Ana Štajdohar Foto: Ivan Dinić/Nova S

Pevačica Ana Štajdohar podelila je na društvenim mrežama status koji je izazvao polemiku, ali i naterao na razmišljanje. Kakve su poruke koje možemo da iščitamo iz školskih lektira?

Objavu Ane Štajdohar prenosimo u celosti, u nastavku.

PROČITAJTE JOŠ

„Uzmem ja da pročitam pre neki dan deci našu narodnu bajku „Nemusti jezik“. Sećam je se iz školskih dana, ali vrlo slabo, pamtim samo neke delove, ali ne i njen smisao. Ukratko, čobanin je spasao zmiju od vatre, ona mu se obmotala oko vrata i rekla mu da je vodi njenom ocu, caru zmija, jer će ga bogato nagraditi za dobro delo. Nudiće mu sva blaga, ali on samo treba da traži “nemušti jezik” zauzvrat i ništa drugo.

Dobi čobanin na kraju šta je hteo, sposobnost da razume jezik životinja – kako je isprva razumeo zmiju ostaje nepoznato, ali i upozorenje da će umreti ako nekome ispriča o tom daru. Pred kraj priče, čobanin se nađe u situaciji u kojoj ga je žena pritiskala da joj kaže o čemu se radi. Vagao je da li da joj sve ispriča i na kraju se odluči da joj ne kaže, već uze batinu i pošteno je prevaspita. Od tada ga žena nije više ništa pitala i bila je poslušna.

Kraj.

I evo, razmišljam već par dana koju poruku su želeli da nam prenesu kada su ovu našu bajku stavili u školski sistem. “Lepa” pouka, zar ne?

Generacije i generacije uče o tom zgodnom i praktičnom prevaspitavanju žena kako bi bile pokorne i poslušne.
Ova naša narodna bajka mnogo govori o odnosu prema ženama. Od januara do početka avgusta 2022. godine u Srbiji je ubijeno 20 žena u porodičnom nasilju. U poslednjih 12 godina u Srbiji su ubijene 353 žene od strane partnera ili člana porodice.“

BONUS VIDEO: Premlaćivanje mladića na klupi u Pionirskom parku od strane policije

Pratite portal Nova.rs i na društvenim mrežama InstagramFejsbuk Tviter.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare