Džejn Fonda puni 87 godina.
Glumica, aktivistkinja i književnica Džejn Fonda rođena je 21. decembra 1937. godine u Njujorku, a filmsku karijeru započela je tokom šezdesetih.
Pre nego što je ostvarila glumačku karijeru, bila je model. Dvaput se pojavila na naslovnici Voga.
Debitovala je na Broadveju u predstavi „There Was a Little Girl“ 1960, za koju je bila nominovana za nagradu Toni za najbolju glumicu u predstavi. Iste godine, počela je da glumi u filmovima i odmah se proslavila.
Dobitnica je raznih priznanja za svoj glumački angažman, među kojima su dva Oskara, sedam Zlatnih globusa, Emi, nagrade Britanske filmske akademije i mnoge druge. Oskara za najbolju glavnu glumicu dobila je za uloge u filmovima „Detektiv Klut“ i „Povratak kući“.
Već osamdesetih je počela slabije da snima, da bi se 1990. povukla na 15 godina. Povratak u svet filma napravila je ostvarenjem „Za sve je kriva svekrva“ 2005.
Neki od njenih najpoznatijih filmova su „Kad padne noć“, „Tri koraka u ludilo“, „Barbarela“, „Konje ubijaju, zar ne?“, „Džulija“, „Povratak kući“, „Kineski sindrom“, „Od devet do pet“, „Jutro posle“, „Stari gringo“, „Živeti zajedno“, „Džejn Fonda u pet činova“, „Klub zadovoljnih žena“, „Klub zadovoljnih žena 2: Novo poglavlje“ i drugi.
Pre četiri godine, stavila je tačku na osam godina dugu vezu sa producentom Ričardom Perijem, i iako se nada da će pronaći nekoga s kim će provesti ostatak života, priznala je da nema strah od toga da će ostati sama.
Bila je u braku s francuskim filmskim rediteljem Rožeom Vadimom od 1965. do 1973. godine, pa sa Tomom Hejdenom od 1973. do 1990. godine. Ali, tek nakon što je ostavila trećeg supruga, Teda Tarnera, nakon 10 zajedničkih godina, pomirila se sa samačkim životom.
„Prvi put mi je bilo sasvim u redu da budem sama“, rekla je tada glumica, koja je bila san svih muškaraca, ali sreće na ljubavnom planu nije imala.
Ispričala je da se od svog drugog muža razvela nakon što je saznala da on ima ljubavnicu.
„Prvi put u životu pomislila sam na samoubistvo“, priznala je ona 1988. godine.
Predbračni ugovor nisu potpisali, pa je finansijski loše prošla. Hejden je pre venčanja imao jedva 50.000 dolara na računu, a iz braka je izašao, prema jednom izvoru, sa svotom od 10 miliona dolara, a prema drugom, dobio je čak 30 miliona.
U to je vreme, naime, njena imovina bila procenjena na gotovo 60 miliona dolara – ne samo od glume, nego i produkcije filmova, kao i videokaseta s aerobikom, kojima je zarazila čitav svet i prodala ih u gotovo 20 miliona primeraka.
Posle dva neuspela braka, mislila je da se više nikada neće udati, ali je godinu dana nakon razvoda, upoznala ekscentričnog milijardera Teda Tarnera, vlasnika TV mreže CNN. Prihvatila je njegov poziv na večeru i nastavila da se druži s njim, a samo nekoliko meseci kasnije, shvatila da je pala na njegov šarm.
Znala je da je ženskaroš i da ima ogroman ego, ali je rekla „da“ kada ju je zaprosio. Venčali su se 1991. godine na njen 54. rođendan, a samo mesec dana kasnije, dok su se vozili u automobilu, saznala je da je vara.
Pobesnela je, pretukla ga mobilnim telefonom i polila ga flašom pića – ali mu je ipak oprostila kad joj je obećao da se to više nikada neće ponoviti. Fonda i Tarner sledećih godina su postali jedan od najpoznatijih i najuticajnijih bračnih parova na svetu. Družili su se s političkim liderima i umetnicima, putovali i zabavljali se… Ali, Džejn se sve više osećala kao da živi u zlatnom kavezu.
„Ted smatra da mu žena mora biti na raspolaganju 24 sata dnevno i da je to prava ljubav. Meni se čini da on želi dadilju, a ne ženu“, objasnila je ona tada zašto se razvodi nakon 10 godina braka.
Jedan od najtežih trenutaka u životu bio joj je kada je ostala bez oca, kada je priznala da više nema čoveka koji može da je zaštiti od svih nevolja. To ju je potpuno slomilo.
U intervjuu za časopis „Net-a-Porter“ otkrila je da je bila silovana i seksualno zlostavljana još kao devojčica, a priznala je i da je tokom glumačke karijere doživela razne oblike seksualnog zlostavljanja.
„Dobila bih otkaz jer nisam želela da spavam sa svojim šefovima. I uvek sam mislila da je to moja krivica, da nisam uradila pravu stvar ili da sam rekla nešto što nisam smela“, izjavila je tom prilikom.
Glumici je, pre dve godine, dijagnostikovan rak krvi, a vest da je pobedila opaku bolest, objavila je mesec dana pred svoj 85. rođendan.
„Osećam se tako blagosloveno, tako bogato. Mislim na sve vas koji ste se molili za mene i slali mi pozitivne misli. Sigurna sam da je to igralo veliku ulogu u ovim dobrim vestima“, napisala je ona u svom blogu.
Istakla je i da su joj prve četiri hemoterapije bile prilično lake, ali joj je poslednja bila najteža i da nije mogla gotovo ništa da uradi.
„Hemoterapije su mi baš teško pale. Kao da je presušila sva moja energija. Evo, sada mogu da radim trbušnjake nekoliko minuta. A prošle godine, samo bih kolabirala…“, kazala je ona tom prilikom.
U svojim tridesetim godinama, postala je aktivistkinja, a prvi put je uhapšena 1970, sa još 84. ljudi, kada su preskočili zid vojne ustanove za koju su Indijanci tvrdili da je napravljena na njihovoj zemlji.
Ipak, kaže da je pravu svrhu pronašla tek u aktivizmu.
„Nisam imala svrhu u životu, sve dok se pre 60 godina nisam odlučila uključiti u važne akcije kojima je bio cilj promeniti svet“, rekla je ona pre nekoliko godina.
Glumica je takođe istakla kako smatra da su za opstanak naše vrste odgovorne upravo žene, da one trebaju da budu predvodnice tog trenda širom sveta.
„Znam koliko se ljudsko biće može iz temelja promeniti jer ja jesam“, rekla je vraćajući se potom i na traume koje je prošla u životu i kako se od njih se oporavila, a potom i promenila svoj život.
„Verujem da je izuzetno važno shvatiti zašto su one tu, kako ste zadobili te traume, sagledati ih i nastojati oprostiti onome koji ih je naneo. To je najvažnije od svega“, istakla je Fonda.
Što se tiče uloge žena u očuvanju sveta, ljudske vrste, Fonda smatra kako su one manje podložne sebičnom individualizmu, te da se odgovornije ponašaju ne samo u nastojanju da zaštite svoje porodice, već i zajednicu, grad, državu, naciju
„Žene su u vodećoj poziciji i mi ćemo donositi odluke. Mi smo najbrže rastuća demografska skupina, ima nas više nego muškaraca. Moramo shvatiti da se moramo ujediniti, organizovati. Individualno, potpuno smo ranjive, ali kada se ujedinimo i organizujemo – promenićemo svet“, zaključila je Fonda u jednom intervjuu.
BONUS VIDEO: Naša glumica o mračnoj strani Holivuda
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar