drugačija bila. A ne zarad svojih interesa da ćutimo“, rekao je Topalko u intervjuu za Nova.rs.
Karleuša je svoj lep odnos sa režimom uspela i da naplati, te je „zaradila“ finansiranje dva albuma od strane državnog Telekoma, odnosno MTS.
Više ne krije podršku Vučiću, otvoreno ga je hvalila putem društvenih mreža i u režimskim emisijama, a danas je izjavila i da bi trebalo da bude „doživotni predsednik“.
U međuvremenu, ostatak estrade ćuti. Osim Seke Aleksić koja se kao Topalko usprotivila trenutnoj vlasti, gotovo da nema estradnog izvođača koji je javno rekao šta misli o bilo kojem problemu u društvu. Nisu se oglašavali ni oko jedne teme koja je okupirala javnost prethodnih godina, pa se tako ne oglašavaju ni sada.
Topalko je u gorepomenutom intervjuu za naš portal imao i poruku za kolege sa estrade koje ne govore javno o problemima.
„To ide njima na savest. Nije u redu da ja ćutim, a da okolo sebe gledam ljude koji jedva preživljavaju i nemaju za hleb. Meni država nije pomogla ništa, samostalno sam naučio da sviram i pevam, ali ja je volim najviše. Srbiju ne bih za tri života napustio. Nije država ni Aleksandra Vučića ni Marka Kraljevića ni Petra Pana, već zemlja ljudi koji u njoj žive.“
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare