Pevačica Seka Aleksić poslednjih meseci aktivno podržava proteste "Srbija protiv nasilja", pomaže pojedincima i ugroženim grupama, ističe svoju porodicu, tradiciju i potencira da je religiozna žena - ali u duhu vere i ne osuđuje, već podržava i osnažuje LGBT populaciju vodeći se pravim hrišćanskim vrednostima i načelima. Iako se drži dalje od medija i ne daje izjave ili intervjue na pomenute teme, prvi put se oglasila za portal Nova.rs, te ekskluzivno odgovorila na tri pitanja vezana za ove teme.

Poslednjih godina spajaš dve Srbije. Pokazujući empatiju prema ranjivim grupama, osnažujući mlade i obespravljenje, a nastavljajući da budeš svoja. I to ti uspeva u duboko podeljenom društvu. Kako i zbog čega se ne bojiš da budeš toliko glasna?

„Živimo u neko čudno vreme kada ne prestaje da se deli narod, kada su podele sve izraženije. Stalno ponavljam da priznajem samo podelu na dobre i loše ljude. Nije mi važno ko je koje vere, koje boje kože, političke stranke. Trudim se da budem glasna u podršci ranjivim grupama i mladima jer verujem da je to jako važno. Pre svega mladi trebaju da budu hrabri da se bore za svoja prava, a mi stariji da ih podržimo jer su deca naša budućnost. Tu ne treba da bude straha ni oklevanja, mladi moraju da rešavaju sve što ih žulja.“

PROČITAJTE JOŠ

Ti si porodična strejt žena, često ističeš i da si pravoslavka i da si religiozna, a opet podržavaš Prajd. Iako to nužno ne negira jedno drugo, mnogi veruju u taj stereotip. Šta bi ti poručila ljudima koji te prate, veruju u Boga, a ipak ispoljavaju negativne emocije, komentare ili nekada čak i gore stvari prema LGBT populaciji?

„Verujem da svako ima pravo na svoje uverenje i veru. Podrška LGBT populaciji ne znači negiranje svoje religioznosti. Poručila bih ljudima da pokušaju da razumeju različitost i da se suzdrže od negativnih komentara prema LGBT populaciji. Ljubav i razumevanje trebaju da budu osnovne vrednosti koje negujemo.“

Kako bi ti reagovala kada bi ti neko iz tvoje uže ili šire porodice rekao da je, na primer, gej?

„Mnogo bliskih ljudi iz mog okruženja je LGBT. Važno je da poštujemo tuđe izbore i da ih prihvatimo bez obzira na seksualnu orijentaciju. Porodica treba da bude mesto gde se pruža ljubav i razumevanje bez obzira na sve.“

Seka Aleksić Foto: SEMUS

Seka Aleksić je, inače, od početka protesta „Srbija protiv nasilja“ svake subote sve eksplicitije i eksplicitnije pozivala građane da dođu na proteste. Podržavala je i glumce koji su bili na meti napada skupštinskih odbornika, ali je i još prošle godine odlučila da podrži LGBT populaciju i EuroPrajd koji je bio i tehnički zabranjen od strane predsednika, a učesnicima Prajda je bilo prećeno da će biti uhapšeni ako izađu na ulicu.

Pevačica se bavila i drugim stvarima, te je u junu ove godine i otišla na maturu sa romskom devojčicom koja je imala problem u školi zbog svoje nacionalosti, ali je i otvoreno govorila o tome da je išla na vantelesnu oplodnju, da je vrlo tradicionalna i religiozna, te često ističe koliko su joj vera – pogotovo hrišćanstvo, pomogli da u životu prebrodi neke teške momente.

Kada je reč o Prajdu – Beograd Prajd pod sloganom „Nismo ni blizu“ biće održan 9. septembra ove godine, od 16 časova, a Nedelja ponosa se će biti organizovana od 4. do 10. septembra.

Organizatori ovogodišnjeg Prajda imaju sedam zahteva od Vlade Republike Srbije.

Usvajanje Zakona o istopolnim zajednicama, usvajanje Zakona o rodnom identitetu i poboljšanje zdravstvenih usluga za trans osobe, brza i adekvatna reakcija državnih organa i javna osuda predstavnika vlasti na govor mržnje i zločine motivisane mržnjom prema LGBT+ zajednici, usvajanje lokalnih akcionih planova za LGBT+ zajednicu, izvinjenje svim građanima Srbije koji su pre 1994. godine bili sudski i na druge načine progonjeni zbog svoje seksualne orijentacije i rodnog identiteta, obrazovanje i edukacija mladih o seksualnoj orijentaciji i rodnom identitetu, besplatna i lako dostupna preekspoziciona i postekspoziciona profilaksa (PrEP i PEP).

BONUS VIDEO: Nenad Kulačin u PopToku – kako živi i zašto je morao da ostane u Srbiji nakon pretnji smrću

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare